Zimne wojny Wspinaczka na krawędzi ryzyka i rzeczywistości Stapis, literatura podróżnicza
  • Zimne wojny Wspinaczka na krawędzi ryzyka i rzeczywistości Stapis, literatura podróżnicza

Zimne wojny Wspinaczka na krawędzi ryzyka i rzeczywistości Stapis

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 01-05-2014
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 36,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

W Zimnych Wojnach, w niemal kabaretowym, ostro zaprawionym dowcipem monologu, Andy Kirkpatrick realizuje swojej życiowe zamierzenie, żeby stać się jednym z czołowych wspinaczy na świecie. Stawiając sobie nowe, ekstremalne cele, bierze się za najtrudniejsze w swoim dorobku wspinaczki - na wielkich ścianach Alp i Patagonii - i to w środku zimy. Kirkpatrick odnosi sukcesy, ale za niebezpieczeństwa i bezkompromisowość tych górskich potyczek płaci ogromną cenę: jest wiecznie rozerwany pomiędzy życiem rodzinnym a niebezpieczną drogą, którą sobie narzucił. Zimne wojny, napisane z charakterystycznym dla Kirkpatricka błyskotliwym dowcipem, swadą i szczerością, są porywającą relacją z przygody, którą można przeżyć tylko w ekstremalnych warunkach w ścianie. „Cierpki sarkazm Autora, wprawne opisy sylwetek jego wspinaczkowych partnerów i często absurdalne sytuacje wielkościanowych rozgrywek prowadzą do licznych wybuchów głośnego śmiechu. Ukazanie postępującej analizy własnych motywacji oraz rosnącej świadomości znaczenia życia poza samym wspinaniem stawia tę wspinaczkową autobiografię na równi z Poza Górą Steve'a House'a, tyle że ta jest okraszona większą ilością żartów wokół kupy i Johny'ego Deppa.”

Recenzje ArtTravel.pl

Andy Kirkpatrick to pochodzący z Wielkiej Brytanii alpinista. Choć nie należy do tych najbardziej znanych powszechnie wspinaczy, odniósł w tej dziedzinie znaczące sukcesy - przeszedł wiele najtrudniejszych ścian w Alpach i na całym świecie. O swoim życiu i wspinaczce napisał dwie książki. Pierwsza z nich to „Psychovertical. Przestrzeń obłędu”, zaś jej bezpośrednią kontynuację stanowią „Zimne wojny. Wspinaczka na krawędzi ryzyka i rzeczywistości”. Obie uhonorowane zostały nagrodą Boardman Tasker Prize w dziedzinie literatury górskiej. Warto wiedzieć, iż te literackie sukcesy Andy Kirkpatrick odniósł mimo stwierdzonej u niego dysleksji, a tym bardziej jest to zaskakujące, że wcale tego w tekście książki się nie zauważa.

Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać pierwszą książkę tego autora, czyli „Psychovertical”. Spodobała mi się ona na tyle, że z chęcią sięgnęłam po „Zimne wojny”. O ile w tej pierwszej autor przedstawił swoje dzieciństwo, pokonywane problemy i trudności oraz poszukiwanie i odnalezienie swojej drogi życiowej, o tyle tu, w „Zimnych wojnach,” widzimy Andy’ego Kirkpatricka, który staje jak gdyby na rozstaju dróg. Główna treść opiera się oczywiście na przygodach związanych ze wspinaniem się. Dzięki plastycznemu, sugestywnemu językowi i opowieści bogatej w szczegóły mamy okazję niemal poczuć, czym jest wspinaczka, mamy szansę postawić się na miejscu Andy’ego Kirkpatricka i przekonać się, jak to jest biwakować w ścianie lub w śnieżnej jamie, odczuwać zmęczenie i zimno, czuć smak zwycięstwa lub porażki.

Ale nie tylko o samej wspinaczce jest ta książka. We wstępie Andy Kikpatrick napisał: „”Psychovertical” to książka o człowieku, który się zmaga: ze ścianą, ze sobą, ale mimo wszystko zwycięża. Opowieść w tysiącu słów daje odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy. „Zimne wojny” stawiają kolejne: „Jaka jest tego cena?”.

Właśnie w tym kontekście – ceny, jaką płaci człowiek, który się wspina – autor „Zimnych wojen” opowiada tu o swojej rodzinie, żonie i dzieciach, poświęcając im w książce sporo miejsca. Szczególnie dużo opowiada o dzieciach, o łączących go z nimi relacjach, o swoim ojcostwie, przy czym wyraźnie widać, że przeżywa on liczne rozterki z powodu łamiących serce rozstań z synkiem i córką, pożegnań z nimi i świadomości, że kiedyś któreś z nich może być tym ostatnim.

Książka ta skłania do refleksji, ale też bawi, chwilami prowokując nawet do głośnego śmiechu. Andy Kirkpatrick w swojej opowieści przytacza kilka naprawdę śmiesznych, zabawnych sytuacji, które świetnie współgrają z przywołanymi tu wydarzeniami pełnymi dramatyzmu i napięcia. Dzięki temu książka pełna jest bardzo różnorodnych emocji i dlatego znakomicie się ją czyta. Nie można się przy niej nudzić, bo co chwilę autor zaskakuje czytelników czymś innym.

„Zimne wojny” to książka przede wszystkim o blaskach i cieniach wspinaczki, ale przypomina też o tym, że każdy człowiek musi w swoim życiu na co dzień dokonywać trudnych wyborów i podejmować niełatwe decyzje. Dlatego każdy z nas, bez względu na to, kim jest i czym się zajmuje, może w osobie Andy’ego Kirkpatricka, w jego dylematach, rozterkach, emocjach i uczuciach odnaleźć siebie. Myślę, że lektura „Zimnych wojen” – książki tak odmiennej od innych publikacji o tej tematyce - przypadnie do gustu niejednemu czytelnikowi, a szczególnie polecam ją miłośnikom literatury górskiej.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Andy Kirkpatrick
Język polski
Data wydania 01-05-2014
Wydanie 1
Oprawa miękka
Ilość stron 324
Wymiary / mm 160 x 235
Waga / gr 421
EAN 9788361050957
ISBN 978-83-6105-095-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Zimne wojny Wspinaczka na krawędzi ryzyka i rzeczywistości Stapis

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt