Wracam z epoki Kamiennej, literatura podróżnicza, Stapis
  • Wracam z epoki Kamiennej, literatura podróżnicza, Stapis

Wracam z epoki Kamiennej

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 31,99 

34,99 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Poznań: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

Przez trzydzieści lat nie mogłem się uwolnić od myśli, że na wielkiej tropikalnej wyspie pod samym równikiem wznoszą się lodowcowe góry”? powiedział Harrer, zanim obleciał pół globu, aby z kilkoma odważnymi mężczyznami eksplorować jeden z ostatnich dziewiczych rejonów naszej planety. Alpinistyczno-naukową wyprawę na Nową Gwineę, którą zorganizował w 1962 roku, zaliczył do najtrudniejszych z wszystkich swoich ekspedycji. Alpiniści weszli na ponad trzydzieści szczytów, w tym najważniejszym osiągnięciem było pierwsze wejście na słynną Piramidę Carstensza (Puncak Jaya), najwyższy szczyt wyspy i całej Oceanii. Ich droga prowadziła przez niezliczone pasma górskie, bezdroża dolin i rwące rzeki do tajemniczych rejonów dżungli i osiedli Papuasów, którzy nie wyszli jeszcze z epoki kamiennej. Autor był świadkiem ich okrutnych zwyczajów i owianego legendami, pracowitego pozyskiwania kamienia na siekiery. Wyprawa Heinricha Harrera szerokim echem odbiła się w prasie światowej, ponieważ podczas zdobywania najwyższego szczytu Oceanii straciła łączność i uważana była za zaginioną.
WRACAM Z EPOKI KAMIENNEJ - nasza najnowsza książka autorstwa Harrera - jest wyjątkowym, zapisywanym dzień po dniu, dokumentem wielkiej przygody.

Recenzje ArtTravel.pl

Życie Heinricha Harrera – podróżnika i alpinisty – to gotowy materiał na scenariusz filmowy. W 1938 roku brał on udział w pierwszym przejściu słynnej z trudności północnej ściany Eigeru, a historię zdobywania tej ściany przedstawił w książce „Biały Pająk”. W 1939 roku uczestniczył w niemieckiej wyprawie na Nanga Parbat. W momencie wybuchu II wojny światowej przebywał w Indiach. Został internowany przez Anglików i osadzony w obozie w Dehra Dun, z którego w 1944 roku uciekł do Tybetu. Tam przebywał do 1951 roku, pełniąc m.in. funkcję nauczyciela i doradcy młodego Dalajlamy XIV. Zdobyte tam wówczas doświadczenia opisał w książce „Siedem lat w Tybecie”, która została zresztą później rzeczywiście sfilmowana. Do Tybetu, znajdującego się już pod okupacją Chin, Heinrich Harrer ponownie udał się w 1982 roku, zaś podróż ta zaowocowała kolejną jego książką – „Powrót do Tybetu”. Znacznie wcześniej, bo w 1962 roku, zorganizował ekspedycję alpinistyczno-naukową na Nową Gwineę, zaś relację z tej wyprawy zawarł w książce „Wracam z epoki kamiennej”.

Jako że miałam okazję poznać już wspomniane wyżej inne książki napisane przez Heinricha Harrera, a za ich pośrednictwem częściowo jego życie, nie wahając się, sięgnęłam po niniejszą publikację – „Wracam z epoki kamiennej”. Od razu zaznaczę, iż cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę, gdyż prawdziwie mnie ona urzekła i oczarowała.

Autor, wyprawiając się na tę ekspedycję, wkraczał do zupełnie jeszcze wówczas niezbadanego i dziewiczego zakątka świata, którego mieszkańcy – dzicy ludzie - żyli jakby w całkowicie innej epoce – epoce kamiennej. Wraz z nim wkraczamy i my – czytelnicy jego dziennika z podróży – bo taką właśnie formę ma książka Heinricha Harrera.

Sama bez żadnego problemu, opierając się na obrazowych opisach autora i wspomagając się własną wyobraźnią, wniknęłam do świata, o którym czytałam. Wraz z tym nieustraszonym podróżnikiem i jego towarzyszami dokonałam pierwszego wejścia na Piramidę Carstensza oraz inne okoliczne górskie szczyty, przedzierałam się przez gęstą dżunglę, pokonywałam rwące rzeki i wodospady, a przy tym niejednokrotnie narażałam życie, znajdując się w wielu

niebezpiecznych, kłopotliwych czy niedogodnych sytuacjach. Niemal na każdym kroku poznawałam też zwyczaje żyjących na tych terenach plemion Papuasów – zwyczaje zupełnie mi wcześniej nieznane, niektóre dla mnie dziwne, inne trochę straszne, jeszcze inne fascynujące, a wszystkie niezwykle ciekawe. Mogłam dowiedzieć się, jak żyją Papuasi, jak wyglądają ich domostwa, czym się żywią, jak się ubierają, czeszą i przyozdabiają swoje ciała, jakie są ich wierzenia oraz codzienne i odświętne tradycje i obrzędy. Poznałam też ich sekret dotyczący wydobywania kamienia, z którego później wyrabiane są siekiery.

To wszystko przeżyłam w wyobraźni dzięki niesamowitej wyprawie Heinricha Harrera opisanej w jego książce. Dodam, że jest ona tak żywo i barwnie napisana, że czyta się ją jak powieść podróżniczo-przygodową. Świadomość, iż wydarzenia, o których przeczytałam, miały miejsce w rzeczywistości, jeszcze bardziej podnosi jej wartość w moich oczach. W trakcie czytania tak bardzo pochłaniały mnie przygody i przeżycia autora, iż nawet nie zauważałam upływu czasu.

Znając już inne książki Heinricha Harrera, wiedziałam, że potrafi pisać bardzo zajmująco. Książka „Wracam z epoki kamiennej” była dla mnie jedynie potwierdzeniem tego faktu. Chcę też zaznaczyć, że przez cały czas, podczas lektury, odczuwałam prawdziwy podziw dla autora tej opowieści – dla jego odwagi w przecieraniu nieznanych szlaków, dla jego ciekawości świata i chęci poznania tego, co nieznane, dzięki czemu i my mamy szansę poznać świat zupełnie nam nieznany.

Chcecie przeżyć niecodzienną, egzotyczną przygodę, która jeszcze długo potem pozostanie w Waszej pamięci? Poszukujecie żywych literackich doznań? Pragniecie wzbogacić swoją wiedzę i poznać wiele interesujących faktów? Chcecie odbyć podróż odległego w czasie i przestrzeni świata? Dłużej już nie zwlekajcie, lecz jak najszybciej przeczytajcie książkę Heinricha Harrera „Wracam z epoki kamiennej”. Polecam z całego serca – to gwarancja niezapomnianych wrażeń.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Heinrich Harrer
Język polski
Data wydania 2015
Oprawa miękka
Ilość stron 232
Wymiary / mm 161x234
Waga / gr 340
EAN 9788361050971
ISBN 978-83-6105-097-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Wracam z epoki Kamiennej

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt