Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma., literatura podróżnicza, Bernardinum
  • Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma., literatura podróżnicza, Bernardinum

Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma.

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 2015
Kategoria
Ameryka Pd / Argentyna
Ameryka Pd / Brazylia
Ameryka Pd / Paragwaj
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 39,99 

44,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Poznań: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

U MIESZKALI GUARANIE to książka podróżniczo-historyczna, opowiadająca o próbie zbudowania sprawiedliwego społeczeństwa na naszym globie, próbie podjętej przez jezuitów w XVII i XVIII wieku w oparciu o Indian Guarani, mieszkających w Ameryce Południowej na styku trzech obecnie istniejących tam państw: Paragwaju, Argentyny i Brazylii. Święty Eksperyment, jak nazywano to dzieło w XVIII wieku, nie mógł się powieść z powodu grabieżczej i bezwzględnej polityki ówczesnych mocarstw oświeceniowych, Portugalii, Hiszpanii i Francji. Ofiarą ich działań padli głównie Indianie, którzy wychodząc ze stanu pierwotnej dzikości potrafili pod okiem jezuitów stworzyć wspaniałą postać cywilizacji w latach 1610-1767. Podczas trzech wypraw w ten rejon kontynentu autor dotarł do większości indiańskich redukcji, próbując opisać ich niezwykłość oraz sfotografować to, co jeszcze po nich zostało. Do opisu włączył również wyprawę do boliwijskiej selwy, Chiquitanii, gdzie redukcje miały więcej szczęścia i zachowały się do dziś w lepszym stanie.

Recenzje ArtTravel.pl

Jan Gać to polski historyk, podróżnik i fotografik, autor licznych publikacji – książek i artykułów o charakterze podróżniczym, historycznym i religijnym. Zafascynowany przeszłością, podróżuje po krajach basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, poszukując śladów dawnych cywilizacji i kultur.

Obiektem jego zainteresowania stały się m.in. tzw. redukcje misyjne – istniejące w XVII i XVIII wieku społeczności indiańskie, zakładane przez jezuitów w koloniach hiszpańskich i portugalskich w Ameryce Południowej. Celem tworzenia owych redukcji była chrystianizacja Indian, ale też ich ochrona przed białymi osadnikami, zagrażającymi ich wolności i dążącymi do uczynienia z nich niewolników. Misjonarze starali się przy tym stworzyć Indianom jak najlepsze warunki życia oraz otoczyć ich potrzebną opieką i wsparciem.

Właśnie tym wycinkiem historii szczególnie zainteresował się Jan Gać, zaś napisana przez niego książka o wymownym tytule „Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma” stanowi owoc jego historycznych badań oraz wypraw do Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Boliwii, na tereny dawnych redukcji Indian Guarani.

Przyznam, że tematyka, jaką poruszył tu autor, nie była mi do tej pory szerzej znana. Dlatego ciekawość zainspirowała mnie do sięgnięcia po tę publikację, co też uczyniłam, mając nadzieję, że dowiem się czegoś więcej o indiańskich redukcjach.

Muszę powiedzieć, że książka ta spełniła moje oczekiwania w stu procentach, a jej autor wykonał świetną robotę. Dzięki lekturze zdobyłam informacje na temat tego, kim byli i gdzie żyli przed wiekami Indianie Guarani oraz jak wyglądała ich organizacja plemienna i zwyczaje. Dowiedziałam się, jakie były początki pracy misjonarzy wśród Indian, jak wyglądało zakładanie przez nich indiańskich miast, w jaki sposób uczyli oni swoich podopiecznych rozmaitych zajęć, pracy, upraw, hodowli. Mogłam też przeczytać o życiu codziennym w misyjnych redukcjach, o organizacji pracy i czasu wolnego, o rozwijającej się tam gospodarce. Poznałam także fakty dotyczące konfliktu między misjonarzami a białymi osadnikami oraz przyczyny ostatecznej zagłady jezuickich redukcji. Warto zaznaczyć, że autor obala tu pewne, zakorzenione jeszcze w myśleniu wielu ludzi, negatywne stereotypy, a całość lektury daje do myślenia i pozwala na wyciągnięcie nieco smutnych wniosków na temat prawidłowości rządzących światem.

Opowieść o minionych czasach autor przeplata relacjami z własnych podróży, pełnymi opisów pięknych krajobrazów, zabytków, budowli i innych obiektów. Można powiedzieć, że wręcz maluje słowami, dzięki czemu czytelnik zyskuje pojęcie o tym, jak obecnie wyglądają pozostałości redukcji, niektóre z nich zresztą dość dobrze zachowane. Dowodem tego również liczne zdjęcia ilustrujące książkę, na których możemy podziwiać architektoniczny kunszt zabudowań misyjnych, świadczący o niewątpliwym talencie snycerskim i rzeźbiarskim Indian Guarani.

„Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma” to w moim odczuciu wspaniała, niezwykle wartościowa pod względem treści książka historyczno-podróżnicza, którą oceniam bardzo wysoko. Barwnie opowiedziana historia ożywa w wyobraźni czytelnika, przenosząc go do odległej w czasie i przestrzeni rzeczywistości. Bogactwo interesujących faktów, rzetelność autora w gromadzeniu ich, dbałość o ciekawy i przystępny przekaz oraz piękne fotografie – to główne atuty tej publikacji. Dla miłośników literackich podróży w przeszłość jest to według mnie doskonała lektura. Zapraszam więc do czytania.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Jan Gać
Język polski
Data wydania 2015
Wydanie 1
Oprawa twarda
Ilość stron 256
Wymiary / mm 165x205
Waga / gr 626
EAN 9788378234005
ISBN 9788378234005

Napisz recenzję

Oceniasz: Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma.

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt