• Zakopane Odkopane Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska Pascal, literatura podróżnicza

Zakopane Odkopane Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska Pascal

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 03-10-2012
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 32,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Zakopane Odkopane to pierwsza tak lekko i dowcipnie napisana książka o Zakopanem. O mieście, gdzie turystyka zabija oryginalność, bogaci stawiają wielkie gargamele, a kłótnie górali kończą się zamknięciem stoku na Gubałówce. Autorki „odkopują” cudowne miejsca, w których bywał Witkacy, a doktor Chałubiński leczył wielkomiejskich pacjentów. Tytuł książki wymyślił sam Wojciech Młynarski, który w Zakopanem napisał niejedną piosenkę.

Czego nie kupować pod Gubałówką? Kim jest Pan Rysio z kawiarni Europejska? Dlaczego w obecności górali lepiej nie śpiewać „Góralu, czy ci nie żal”? Jak bawił się półświatek pod Tatrami? Dlaczego miś na Krupówkach ma białe futro? Czy przez halny górale popełniają samobójstwa?... Odpowiedzi na te pytania i dużo, dużo więcej znajdziesz w tej książce.

Testimoniale:
Można? Można! Napisać książkę, która nie jest zbiorem suchych faktów i jedną wielką nudą. Można zebrać anegdoty i ciekawostki, żeby nawet ten, który do Zakopanego nie pojedzie, poczuł, że tam jest. Można zatęsknić za Witkacym i atmosferą górskich schronisk. Czytałam jednym tchem. Gratuluję i góralce, i ceperce. Beato, Paulino, nadjeżdżam! Poproszę o herbatę z prądem.
Dorota Wellman

Chyba tylko Polana Pisana jest tak świetnie napisana jak ta książka. Gdzie trzeba z sentymentem, gdzie trzeba niezbyt sympatycznym atramentem, ale zawsze z miłością do Zakopanego. Drogi Czytelniku, tu nie ma lipy. Brawo dziewczyny!
Jacek Cygan

Mam silne przekonanie, że autorkom udało się Zakopane odkopać. Od serca dziękuję Wam za możliwość „powrotu” w nieznane i bardzo bliskie „moje Zakopane”. Góral z miasta. Z wyboru ceper, Bartek Topa
Bartek Topa

Recenzje ArtTravel.pl

Paulina Młynarska to polska aktorka oraz dziennikarka radiowa i telewizyjna. Pochodzi z Warszawy, zaś od 2000 r. na stałe mieszka w Zakopanem.
Beata Sabała-Zielińska jest rodowitą góralką oraz dziennikarką związaną z Radiem Zet.
Obie panie, które od dawna łączy przyjaźń, postanowiły wspólnie napisać przewodnik po Zakopanem i okolicach.
Ponieważ kocham Tatry i ogromnym sentymentem darzę Zakopane, koniecznie chciałam przeczytać tę książkę. Już w trakcie lektury przekonałam się, że „Zakopane odkopane” to zupełnie nietypowy przewodnik. Dlaczego? O tym za chwilę.
W swojej książce autorki piszą właściwie chyba o wszystkim, co dotyczy Zakopanego i Podhala.
Wyjaśniają, skąd się wzięło Zakopane – co mówią na ten temat badania oraz legendy. Omawiają charakterystyczne cechy architektury Zakopanego, dorzucając garść ciekawostek związanych z podhalańskim budownictwem. Opowiadają o żyjących na Podhalu góralskich rodach, zwracając uwagę na charakter i osobowość górali. Charakteryzuję góralskie tańce, muzykę, modę oraz kuchnię, a także zajęcia właściwe mieszkańcom tego regionu: pasterstwo (wraz z towarzyszącymi mu zwyczajami i tradycjami) oraz kuśnierstwo. Piszą też o zwyczajach tatrzańskich zwierząt (niedźwiedzi, jeleni, świstaków i kozic) oraz o zjawisku powstawania i oddziaływania na ludzi wiatru halnego.
Jak wszystkim wiadomo, Zakopane nosi zaszczytne miano zimowej stolicy Polski, stąd autorki w swojej książce prezentują krótki rys historyczny polskiego narciarstwa. Opowiadają również o innych popularnych tu dyscyplinach sportowych, takich jak ski-touring, wspinaczka i taternictwo jaskiniowe.
Paulina Młynarska i Beata Sabała-Zielińska przedstawiają Zakopane także jako artystyczną i kulturalną stolicę naszego kraju, barwnie opisując pełne czaru i magii miejsca: stary cmentarz, Harendę (dom Jana Kasprowicza), Muzeum Tatrzańskie, Atmę (willę Karola Szymanowskiego) czy też Opolankę (Muzeum Kornela Makuszyńskiego). Prezentują także działające w tym mieście liczne galerie sztuki (malarstwa i rzeźby) oraz sylwetki uznanych twórców.
W książce tej znajdziemy wreszcie porady odnoszące się do tego, gdzie, w jakiej cenie i w jakich warunkach można i warto w Zakopanem zatrzymać się na nocleg, wykaz godnych polecenia restauracji, pubów i klubów, a także vademecum turysty, zawierające wskazówki odnośnie właściwego zachowania się na górskich szlakach.
Wspomniałam na początku, iż „Zakopane odkopane” to zupełnie niezwyczajny przewodnik. Książka ta pisana jest bowiem językiem żywym i barwnym, pełnym uczuć i emocji. Autorki opowiadają o tym szczególnym zakątku naszego kraju żartobliwie, z humorem, zacięciem i z przymrużeniem oka, ale potrafią też pisać z nostalgią i smutkiem (np. gdy wspominają nieznany chyba wielu ludziom fragment historii Zakopanego, związany z zagładą zakopiańskich Żydów).
Ponadto, jak same przyznają, jest to przewodnik zupełnie subiektywny. Ten subiektywizm przejawia się w prezentowaniu przez nie swoich własnych poglądów i opinii, w kierowaniu się własnymi gustami i dzieleniu się z odbiorcami doświadczeniem.
Paulina Młynarska i Beata Sabała-Zielińska napisały też, iż książka ta powstała z miłości do Zakopanego. To uczucie widoczne jest na kartach książki, a jednocześnie widać, iż nie jest to miłość ślepa, pozbawiona krytycznego spojrzenia. Dlatego też przeczytamy tu nie tylko o tym, co w tym zakątku Polski jest piękne i warte zobaczenia, ale również o tym, co mu chluby nie przynosi. Autorki zwracają uwagę na pewne niewłaściwe ludzkie postawy czy zachowania, krytykują ludzką bezmyślność. Nie jest to jednak jedynie krytyka dla samej krytyki, lecz ku refleksji i przestrodze, by to wszystko, co stanowi o pięknie i uroku tego miejsca, nie zginęło bezpowrotnie.
Mogę szczerze przyznać, że „Zakopane odkopane” to świetna książka, która bardzo mnie zainteresowała. Można powiedzieć, iż to prawdziwa skarbnica wiedzy o Zakopanem i Podhalu. Dzięki niej dowiedziałam się sporo na temat tych miejsc, znacznie wzbogaciłam swoją wiedzę o nowe, ciekawe informacje. Konkretne, rzeczowe fakty przeplatają się tu z rozmaitymi opowieściami z życia wziętymi, z zabawnymi anegdotami i ciekawostkami oraz komentarzami autorek, wszystko to zaś okraszone zostało szczyptą historii i legend.
Znajdziemy tu wspomnienia i wzmianki o znanych osobach, w jakiś sposób związanych z Zakopanem i Podhalem. Są to m.in.: Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz (ojciec), Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Jan Krzeptowski-Sabała, Karol Szymanowski, Kornel Makuszyński, Jan Kasprowicz, Helena Modrzejewska, Michał Choromański, Dagny Przybyszewska, Władysław Orkan, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Stefan Żeromski, a także Wojciech Młynarski, Jan Paweł II, Adam Małysz, Nigel Kennedy i wiele innych postaci.

Autorkom znakomicie udało się oddać wyjątkowy klimat miejsc, o których piszą. Podczas lektury mogłam z łatwością przenieść się w wyobraźni do dawnych czasów, o których czytałam. Powracałam też wspomnieniami do znanych mi zakątków Zakopanego: na urokliwe ulice tego miasta, na cichy, stary cmentarz, na gwarne Krupówki, na Krzeptówki, skąd zobaczyć można wspaniały Giewont, czy wreszcie na szczyt Gubałówki, z którego rozciągają się przepiękne widoki.
Dużym atutem książki są ciekawe, czarno-białe i kolorowe fotografie, przedstawiające Zakopane kiedyś i dziś, dodatkowo oddające atmosferę tego miejsca.
„Zakopane odkopane” to szczera, nieraz nawet boleśnie szczera, ale jednocześnie bardzo mądra książka, pełna uczucia do tego zakątka Polski. Dziś, kiedy i tutaj wkradło się nieco kiczu i komercji, autorki „odkopują” dawny urok, czar i blask Zakopanego, pokazując to, co w nim piękne i godne uznania. Snują ciekawą gawędę, wywołującą wiele refleksji, wzbudzającą tęsknotę. Dla miłośników tego miejsca, dla tych, którzy przekonali się, na czym polega jego magia, jest to lektura obowiązkowa. To właśnie tym osobom przede wszystkim szczerze polecam książkę Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabały-Zielińskiej. Jednak zachęcam do sięgnięcia po nią wszystkich, także i tych, którzy może nie mieli jeszcze okazji poznać Zakopanego – może właśnie dzięki tej książce zapragną odwiedzić to miasto.
”Zakopane odkopane” to książka warta poznania i godna polecenia ze względu na interesującą treść i rzetelne, a zarazem oryginalne podejście do tematu. Zapraszam więc do Zakopanego, widzianego oczami góralki i ceperki, zakochanych w tym mieście.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Pascal
Autor Beata Sabała-Zielińska, Paulina Młynarska
Język polski
Data wydania 03-10-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 256
Wymiary / mm 165 x 230
Waga / gr 745
EAN 9788376420462
ISBN 9788376420462

Napisz recenzję

Oceniasz: Zakopane Odkopane Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska Pascal

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt