Żony polarników Siedem niezwykłych historii Bieguny

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Carta Blanca
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Antarktyka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 35,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Czasy wielkich odkryć polarnych i… kobiety, które porzuciły konwencjonalną rolę pani domu, by u boku mężów, najznamienitszych polarników, uczestniczyć w podboju krainy wiecznego śniegu. Brały udział w ekspedycjach, zdobywały fundusze, umacniały sławę swych małżonków, a przede wszystkim im doradzały, nie pozwalając zwątpić w sukces wypraw.
Kari Herbert od nowa pisze historię odkryć polarnych i przedstawia siedem ambitnych indywidualistek, które swoim życiem i dokonaniami wyprzedziły czasy, w jakich żyły. Pokazuje też mało znany obraz ich mężów, zdobywców rejonów podbiegunowych – ich słabości, ambicje, fascynacje i wysiłek, jaki włożyli, by z powodzeniem ukończyć swe ekspedycje.   
Żony polarników. Siedem niezwykłych historii to książka napisana z pasją przez córkę sir Wally’ego Herberta. Autorka, która jako dziecko brała udział w wyprawie ojca, zna realia polarniczego życia jak mało kto. Publikacja, skonstruowana jako zbiór epizodów, wspomnień i listów, odkrywa przed czytelnikami prywatne życie niezwykłych kobiet i pokazuje, jak ważną rolę odgrywały w odkryciach polarnych.


Kari Herbert – podróżniczka i fotografka, córka jednego z największych polarników XX w. Publikuje m.in. w „Sunday Times”, „Independent” i „Observer”. Autorka wydanej w 2010 r. przez wydawnictwo Carta Blanca książki Córka polarnika. Zapiski z krańca świata.

Recenzje ArtTravel.pl

Josephine Peary, Eva Nansen, Eleanor Franklin, Jane Franklin, Emily Shackleton, Kathleen Scott, Marie Herbert – siedem kobiet, które różni wiele: żyły w innych czasach (przynajmniej niektóre z nich), pochodziły z różnych krajów i odmiennych środowisk, miały rozmaite zainteresowania. Co je wobec tego łączy? Wszystkie były żonami polarników.
Kari Herbert to podróżniczka i fotografka, córka znanego pisarza i jednego z największych polarników XX wieku, Waltera Williama Herberta. Dzieciństwo spędziła na Grenlandii, mieszkając tam wraz z rodzicami ponad dwa lata. Dzięki temu doskonale poznała tamtejsze realia życia. Jako dorosła kobieta po raz kolejny wyruszyła na Grenlandię, zaś owocem tej podróży była jej pierwsza książka „Córka polarnika. Zapiski z krańca świata”.
Dla Kari Herbert, córki podróżnika i zdobywcy terenów polarnych, nieustabilizowany styl życia, jaki prowadził jej ojciec, opanowany żądzą przygód i ścigający swoje marzenia, był całkowicie naturalny. Dopiero dużo później zdała sobie sprawę, że pod wieloma względami jej rodzina nie żyła zwyczajnie. Wtedy zaczęła odczuwać bliskość łączącą ją z innymi rodzinami odkrywców i eksploratorów terenów polarnych. Z fascynacji tą osobistą stroną polarnictwa zrodziła się książka „Żony polarników”.
Kari Herbert w swojej książce przywołuje postaci wielkich odkrywców.
Jednym z nich jest Robert Edwin Peary (1856-1920), amerykański podróżnik, będący najprawdopodobniej pierwszą osobą, która dotarła do geograficznego bieguna północnego.
Kolejnym podróżnikiem, o którym pisze autorka, jest Fridtjof Nansen (1861-1930), norweski oceanograf i badacz polarny, laureat pokojowej Nagrody Nobla.
Na kartach książki pojawia się również John Franklin (1786-1847), brytyjski admirał, żeglarz, badacz Arktyki.
Czytelnik ma także okazję poznać postać Ernesta Shackletona (1874-1922), irlandzkiego podróżnika i badacza Antarktydy, jak również Roberta Falcona Scotta (1868-1912), brytyjskiego oficera i badacza Antarktydy.
W książce Kari Herbert nie mogłoby zabraknąć wspomnienia o jej ojcu, którym był słynny polarnik, podróżnik i odkrywca Walter William Herbert (1934-2007).
Dzięki książce „Żony polarników” mamy okazję nieco bliżej poznać życie tych słynnych podróżników, polarników, odkrywców, historie organizowanych przez nich ekspedycji, ich sukcesy i porażki. Wraz z nimi czytelnicy uczestniczą w pełnych niebezpieczeństw i trudów wyprawach, przenosząc się w wyobraźni na tereny Arktyki, Antarktydy i Grenlandii.
Jednak autorka nie skupia się tylko i wyłącznie na dokonaniach tych ludzi, lecz także odkrywa przez czytelnikami pewne aspekty ich prywatnego życia, na tle którego poznajemy rzeczywiste bohaterki książki Kari Herbert, wspomniane wcześniej kobiety, żony polarników.
Często jest tak, że w przypadku znanych, sławnych mężczyzn, którzy mają na swym koncie znaczące sukcesy i dokonania, ich żony pozostawały jakby w ukryciu. Kari Herbert podkreśla, że tak nie powinno być i tak nie było. Wydobywa te kobiety z cienia ich mężów, pokazując, jak ogromną rolę w ich życiu odegrały.
Czytając książkę, można się przekonać, że mimo różnic między tymi kobietami, w rzeczywistości łączyło je wiele. Nie był to jedynie trudny los żony polarnika, choć istotnie ich życie nie było proste, jako że podporządkowane było życiu ich mężów. Dla tych mężczyzn przygoda, sława, chęć osiągnięcia sukcesu zawsze znajdywały się na pierwszym miejscu, przed życiem rodzinnym.
Niektóre z tych kobiet odważnie wraz ze swymi mężami wyprawiały się w niegościnne, dzikie rejony świata, w których panowały niezwykle trudne warunki życia. Losem wspólnym dla nich wszystkich było wymagające wielkiej cierpliwości czekanie w domu na powrót męża z długotrwałej, niebezpiecznej ekspedycji.
Jednak rola tych kobiet nie ograniczała się tylko do czekania – i Kari Herbert doskonale to pokazuje w swej książce.
To, co je łączyło, to była ogromna, niezachwiana wiara w sens i powodzenie wypraw, w których brali udział ich mężowie. Były one pełne odwagi, która przejawiała się na różne sposoby. Odwagą była wspólna wyprawa z mężem, ale było nią także pozostanie w domu na czas długiej samotności. Wszystkie te kobiety mocno wspierały swych mężów, nie tylko duchowo, ale też bardziej aktywnie, wykazując się ogromną determinacją, uporem, siłą ducha i charakteru. Choć ich życie było ciężkie, co wyraźnie wynika z treści książki i czego zresztą można się domyślić, godziły się z losem żony polarnika, będąc dla swych mężów podporą oraz źródłem ich siły i pewności siebie.
Kari Herbert pokazuje, jak wiele ci słynni odkrywcy zawdzięczają kochającym ich kobietom, jak wielki był wkład tych kobiet w sukcesy osiągnięte przez mężczyzn.
Książka „Żony polarników” została napisana barwnym, żywym językiem i z dużą erudycją, dzięki czemu czyta się ją doskonale. Historie polarników i ich żon nie stanowią odrębnych opowieści, lecz przeplatają się ze sobą. Łatwiej jest przy tym zaobserwować, jak ścieżki życia niektórych bohaterów przecinają się ze sobą w pewnych momentach.
Pomysł Kari Herbert na tę książkę uważam za bardzo trafiony. Jej opowieść, pełna interesujących faktów z życia sławnych odkrywców, zawiera także potężną dawkę emocjonujących wydarzeń i fascynujących przygód. Autorka podeszła bardzo rzetelnie do podjętego tematu. Świadczy o tym dość obszerna bibliografia, z jakiej korzystała podczas pisania tej książki. Bardzo często odwołuje się do listów, zapisków i pamiętników pisanych przez bohaterów książki, co sprawia, że jej relacja jest tym bardziej wiarygodna i obiektywna, zaś postaci, przywołane z odległych czasów, ożywają i stają się bliskie czytelnikowi.
Dodatkowym walorem tej publikacji są fotografie, które, choć nie ma ich wiele, przybliżają czytelnikowi klimat czasów, w których rozgrywają się opisane wydarzenia.
Kari Herbert w zakończeniu książki pisze: „Ta książka miała być w równej mierze opowieścią o kobietach, jak i mężczyznach. Mam nadzieję, że rzuciła nieco światła na te opanowane i odważne żony polarników, które – oprócz wielu innych zalet – wspierały, inspirowały i broniły swoich ukochanych mężczyzn. Mam nadzieję, że oddałam im sprawiedliwość”.
Będąc po lekturze książki Kari Herbert, jestem pewna, iż autorce udało się znakomicie zrealizować założony cel.
„Żony polarników” to wspaniała, ciekawa, fascynująca, z wielką pasją napisana książka. Ukazane w niej wydarzenia śledzi się z zapartym tchem, dzieląc emocje i uczucia bohaterów i bohaterek tej opowieści. Zachęcam gorąco do jej przeczytania. Ta niezwykła historia zapewni wiele niezapomnianych wrażeń. Szczerze polecam i mam nadzieję, że książka ta przypadnie do gustu wielu czytelnikom. Naprawdę warto przeczytać.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Carta Blanca
Autor Kari Herbert
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa miękka
Ilość stron 328
Wymiary / mm 128 x 200
Waga / gr 370
EAN 9788377051337
ISBN 978-83-7705-133-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Żony polarników Siedem niezwykłych historii Bieguny

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt