Wrocław Trzy epoki

Rodzaj produktu: album
Producent: Pascal
Język: niemiecki, polski
Data wydania: 2008
Kategoria
Europa / Polska / Miasta / Wrocław
Menu / Albumy
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 48,90 

59,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Album "Trzy epoki. Wrocław" jest ilustrowaną opowieścią o zmianie, przemijaniu, przeobrażeniu jednego  z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce mającego dramatyczną historię i ciekawą współczesność. Wzbudzi on zainteresowanie obecnych mieszkańców, zakochanych w swoim mieście, także studentów, miłośników sztuk wszelkich i imprez kulturalnych oraz turystów polskich i zagranicznych. Wśród tych ostatnich szczególną grupę czytelników będą stanowić dawni mieszkańcy Wrocławia, odwiedzający go z powodów sentymentalnych.

We wstępie do albumu Marek Krajewski, pisarz i mieszkaniec Wrocławia, napisał: "Dwudziestowieczna historia Wrocławia to trzy wcielenia miasta. Nadodrzańska metropolia była naznaczona przez harmonię i rozum, by przeistoczyć się w miejsce czci nagiej i brutalnej siły (1900–1945). Ukarana za swój kult przemocy, runęła w gruzy, na których zakwitło nowe życie - bujne i pełne gwałtownych potrzeb (1945–1989). Teraz (po 1989 r.) Wrocław dokonuje bilansu i pokazuje swe doświadczenia i rany - nie po to, aby się nad sobą użalać, lecz aby nie zatracić sensu istnienia miejsc i krain - historycznej ciągłości."

Tematem albumów  z serii są Miejsce i Czas. Miasto lub region  pokazano w trzech różnych okresach historii,  w trzech odsłonach: w okresie przedwojennym, powojennym i współcześnie. Oglądając albumy, spacerujemy po ulicach miast i miasteczek, zaglądamy do zaułków, sklepów, obserwujemy uczniów w szkole, wczasowiczów na plażach, dziewczyny na tańcach, panów i panie w parku, patrzymy na fasady kamienic, wieże kościołów, ruiny. Przed naszymi oczami toczy się codzienne życie mieszkańców: teraz i kiedyś. Każde zdjęcie dokumentuje konkretną chwilę. Zestawienie zdjęć określonego miejsca lub wydarzenia z trzech okresów historii pokazuje upływ czasu. Chociaż zdjęcia mają charakter dokumentacyjny, są pełne nastroju. Dzięki nim można poczuć atmosferę  minionych lat. I tak z układanki zdjęć i podpisów układa się księga pamięci.

Autorami tekstów i zdjęć do albumów są osoby pracujące na rzecz kultury danego regionu. Autorem tekstu do albumu "Wrocław" jest wieloletni przewodnik wrocławski Czesław Skrzypczyk. "Górny Śląsk" pisał Marek Szołtysek, autor i wydawca wielu książek poświęconych Śląsku, a  wstęp - Kazimierz Kutz, filmowiec i senator. Wstęp do "Kaszub" przygotował prof. Józef Borzyszkowski, historyk, regionalista, profesor zwyczajny związany z Uniwersytetem Gdańskim, autor wielu publikacji naukowych o tematyce kaszubskiej i regionalnej, jak również urzędnik państwowy oraz założyciel i prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Autorem "Podhala" jest Maciej Pinkwart, historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, nauczyciel, od 1976 r. do dzisiaj kustosz Muzeum Szymanowskiego.

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu album
Wydawca Pascal
Autor Praca zbiorowa
Język niemiecki, polski
Data wydania 2008
Oprawa twarda
Ilość stron 192
Wymiary / mm 250 x 250
EAN 9788375133981
ISBN 978-83-7513-398-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Wrocław Trzy epoki

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt