Ukraina. Po obu stronach Dniestru, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka
  • Ukraina. Po obu stronach Dniestru, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka

Ukraina. Po obu stronach Dniestru

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 01-08-2014
Kategoria
Europa / Ukraina / Ukraina
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,99 

39,90 zł

Wysyłka do 48h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Poznań: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Polskę z Ukrainą łączą ponad tysiącletnia historia, wojny i wielkie miłości, radości i dramaty, braterstwa broni i przelana krew. A tymczasem? Jesteśmy sąsiadami, żyjemy tak blisko siebie, a prawie nic o sobie nie wiemy. Każdy kraj obiera swój kierunek, Polska na Zachód, Ukraina na rozdrożu. Czy drogi te mają szansę się spotkać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wyzwanie podejmuje Andrzej Kępiński, który podróżował po Ukrainie dziewięć lat, poznał ją i opisał lepiej niż ktokolwiek inny.
Ukraina zaskakuje swoim stylem narracyjnym - mnogością dygresji i emocjonalnych interpretacji, odniesieniami do źródeł o charakterze naukowym i popularnym. W niej historia przeplata się z teraźniejszością, osobiste komentarze z informacjami prasowymi i relacjami mieszkańców.
Autor podkreśla, że wyprawa na Ukrainę może być zupełnie nieprzewidywalna. Z jednej strony osławione stepy Akermanu, ruiny zamków i pałaców pośród malowniczych pól, magia głęboko zakorzeniona w folklorze, przywiązanie do tradycji i serdeczność mieszkańców. Z drugiej zaś wieloetniczność i regionalne separatyzmy, kościoły zamienione na cerkwie, synagogi przekształcone w magazyny, pozory demokracji i zależność od Rosji.
Andrzej Kępiński zabiera do kraju pełnego kontrastów, którego wyjątkowość przyciąga jak magnes coraz więcej osób ciekawych świata. Trudno przejść obojętnie obok tej autorskiej wizji podróży!

Recenzje ArtTravel.pl

Andrzej Kępiński to żyjący w latach 1953-2015 dziennikarz i socjolog. Był on również producentem klipów muzycznych, scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych, producentem muzycznym oraz autorem książek reportażowych. Od 1991 roku relacjonował społeczne i polityczne przemiany na Ukrainie. Właśnie o tym kraju opowiada jedna z jego ostatnich publikacji, wydana w 2014 roku książka „Ukraina. Po obu stronach Dniestru”.

Jest to kraj interesujący dla nas, Polaków, pod wieloma względami. Jest naszym terytorialnym sąsiadem, a poza tym Polskę i Ukrainę łączy wielowiekowa, bardzo bogata i różnorodna historia, pełna konfliktów, ale i braterstwa, kryjąca w sobie blaski i cienie, radości i bolesne dramaty, a przede wszystkim nierozliczone wciąż sprawy.

Właśnie tę niełatwą tematykę wziął na warsztat Andrzej Kępiński. We wspomnianej książce „Ukraina. Po obu stronach Dniestru” zabiera nas, czytelników, w podróż. A jest to podróż niecodzienna, bo w czasie i w przestrzeni. Wiedzie ona przez ziemie dzisiejszej Ukrainy, a przy tym przez ich historię, sięgającą najdawniejszych czasów.

Książka zabiera nas do takich miejscowości jak: Lwów, Truskawiec, Drohobycz, Borysław, Stryj, Halicz, Buczacz, Stanisławów (obecnie noszący nazwę Iwano-Frankiwsk), a także do innych, mniejszych i może też mniej powszechnie znanych miasteczek i wiosek, o ciekawej jednakże historii i wartych poznania.

Opowiadając o tych wszystkich miejscach, autor prezentuje i opisuje niektóre zabytki i obiekty, wskazuje na liczne ślady polskości, ale przede wszystkim analizuje historię tych ziem, podkreślając jej powiązania z dziejami naszego kraju, a także poszukując w tejże historii przyczyn obecnego stanu rzeczy – tego, że te dwa kraje, Polskę i Ukrainę – choć sąsiadują one ze sobą – wciąż więcej dzieli niż łączy. Bardzo często nawiązuje przy tym do najboleśniejszej karty historii polsko-ukraińskiej, a mianowicie do ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA.

Uważam, że książka „Ukraina. Po obu stronach Dniestru” została bardzo dobrze i rzetelnie przygotowana i napisana. Z pewnością zawarte tam treści mają solidne podstawy, a są nimi liczne, kilkuletnie podróże Andrzeja Kępińskiego po Ukrainie, rozmowy z mieszkańcami tego kraju, a także rozmaite źródła piśmiennicze (literackie i naukowe), do których autor dość często się odwołuje.

Narracja książki jest zróżnicowana, co wpływa na jej odbiór – nie nuży ona, lecz wzbudza zainteresowanie i daje do myślenia. Przytaczane obiektywne fakty przeplatają się z subiektywnymi opiniami autora, jego bacznymi obserwacjami, trafnymi uwagami, komentarzami i dygresjami. Nie brak w nich silnych emocji, które udzielają się czytelnikowi podczas lektury. Stawiane często przez autora pytania retoryczne skłaniają do refleksji, do zastanowienia się nad poruszonymi zagadnieniami, do wyrobienia sobie własnego zdania.

Książka Andrzeja Kępińskiego przykuła moją uwagę w trakcie jej czytania, zainteresowała mnie podjętą w niej tematyką. Uważam, że jest to świetne kompendium wiedzy na temat Ukrainy. Autor bardzo precyzyjnie ukazuje związki i zależności pomiędzy tym krajem a Polską oraz Rosją, jak również między przeszłością i współczesnością. Sądzę, że znajomości tematu nie można mu odmówić, przeciwnie, widać w jego wywodach znakomite przygotowanie do poruszonej w książce problematyki oraz wiedzę w zakresie tej dziedziny. Dlatego jestem zdania, że warto przeczytać tę książkę, ustosunkować się do postawionych w niej zagadnień oraz poglądów autora, a przede wszystkim bliżej poznać burzliwe dzieje ziem tak nam bliskich – nie tylko pod względem terytorialnym, ale i historycznym.

Dodam jeszcze, że książka jest bogato ilustrowana ciekawymi zdjęciami, które podnoszą wartość i atrakcyjność tej publikacji.

Zapraszam zatem wszystkich do „Ukrainy. Po obu stronach Dniestru”. Warto udać się w tę literacko-historyczną, poruszającą podróż.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk
Autor Andrzej Kępiński
Seria Człowiek Poznaje Świat
Język polski
Data wydania 01-08-2014
Wydanie 1
Oprawa miękka
Ilość stron 456
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 804
EAN 9788377853467
ISBN 978-83-7785-346-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Ukraina. Po obu stronach Dniestru

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt