Zwierzęta z lasu dziewiczego Bernardinum, literatura podróżnicza
  • Zwierzęta z lasu dziewiczego Bernardinum, literatura podróżnicza

Zwierzęta z lasu dziewiczego Bernardinum

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Kategoria
Ameryka Pd / Ameryka Południowa
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 18,99 

19,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny

Opis

Zobacz więcej

„Zwierzęta z lasu dziewiczego” Arkadego Fiedlera to literacki zapis relacji z dwóch przedwojennych wypraw autora do puszczy w Ameryce Południowej. Wraz z Fiedlerem podążamy tropem jej mieszkańców. Podpatrujemy zwyczaje ostronosa, pancernika, anakondy czy mrówkojada. Pisarz, sam pod ogromnym wrażeniem zwierzęcego świata południowoamerykańskich lasów, wciąga nas w jego barwny, dziki i nie do końca pojęty przez człowieka klimat.

Recenzje ArtTravel.pl

Arkady Fiedler (1894-1985) to jeden z najsłynniejszych polskich podróżników i pisarzy, z pewnością znany wielu czytelnikom. Jest autorem 32 książek, w większości podróżniczych, będących owocem 30 wypraw do rozmaitych zakątków świata. Odwiedził m.in.: Norwegię, Brazylię, Peru, Amazonię, Kanadę, Madagaskar, Tahiti, Francję, Wielką Brytanię, USA, Trynidad, Gujanę, Meksyk, ZSRR , Wietnam, Laos, Kambodżę, Gwineę, Ghanę i Nigerię. Jego książki, przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, na stałe weszły do kanonu literatury podróżniczej.
Dzięki wydawnictwu Bernardinum ukazało się wznowienie napisanej w 1936 roku książki Arkadego Fiedlera „Zwierzęta z lasu dziewiczego”, stanowiącej pokłosie dwóch przedwojennych wypraw autora do lasów Ameryki Południowej.
Publikacja ta jest zupełnie inna od książek podróżniczych, jakie do tej pory czytałam. To właśnie zwierzęta są bowiem głównymi bohaterami zawartych w niej opowieści – zwierzęta zamieszkujące brazylijskie i amazońskie dżungle, dzikie, choć też częściowo udomowione.
Autor krótko charakteryzuje poszczególne gatunki zwierząt, opisując ich zwyczaje i styl życia. Czyni to w sposób bardzo zajmujący i ciekawy. Jednak nie na tym skupia się w swojej opowieści. Przytacza tu historie konkretnych zwierząt, z którymi zetknął się osobiście i które w jakiś sposób zagościły w jego życiu, będąc źródłem rozmaitych jego przeżyć i przygód.
Nie opowiada o nich w sposób zwyczajny. Zwierzęta, która nam przedstawia, mają określony charakter, okazują uczucia i emocje.
Podczas lektury książki Arkadego Fiedlera poznamy więc obżartucha pancernika Tadka, jaszczura o niezwykle wymownym spojrzeniu, urwisa ostronosa, papugę Korę – miłośniczkę serów i koncertów radiowych, psotną małpkę o imieniu Mikuś, leniwca o rozbrajającym uśmiechu, drapieżną anakondę, wojowniczą hirarę, uciążliwą i niewdzięczną pchełkę ziemną, przyjacielskiego tapira, przebiegłą kapiwarę i inne, mniejsze czy większe zwierzęta.
Autor, opowiadając o nich, wyraża się o nich z widocznym uczuciem i sympatią, wspominając je niejednokrotnie ze wzruszeniem, przyznając, że dzięki zetknięciu się z nimi, stał się trochę innym człowiekiem, niż do tej pory. Podkreślają to jego słowa: „Dziwnie się czasem składało, że człowiek musiał się zbliżyć do zwierząt, by przebrnąć łatwiej jakąś przestrzeń swej drogi, by stać się mocniejszym, lepszym, szczęśliwszym”.
Zawarte w książce historie, ciepłe, zabawne, choć też smutne i poruszające, przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Niejeden raz wywołały one uśmiech na mej twarzy, choć także skłoniły do refleksji. Wywołały we mnie nieco mieszane uczucia, szczególnie gdy w książce mowa była o zabijaniu i preparowaniu zwierząt i owadów w celu zdobycia eksponatów do muzeum przyrodniczego. Nad uczuciami tymi górowały jednak te pozytywne. Z przyjemnością bowiem czytałam o rozmaitych zachowaniach zwierząt, świadczących o ich niezawodnym instynkcie i inteligencji.
Książka „Zwierzęta z lasu dziewiczego”, choć nie jest zbyt obszerna, ma wiele do zaoferowania czytelnikowi. Napisana została z dużą erudycją. Urzeka plastycznością opisów przyrody i znakomicie oddaje jej piękno i żywotność. Można bez żadnej przesady powiedzieć, iż autor maluje słowami. Z uwagą i przenikliwością obserwuje zwyczaje zwierząt, dzieląc się swoimi wnioskami i zdobytą wiedzą, a także podróżniczą pasją z czytelnikami.
Książka ta jest świetnym przykładem znakomitego warsztatu literackiego tego pisarza. Mamy tu do czynienia z wysokim poziomem języka i stylu oraz umiejętnością zainteresowania czytelników poruszaną tematyką. Barwne opowieści Arkadego Fidlera niesamowicie działają na wyobraźnię. Pełne są rozmaitości, różnorodności i emocji, dzięki czemu podczas lektury nie można nudzić się ani przez chwilę. Książka pochłania całkowicie uwagę czytelnika, przenosząc go jakby do innego świata. Mimo upływu czasu, jaki minął od jej napisania, nic nie straciła ze swojej świeżości.
Uważam, że jest to publikacja zasługująca na jak najbardziej pozytywną rekomendację. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę nietuzinkową książkę. Jej lektura zapewni wiele przyjemnych chwil spędzonych na czytaniu, stając się niezapomnianą literacką przygodą. Uczy ona szacunku wobec przyrody, uwrażliwia na los zwierząt, przypomina, że i one mają prawo do życia, będąc, tak samo jak my, częścią natury. Polecam ją przede wszystkim właśnie miłośnikom zwierząt – dla nich jest to pozycja obowiązkowa. Tych więc, którzy jeszcze nie mieli okazji do zapoznania się z twórczością Arkadego Fiedlera, a przynajmniej z książką „Zwierzęta z lasu dziewiczego”, zapraszam do lektury.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Arkady Fiedler
Język polski
Oprawa miękka
Ilość stron 120
Wymiary / mm 145 x 200
Waga / gr 150
EAN 9788378231455
ISBN 978-83-7823-145-5

Napisz recenzję

Oceniasz: Zwierzęta z lasu dziewiczego Bernardinum

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt