• Zamki i Warownie Jury Krakowsko -  Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd przewodnik 1:100 0000 Compass, przewodnik

Zamki i Warownie Jury Krakowsko - Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd przewodnik 1:100 0000 Compass

Rodzaj produktu: przewodnik
Producent: Compass
Język: polski
Data wydania: 2009
Kategoria
Europa / Polska / Góry i Pogórza / Jura Krakowsko-Częstochowska
Menu / Mapy / Mapy turystyczne
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 10,99 

11,50 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny

Opis

Jedną z największych atrakcji Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są położone na skalistych wzniesieniach liczne ruiny średniowiecznych zamków, zwane „orlimi gniazdami”. Ich początki, przyjmując w dużym uproszczeniu, przypadają na wiek XIV. Jednak w odniesieniu do znacznej liczby założeń, czas powstania pozostaje w sferze dociekań. Budowa zamków była związana z działalnością inwestycyjną Kazimierza Wielkiego. Przyjmuje się, że z inicjatywy Kazimierza Wielkiego powstało 14 założeń, licząc także zamki przebudowane i rozbudowane.
Kazimierzowskie zamki niewątpliwie stanowiły punkty oporu na granicy ze Śląskiem, pozostającym wówczas pod panowaniem Czech i zabezpieczały dostęp do stolicy - Krakowa.
Wiele zamków pozostawało własnością szlachecką (np. Tęczyn i Smoleń), bądź biskupią (Lipowiec, Sławków) i stanowiły one w pierwszym rzędzie ośrodki gospodarcze, wokół których następowała konsolidacja majątków ziemskich. Częściowo były to rodowe gniazda jak Tęczyn - Tęczyńskich, Rabsztyn - Rabsztyńskich, Korzkiew - Korzkiewskich, Pilica (Smoleń) - Pileckich czy Koziegłowy - Koziegłowskich.
Większość jurajskich zamków spotkał tragiczny los podczas szwedzkiego „potopu” w 1655 r. Zniszczone w toku działań wojennych, spalone, złupione zostają opuszczone i zaczynają popadać w ruinę, jak np. Bobolice, Olsztyn, Rabsztyn, Smoleń. Inne (np. Tęczyn, Mirów) mimo odbudowy nie powracają do dawnej świetności. Jednak już wówczas średniowieczne założenia nie spełniały swej roli i na przełomie XVII i XVIII w. zamykają epokę budownictwa zamków.

W przewodniku ilustrowanym zostało przedstawionych 26 zamków. Każdy z nich zawiera opis i dokładną mapkę lokalizacyjną.

Informacje dodatkowe

Kod 9788376050553
Rodzaj produktu przewodnik
Wydawca Compass
Język polski
Skala 1:100 000
Data wydania 2009
Wydanie 2
Oprawa miękka
EAN 9788376050553

Wydawca: Compass

Ponad piętnaście lat temu kilku pasjonatów biegu na orientację i sztuki sporządzania map wpadło na pomysł, by założyć wydawnictwo kartograficzne. Zamiłowanie do turystyki oraz doświadczenie w opracowywaniu specjalistycznych arkuszy na potrzeby wypraw z kompasem w ręku zaprocentowały ogólnopolskim sukcesem. Dziś mapy wydawnictwa Compass obejmują swoim zasięgiem znaczną część Polski południowej i centralnej oraz tereny Kaszub i Mazur. Weryfikowane w terenie, wydawane w doskonałej skali 1:50 000 mapy powstają w ścisłej współpracy organizacjami turystycznymi, dyrekcjami Parków Narodowych, lokalnymi samorządami i aktywnymi turystami. Zaangażowanie w tworzenie trwałych, praktycznych i czytelnych map sprawia, że zdobywają one uznanie najbardziej wymagających turystów.

Napisz recenzję

Oceniasz: Zamki i Warownie Jury Krakowsko - Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd przewodnik 1:100 0000 Compass

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt