• Tajlandia Kobieta na krańcu świata National Geographic, literatura podróżnicza

Tajlandia Kobieta na krańcu świata National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 01-07-2012
Kategoria
Azja / Tajlandia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 12,90 

15,99 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Baśniowe Królestwo, które nigdy nie zostało podbite, oszałamia bogactwem świątyń i królewskich rezydencji. Ale Tajlandii nie sposób się oprzeć z wielu powodów. Przy tajskiej kuchni każda inna wydaje się prosta - takiego festiwalu smaków i aromatów nie znajdziemy chyba w żadnym miejscu na świecie, a już z całą pewnością nie za takie pieniądze. Tajlandia bowiem to tani kraj, co w dobie kryzysu jest podwójną zaletą. W jej centrum odkryjemy zagubione wśród ryżowych pól starożytne królestwa. Południe kusi setkami kilometrów niebiańskich plaż, rajskimi wyspami i rozrywką na każdym poziomie. Górzysta Północ oferuje trekkingi, spływy tratwami, eskapady na słoniach i spotkania z niezwykle barwnymi mniejszościami etnicznymi, które wciąż żyją tu zgodnie z wielowiekową tradycją

Recenzje ArtTravel.pl

Oto Macieng, lat 36, mężatka, matka czworga dzieci – trzech dziewczynek jednego chłopca. Mieszka w wiosce Huay Pu Kaeng. Jej zawód to… atrakcja turystyczna.
Macieng to główna bohaterka książki Martyny Wojciechowskiej ”Tajlandia” z serii pt. „Kobieta na krańcu świata”. Jej autorka podróżuje po odległych zakątkach świata, docierając do mieszkających tam kobiet i prezentując ich sposób życia, często dla nas niezwykły.
Tym razem podróżniczka udała się do Tajlandii – pięknego, egzotycznego kraju, położonego na Półwyspie Indochińskim, w południowo – wschodniej Azji.
Tradycyjnie w swojej książce najpierw krótko, lecz bardzo ciekawie, przedstawia ona kraj, który odwiedziła. Ci, którzy chcieliby udać się do Tajlandii, a wcześniej odpowiednio przygotować się do tej podróży, znajdą tu przydatne informacje na temat powierzchni kraju, ludności i klimatu. Dowiedzą się, kiedy najlepiej jest odwiedzić Tajlandię oraz jakie panują tam możliwości noclegowe i transportowe. Autorka udzieli im też praktycznych porad związanych z pobytem w tym kraju oraz podpowie adresy ciekawych stron internetowych na temat Tajlandii. W prezentacji tego kraju nie zabraknie również ciekawostek o nim. Czytelnik ma więc okazję dowiedzieć się, czym są popularne tam domki dla duchów, dlaczego białe słonie otaczane są w Tajlandii wielkim szacunkiem, kto jest posiadaczem najdłuższych włosów świata czy też co – według tamtejszej tradycji – może przynieść szczęście pannie młodej.
Martyna Wojciechowska zdradza także, co jej zdaniem trzeba koniecznie zobaczyć podczas pobytu w Tajlandii, opisując i prezentując na zdjęciach poszczególne miejsca i obiekty.
Po takim wstępie autorka przechodzi do głównej bohaterki swojej opowieści – Macieng. Mieszka ona w Huay Pu Kaeng – miejscu, które przez zachodnią prasę określane bywa trochę kontrowersyjnie jako „ludzkie zoo” czy też „żywy skansen”. Miejscowość ta jest bowiem bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, chcących zobaczyć na własne oczy kobiety zwane „żyrafami”. Jedną z nich jest właśnie Macieng. Zgodnie z wielowiekową tradycją tamtejsze kobiety wydłużają sobie szyje za pomocą nakładanych na nie metalowych obręczy. Skąd się wzięła ta tradycja? Martyna Wojciechowska przytacza pewne hipotezy oraz legendy, próbujące wyjaśnić to zjawisko. Aby zaś zrozumieć, dlaczego zwyczaj ten jest wciąż kultywowany, rozmawia na temat tej tradycji z Macieng ,a także z innymi kobietami i mężczyznami oraz z jedną z trzech córek Macieng, które także, choć są jeszcze dziećmi, już noszą na szyjach obręcze.
Co wynikło z tych rozmów? Czego dowiedziała się podróżniczka od swych rozmówców? Co skłania kobiety do zwyczaju, który w rezultacie jest prowadzi do okaleczenia ciała? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie trzeba przeczytać książkę „Tajlandia”.
Nie tylko jednak te pytania rodzą się w głowie czytelnika podczas lektury tej książki. Skłania ona bowiem również do zastanowienia się nad sprawą, o której pisze także autorka: czy płacenie przez turystów za możliwość zwiedzenia „żywego skansenu” oraz sfotografowania się z „kobietą – żyrafą” jest właściwe, moralne? Martyna Wojciechowska próbuje w swej opowieści znaleźć odpowiedź na tę kwestię, ale zapewne każdy z czytelników musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, choć jest to – jak można się przekonać, czytając tę książkę – niełatwy do jednoznacznego rozstrzygnięcia dylemat.
Dzięki kolejnej podróży na kraniec świata, opisanej w książce „Tajlandia”, możemy dowiedzieć się, jak wygląda życie codzienne w wiosce Huay Pu Kaeng. Autorka opisuje dokładnie tradycyjne stroje żyjących tam kobiet oraz opowiada o ich pracy – ręcznie wyrabianych rozmaitych przedmiotach i ozdobach, które później są sprzedawane. Na podstawie lektury można wyobrazić sobie, jak wygląda wioska: domy i szkoła, do której uczęszczają dzieci. Podróżniczka przybliża nam też wierzenia mieszkańców Huay Pu Kaeng, panujące wśród nich relacje rodzinne, jak również inne jeszcze – poza noszeniem przez kobiety na szyjach obręczy – zwyczaje. Zdradza wreszcie, jakie marzenia ma główna bohaterka książki – Macieng, przy czym nie jest ona w tych marzeniach odosobniona.
Książkę Martyny Wojciechowskiej „Tajlandia” przeczytałam z prawdziwym zainteresowaniem i przyjemnością. Już wcześniej słyszałam, że istnieje gdzieś zwyczaj wydłużania przez kobiety szyi poprzez nakładane nań metalowe obręcze, lecz poza tym niewiele więcej wiedziałam o tej tradycji. Teraz, dzięki tej opowieści, mogłam poszerzyć i wzbogacić swoją wiedzę na ten temat.
„Tajlandia” Martyny Wojciechowskiej jest świetnym przykładem na to, że dzięki czytanym książkom można poznać kulturę i tradycje mieszkańców różnych, często bardzo odległych, egzotycznych dla nas zakątków świata. A chyba każdy przyzna, że warto i powinno się je poznawać.
„Tajlandia” jest więc książką dla ludzi otwartych na zdobywanie wiedzy o świecie i tym wszystkim, co jest w nim ciekawe, różnorodne, inne od tego, co znamy z własnego życia. Potrafi ona sprawić, iż podczas czytania czas upłynie szybko i niepostrzeżenie. Barwny język, jakim została napisana książka, a także dołączone do tekstu piękne zdjęcia, przyczynią się do tego, że literacka podróż do Tajlandii w towarzystwie Martyny Wojciechowskiej będzie niezapomnianym przeżyciem. Polecam zatem wszystkim tę książkę i życzę wspaniałych wrażeń czytelniczych.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Martyna Wojciechowska
Język polski
Data wydania 01-07-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 128
Wymiary / mm 105 x 170
Waga / gr 135
EAN 9788375963274
ISBN 978-83-7596-327-4

Napisz recenzję

Oceniasz: Tajlandia Kobieta na krańcu świata National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt