Zbrodnie na Evereście, literatura podróżnicza, Sklep Podróżnika
  • Zbrodnie na Evereście, literatura podróżnicza, Sklep Podróżnika

Zbrodnie na Evereście

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Sklep Podróżnika
Język: polski
Data wydania: 2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 40,90 

44,00 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Od kiedy zaczęto organizować komercyjne wyprawy na Everest, jego zdobycie stało się dla wielu Ludzi Świętym Graalem. Gotowi są ponieść najwyższe koszty - łącznie z utratą życia - byle stanąć na wierzchołku świata. Co takiego ma w sobie Everest, że przyciąga jak magnes marzycieli i awanturników z całego świata?

Recenzje ArtTravel.pl

„Zbrodnie na Evereście” – tak mógłby brzmieć tytuł jakiejś sensacyjno-kryminalnej powieści, której fabuła rozgrywałaby się na zboczach najwyższej góry świata. Książka Michaela Kodasa nie jest jednak fikcją literacką, lecz reprezentuje literaturę faktu. Nie opowiada też o dosłownie pojmowanych morderstwach, a mimo to ukazane w niej wydarzenia nieprzypadkowo określone zostały mianem zbrodni. Zawarte tu historie, właśnie dlatego, że są prawdziwe, wstrząsają czytelnikiem bardziej, niż jakikolwiek krwawy kryminał.

Michael Kodas to wielokrotnie nagradzany dziennikarz i fotograf. Obserwując rozwój organizowanych od jakiegoś czasu komercyjnych wypraw na Mount Everest, zadawał sobie pytanie, co takiego ma w sobie ta góra, że przyciąga do siebie coraz więcej ludzi, pragnących za wszelką cenę stanąć na najwyższym szczycie świata. Poszukując odpowiedzi na to pytanie, dociera do mrożących krew w żyłach faktów, dobitnie dowodzących, iż czasami, dla niektórych, tą ceną jest ludzkie życie. Własne lub cudze.

Główną oś książki stanowi historia Nilsa Antezany, boliwijskiego wspinacza, który podczas zejścia ze szczytu Everestu zostaje porzucony przez opłaconego przez siebie przewodnika i pozostawiony na pewną śmierć.

Michael Kodas historię tę opowiada w ciekawy, intrygujący sposób, wzmagając zainteresowanie czytelnika i potęgując coraz bardziej napięcie. Nie od razu bowiem zdradza wszystkie fakty, lecz stopniowo, krok po kroku, odkrywa przed nami niewiarygodne wręcz kulisy owych wydarzeń, relacjonując śledztwo prowadzone w tej sprawie przez córkę zmarłego tragicznie wspinacza, zapoznając nas ze wszystkimi osobami tego dramatu i z ich przeszłością, która – jak się okazało – doprowadziła do późniejszych, nieuchronnych w tej sytuacji zdarzeń.

Opowieść tę autor przeplata relacją z innej ekspedycji na Everest, w której sam uczestniczył, a która miała miejsce w tym samym czasie, co wspomniana wyprawa Nilsa Antezany. Także i w przytoczone tu fakty aż trudno uwierzyć, szczególnie gdy już na samym początku autor wyznaje, iż w pewnym momencie zrezygnował z dalszej wspinaczki, a o jego wycofaniu się zdecydował nie strach przed szalejącymi na Evereście żywiołami, lecz inni uczestnicy wyprawy, którzy stali się realnym zagrożeniem dla jego życia.

Opowiadając te historie, pozornie niemające ze sobą nic wspólnego, a w rzeczywistości tak bardzo pod pewnymi względami do siebie podobne, Michael Kodas, w ramach dygresji, przywołuje liczne, odnotowane podczas różnych wypraw na Everest przypadki postaw ludzkich, które najłagodniej można by określić mianem nieetycznych: obojętność wobec umierającego człowieka, brak odpowiedzialności ze strony przewodnika za klienta, rozmaite oszustwa związane z organizacją wypraw, okradanie innych wspinaczy z żywności, ubrań, namiotów, lin i innego sprzętu, a tym samym narażanie ich życia na poważne niebezpieczeństwo. W rzeczywistości tego typu czyny należałoby raczej nazwać tak, jak określił je autor: zbrodniami. Lektura jego książki nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości. Co ważne, nie są to pojedyncze, odosobnione przypadki, lecz zachowania, które w pewnych środowiskach stają się normą.

Wszystkie przytoczone przez Michaela Kodasa fakty, niczym puzzle, składają się na przygnębiający, a nawet szokujący obraz dzisiejszego Everestu. Najwyższy szczyt Ziemi, którego zdobywanie powinno być czymś pięknym, w świetle opisanych w książce wydarzeń zaczyna kojarzyć się ze zgubnymi ambicjami, chciwością, zepsuciem, egoizmem, wyrachowaniem i bezwzględnością. „Życie ludzkie jest bez porównania ważniejsze niż dotarcie na jakikolwiek szczyt” – tak twierdził cytowany przez autora książki Edmund Hillary, pierwszy potwierdzony zdobywca Everestu. Jednak opisane tu historie pokazują, że niestety dla bardzo wielu osób ważniejsze od ludzkiego życia jest właśnie dotarcie na szczyt, a ogromna skala tego zjawiska po prostu przeraża.

„Zbrodnie na Evereście” to według mnie znakomicie napisana i skonstruowana opowieść. Uważam, że podejmując się napisania książki o tej tematyce, Michael Kodas wykonał świetną robotę. Podczas czytania rzuca się w oczy rzetelność dziennikarska autora oraz jego praca włożona w zebranie materiałów i dotarcie do wszystkich faktów, a także w ułożenie ich w sposób pozwalający czytelnikowi, niczym detektywowi, stopniowe budowanie pełnego obrazu sytuacji.

Przyznam, że ukazująca ciemne, niechlubne strony wspinaczki górskiej publikacja była dla mnie wstrząsającą lekturą, choć jednocześnie trudno mi było się od niej oderwać. Wzbudziła we mnie wiele silnych emocji, takich jak niedowierzanie, wzburzenie, zgroza, gniew, a także smutek i współczucie. Nie da się czytać tej książki obojętnie. Ale oczywiście warto, a nawet należy ją przeczytać. Gorąco polecam, szczególnie miłośnikom literatury górskiej.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Sklep Podróżnika
Autor Michael Kodas
Język polski
Data wydania 2015
Oprawa miękka
Ilość stron 340
Wymiary / mm 146x210
Waga / gr 429
EAN 9788371361074
ISBN 978-83-7136-107-4

Napisz recenzję

Oceniasz: Zbrodnie na Evereście

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt