Tego drzewa nie zetniesz, literatura podróżnicza, Bernardinum
  • Tego drzewa nie zetniesz, literatura podróżnicza, Bernardinum

Tego drzewa nie zetniesz

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Data wydania: 20-10-2015
Kategoria
Afryka / Kenia
Afryka / Nigeria
Afryka / Tanzania
Afryka / Uganda
Afryka / Zambia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 36,99 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny

Opis

Zobacz więcej

To nie jest opowieść kogoś, kto spędził w strefie równikowej Afryki raptem dwa tygodnie i zafascynowany egzotyką postanowił opisać swoje wrażenia. Ta książka ma zdecydowanie inny wymiar.
Autor pozwala nam podejść bliżej i sam starając się zrozumieć to, czego doświadcza, namawia nas do tego samego. Ma w zanadrzu kilkanaście poruszających historii. Ich bohaterami są wojownicy plemienia Kikujów, którzy wywołali rebelię, dziewczyna z ulicy, żyjąca tylko dzięki prostytucji i misjonarze wyganiający z tubylców demony.
Autor nie idzie utartymi ścieżkami, stara się wybierać drogi, które prowadzą go w głąb świata zbyt często widzianego powierzchownie i traktowanego dwuznacznie. Przekonuje, że nie ma jednej prawdy o Afryce, więc warto się na nią otworzyć, postrzegając i piękno, i okrucieństwo. Błażyca oddaje głos swoim bohaterom i właśnie im zawdzięcza głębokie doświadczenie tamtej rzeczywistości, a my, czytelnicy, razem z nim.

© ArtTravel.pl Ciarki przechodzą. Śmierć jak splunięcie, kanibalizm i wojna religii, Jezus o kulach i kapitalni faceci zwani misjonarzami, terroryści i seks, politycy, zbrodniarze i polscy Sybiracy. Tygiel, który wrze i wybucha. Kto nie zaplanował bezsennej nocy nie powinien otwierać tej książki.
Tadeusz Biedzki, „Sen pod baobabem”, „Dziesięć bram świata”, „W piekle eboli”

Teraz i my możemy znaleźć się pod świętym drzewem Kikujów; bać się panicznie dżu dżu, odwiedzić społeczność Wazanaki i poczuć zapach gotowanych bananów matoke. Pasja Krzysztofa w docieraniu do miejsc leżących daleko od utartych szlaków sprawia, że podążając tropem jego opowieści o Afryce poznajemy jej bardzo osobiste: raz piękne, a raz przygnębiające oblicze.
Beata Tomanek, Radio Katowice

Krzysztof Błażyca
Reporter, podróżnik, dziennikarz na co dzień związany z redakcją „Gościa Niedzielnego”. Publikuje również w: „Poznaj Świat”, „Almanachu prowincjonalnym”, kenijskim „National Mirror”. Współtwórca Fundacji Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org), wspierającej projekty rozwojowe w Nigerii, Ugandzie, Kenii (edukacja, pomoc medyczna, pomoc ofiarom handlu ludźmi). Autor wystaw fotograficznych poświęconych Afryce.

Recenzje ArtTravel.pl

Na temat Afryki powstało wiele książek, podróżniczych relacji, reportaży. Jednak tematyka dotycząca pełnego różnorodności Czarnego Lądu nie została wyczerpana. Dowodzą tego wciąż powstające nowe publikacje na temat afrykańskiego kontynentu, w tym również książka „Tego drzewa nie zetniesz”.

Jej autor, Krzysztof Błażyca, to człowiek bardzo mocno związany z Afryką, zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz żyjących tam ludzi. Jako dziennikarz aktywnie włącza się w promocję działań pomocowych i misji w Afryce. Jest współzałożycielem, prezesem i koordynatorem działań Fundacji Razem dla Afryki, której głównym celem jest polepszenie warunków życia najbardziej potrzebujących mieszkańców tego kontynentu w zakresie ochrony zdrowia, pomocy materialnej, szerzenia oświaty i edukacji.

Napisana przez niego książka jest owocem jego licznych podróży na Czarny Ląd, głównie do Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy, rozmów ze spotkanymi ludźmi, a także własnych obserwacji dotyczących życia w tych krajach. Krzysztof Błażyca ukazuje w niej największe bolączki i rzeczywiste problemy nękające dzisiejszą Afrykę oraz najważniejsze potrzeby jej mieszkańców.

Pisze więc tu o zamachach terrorystycznych i targających kontynentem afrykańskim wojnach i konfliktach polityczno-religijnych. Opowiada o nędzy, w jakiej żyje wielu tutejszych ludzi, braku pracy i wykształcenia, a co za tym idzie – braku jakichkolwiek perspektyw na przyszłość. Przytacza przerażające fakty dotyczące porwań i handlu ludźmi w celu pozyskiwania narządów, zmuszania do niewolniczej pracy oraz prostytucji. Opisuje bezwzględne metody działania kłusowników, zabijających dla zysku. Mówi o wciąż jeszcze mocno zakorzenionych plemiennych wierzeniach w czary, działalności lokalnych czarowników i dokonywanych w związku z tym często mordach rytualnych.

Dla lepszego zrozumienia przez czytelników źródła tych problemów oraz specyfiki krajów Czarnego Lądu, autor sięga przy okazji do historii, która odcisnęła wyraźne piętno na współczesności.

Tym ciemnym stronom Afryki przeciwstawia to, co można określić jako jasny promyk nadziei, a jest nim działalność misjonarzy i innych organizacji niosących pomoc przede wszystkim ofiarom handlu ludźmi, dzieciom żyjącym na ulicy i osobom najbardziej potrzebującym wsparcia, nie tylko materialnego, ale też duchowego.

Książka „Tego drzewa nie zetniesz” to bardzo mocny i poruszający reportaż. Zawarte tu opowieści chyba nikogo, kto je pozna, nie pozostawią obojętnym. Autor, pisząc o tych wszystkich wspomnianych problemach, rozrywających na kawałki afrykański kontynent, niczego nie łagodzi, nie ukrywa. Mówi o wszystkim wprost, a przywołane przez niego fakty, przywołane historie, po prostu porażają, wzbudzając sporo emocji i różnorodnych odczuć, takich jak przerażenie, smutek, niedowierzanie, ale też i szacunek dla tych ludzi, którzy robią tak wiele dobrego dla mieszkańców Afryki, dają im nadzieję na lepsze życie, a przy tym czerpią z tej działalności radość.

Publikacja Krzysztofa Błażycy daje do myślenia, zmusza do refleksji, otwiera oczy czytelnika na wiele spraw, o których, być może, nie miał nawet pojęcia. Właśnie dlatego jest to książka nietuzinkowa, mocno zapadająca w pamięć. Dla mnie dodatkowym jej atutem są zawarte tu wspomnienia polskich Sybiraków, przybyłych do Afryki i osiadłych tu w czasie II wojny światowej. Warte podkreślenia jest również staranne wydanie tej pozycji literackiej, wzbogacone wieloma ciekawymi zdjęciami, które ilustrują i uzupełniają tekst książki. A jest to książka niewątpliwie warta uwagi. Zachęcam do jej przeczytania przede wszystkim osoby zaciekawione poruszoną tu tematyką. Myślę, że będzie to dla nich szczególna lektura. Uważam jednak, że każdy, kogo interesują problemy współczesnego świata, powinien po nią sięgnąć, mając na uwadze jakże prawdziwe słowa autorstwa Johna Donne’a: „Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą (…). Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie”.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Data wydania 20-10-2015
Wydanie 1
Oprawa miękka
Ilość stron 296
Wymiary / mm 148x210
Waga / gr 560
EAN 9788378236221
ISBN 978-83-7823-622-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Tego drzewa nie zetniesz

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt