W piekle eboli., literatura podróżnicza, Bernardinum
  • W piekle eboli., literatura podróżnicza, Bernardinum

W piekle eboli.

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 21-10-2015
Kategoria
Afryka / Afryka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 35,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Dramatyczna relacja z Afryki Zachodniej, gdzie epidemia eboli miesiącami zbierała swoje śmiertelne żniwo, nie oszczędzając nikogo bez względu na wiek, płeć, zasługi czy kolor skóry. Tadeusz Biedzki towarzyszył jej pochodowi, dokumentując losy ludzi w opowieściach, a także na swoich poruszających zdjęciach. Przekraczał granice nie tylko geograficzne, ryzykując zdrowie i życie, a zgromadzony w taki sposób materiał robi na czytelniku wstrząsające wrażenie.
Pierwotna dżungla czy splątane lasy namorzynowe nie są dla niego przeszkodą. Dociera do wyznawców animizmu i bierze udział w ich krwawych rytuałach, wsłuchuje się w mroczne opowieści o czarach i klątwach, lekarstwach wytwarzanych z głów zabijanych dzieci, czyhających wszędzie demonach zemsty. Obraca się wśród przemytników i spotyka polskiego właściciela kopalni diamentów, a posiłek z pieczonej małpy czy użyczenie na noc żony przez wodza plemienia brzmi przy tym już tylko egzotycznie, a nie strasznie.
Cierpienie i rozpacz ludzi postawionych wobec nieuchronnej śmierci zostają w nim na zawsze, podobnie jak obojętność tych, którzy nie mając innego wyjścia, godzą się na nią bez słowa. Afryka widziana oczami tego podróżnika, bez filtru politycznej poprawności i w całej grozie okrucieństwa życia, wymaga współczucia, ale i zrozumienia. Gwinea, Sierra Leone i Liberia, tytułowe piekło eboli, zapada nam głęboko w pamięć.

Tadeusz Biedzki
Znakomity podróżnik i pisarz, który wydał do tej pory cztery książki. „Sen pod baobabem” (2012), jego debiut, był uhonorowany tytułem Podróżniczej Książki 2012 Roku, kilkukrotnie nagradzana „Zabawka Pana Boga” (2013) porównywana do „Imienia róży” i książek Dana Browna. „Dziesięć bram świata” (2014) i „W piekle eboli” to jego najnowsze tytuły, cieszące się uznaniem zarówno recenzentów, jak i czytelników.

© ArtTravel.pl

Recenzje ArtTravel.pl

W 2014 roku świat obiegły alarmujące wieści o wybuchu na Czarnym Lądzie groźnej epidemii eboli – choroby, która zabijała w zastraszającym tempie i rozprzestrzeniała się, nawiedzając stopniowo kolejne kraje Afryki Zachodniej. W niecodzienną, bo ryzykowną i niebezpieczną podróż do tych rejonów udali się w 2015 roku – jako jedyni Polacy - Wanda i Tadeusz Biedzcy. Przeżycia i doświadczenia z tej wyprawy Tadeusz Biedzki opisał w książce „W piekle eboli” – książce, która wywiera na odbiorcy spore wrażenie.

Autor opowiada w niej o podróży przez Gwineę, Gambię, Senegal, Gwineę Bissau, Sierra Leone i Liberię – kraje, w których epidemia eboli zebrała ogromne krwawe żniwo, kraje, w których zaraza wciąż była groźna i niebezpieczna dla życia, kraje wolne już od epidemii, ale wciąż pogrążone w jej cieniu.

Maluje przed oczami czytelnika potworne obrazy śmierci. Pokazuje nam ludzi konających na ulicach i w szpitalach będących właściwie umieralniami, strach, cierpienie, rozpacz, ale i obojętność wobec tego, co dla wielu wydaje się nieuchronne. Przedstawia ludzi starających się prowadzić normalne życie, ale wciąż odczuwających konsekwencje i bliskość śmiertelnej choroby. Ukazuje życie mieszkańców wspomnianych krajów – życie naznaczone brakiem nadziei, perspektyw, szans i możliwości na lepszą przyszłość. Podkreśla jednocześnie przerażającą mentalność tak wielu osób żyjących w Afryce, ich zacofanie, nastawienie wobec problemu eboli, głęboko zakorzenione błędne przekonania na temat przyczyn tej epidemii, ich niefrasobliwość, niechęć do jakichkolwiek działań, które mogłyby poprawić ich sytuację życiową, niewłaściwe podejście, wynikające najczęściej z niewiedzy, braku odpowiedniego wykształcenia, przywiązania do dawnych tradycji i wierzeń.

Poruszającą wymowę tych opowieści wzmacniają zdjęcia ilustrujące książkę. Są to barwne fotografie przedstawiające konkretnych, poznanych przez autora podczas podróży ludzi i ich zwyczaje, miejsca i krajobrazy, mocno kontrastujące z czarnobiałymi zdjęciami, upstrzonymi jedynie czerwonymi plamami, słusznie przywodzącymi na myśl krew, przypominającymi o ciągle obecnej tam śmiercionośnej chorobie.

Mocnym akcentem tej książki są smutne, a jednocześnie porażające wnioski, jakie wyciąga autor ze swojej wyprawy, ze swych doświadczeń, obserwacji i przemyśleń na temat mieszkańców Czarnego Lądu, wykazując, co jest prawdziwą i najgroźniejszą chorobą, która dotyka Afrykę – chorobą, której ebola, malaria czy AIDS są jedynie skutkami.

Książka Tadeusza Biedzkiego była dla mnie poruszającą i zmuszającą do wielu różnorodnych, raczej niewesołych refleksji lekturą. Trudno mi było zachować obojętność wobec poznanych dzięki niej faktom. Zawarta tu opowieść – prosta, prawdziwa, bez niedomówień – wywiera właściwy efekt. Dodam, że samo przedsięwzięcie autora – jego ryzykowna wyprawa oraz będąca jej owocem książka – zasługuje moim zdaniem na szczere uznanie.

„W piekle eboli” to według mnie ważny i mądry w swojej wymowie, znakomicie napisany reportaż o Afryce – nie tej pięknej, fascynującej, zachwycającej różnorodnością, ale Afryce smutnej, skazanej na porażkę, trawionej wieloma problemami, które wydają się nie mieć rozwiązania. To książka, która wywołuje sporo emocji, a przy tym otwiera czytelnikom oczy i skłania do przemyśleń. Uważam, że jest to jedna z tych książek, które trzeba poznać, dlatego namawiam do jej przeczytania. Naprawdę warto – przekonajcie się sami.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Tadeusz Biedzki
Język polski
Data wydania 21-10-2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 344
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 608
EAN 9788378236245
ISBN 978-83-7823-624-5

Napisz recenzję

Oceniasz: W piekle eboli.

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt