W cieniu minaretów – Oman, literatura podróżnicza, Bernardinum
  • W cieniu minaretów – Oman, literatura podróżnicza, Bernardinum

W cieniu minaretów – Oman

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 21-10-2015
Kategoria
Azja / Oman
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 39,90 

45,00 zł

Wysyłka do 48h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Wielowątkowa opowieść o rzeczywistości, w której nie każdy potrafi się odnaleźć, gdzie flakon perfum może być warty więcej niż niezłej klasy samochód, a wielbłąd droższy od żony.
Poznamy proroka Sulejmana, za którego przyczynkiem pustynne dżiny zaprzestają złośliwych figli. Ten okaże się… biblijnym królem Salomonem, bo wiele historii ze Starego Testamentu zostało włączonych przez islam do właściwego mu kanonu wiary. Jezus w tej wersji stanie się jednym z proroków, a jego imię będzie powszechnie nadawane przez muzułmanów dzieciom. Polski opłatek może być rozerwany na strzępy przez jednych Arabów lub potraktowany jako symbol przyjaznych uczuć przez innych, którzy zaproponowali autorowi wspólne modły w meczecie.
Spotkanie Wschodu i Zachodu, w osobie polskiego podróżnika, skłania do dociekliwych rozważań na temat różnic i podobieństw, nie tylko religijnych, ale i kulturowych, obyczajowych itp. Nieprzypadkowo bowiem przed wiekami chrześcijański władca Etiopii przyjął wysłanników Mahometa i udzielił im schronienia przyznając, że chrześcijan i muzułmanów dzieli nie więcej niż ludzki włos.
Barwna opowieść Marka Pindrala, nasączona zapachami, smakami i obrazami z Omanu, pełna humoru i ciekawych obserwacji, pokazuje nam świat bliższy niż byśmy się mogli spodziewać.

Marek Pindral
Podróżnik, pisarz i tłumacz, dziennikarz i fotograf.
Mieszkał w Polsce i w Chinach, Wielkiej Brytanii i Omanie, gdzie spędził ostatnie 3 lata. Napisał „Chiny od góry i od dołu” (2013), a w tym roku wydał „W cieniu minaretów - Oman” (2015). W swoich książkach dzieli się swoimi wrażeniami i refleksjami o miejscach, gdzie przyszło mu pozostać na dłużej.

© ArtTravel.pl

Recenzje ArtTravel.pl

Oman to kraj dla nas odległy – nie tylko przestrzennie, ale też kulturowo; kraj dla wielu osób niedostępny, a przy tym nieco tajemniczy, skrywający przeróżne sekrety. Mamy właśnie okazję poznać go bliżej – dzięki książce Marka Pindrala „W cieniu minaretów. Oman”.

Za sprawą lektury wcześniejszej książki tego niestrudzonego podróżnika – „Chiny od góry do dołu” – miałam okazję przekonać się, że jest on znakomitym gawędziarzem. Dlatego byłam ciekawa, jakimi interesującymi opowieściami uraczy mnie on obecnie.

Jak sam zdradza, jego sposób na poznawanie danego zakątka świata polega na zatrzymanie się w nim na dłużej i stanie się częścią zastanej tam rzeczywistości. Tak było w przypadku jego podróży do Chin oraz innych krajów, tak było również podczas jego wyprawy do Omanu. Spędził tam trzy lata, a swoimi wrażeniami podzielił się w niniejszej książce.

Autor, opierając się na swych obserwacjach oraz rozmowach i dyskusjach prowadzonych z mieszkańcami Omanu, przybliża nam ich kulturę, obyczaje i mentalność. Wiedzie nas przez miasta, wioski, pustynię, prowadząc do meczetów, fortów i domów mieszkalnych. Zabiera nas do grobu biblijnego Hioba, do omańskiej perfumerii i miejsca pochodzenia najlepszej jakości kadzidła. Odmalowuje przed naszymi oczami wyścigi wielbłądów, walki byków i tradycyjne tańce z mieczami. Wprowadza nas w tajniki omańskiej mody i kuchni. Prezentuje podejście tutejszych ludzi do zwierząt, sytuację żyjących tu kobiet, sposób zawierania małżeństw. Swoją relację zaś ubarwia arabskimi opowieściami i legendami.

Niektóre z owych zwyczajów, o których tu przeczytamy, z pewnością wydadzą nam się fascynujące, inne może trochę dziwne, będą też takie, które mogą wzbudzić naszą dezaprobatę. Jednak – co warto podkreślić – Marek Pindral, snując swoją opowieść, nikogo ani niczego nie ocenia, nie krytykuje. Przedstawia fakty, ewentualną ocenę i wnioski pozostawiając swoim odbiorcom. Jeżeli zaś wskazuje pewne nieścisłości w myśleniu oraz niekonsekwencje w postępowaniu Omańczyków, czyni to z dobrotliwym uśmiechem.

Co ciekawe – dowodzi również tego, czego wielu z nas pewnie by się nie spodziewało: jak wiele wspólnego – poza niewątpliwymi różnicami – ma nasza, europejska kultura z kulturą i mentalnością mieszkańców Omanu.

Autor prowadzi przy tym narrację tak żywo, barwnie, ze swadą i humorem, że jego książkę czyta się z największą przyjemnością, którą wzmaga dodatkowo też piękne i staranne wydanie tej publikacji, ilustrowanej wieloma ciekawymi, artystycznie wykonanymi fotografiami.

„W cieniu minaretów. Oman” to pozycja ze wszech miar godna uwagi i warta przeczytania. Zawiera mnóstwo ciekawych informacji na temat kraju, którego dotyczy. Pozwala czytelnikom wzbogacić swoją wiedzę, a także wyrobić sobie własny osąd tego, o czym tu przeczytają. Daje także okazję do ukształtowania w sobie postawy otwartości na to, co obce, zrozumienia tego, co inne, tolerancji tego, co odmienne. Serdecznie polecam.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Marek Pindral
Język polski
Data wydania 21-10-2015
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 324
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 668
EAN 9788378235675
ISBN 978-83-7823-567-5

Napisz recenzję

Oceniasz: W cieniu minaretów – Oman

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt