• Szkoła turystyki pieszej Skibicki, poradnik

Szkoła turystyki pieszej Skibicki

Rodzaj produktu: poradnik
Producent: Skibicki
Język: polski
Kategoria
Moje hobby / Górskie wycieczki
Menu / Poradniki
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 18,90 

20,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Turystyka piesza jest bodaj najbardziej naturalną formą turystyki zarówno czynnej, zwanej kwalifikowaną, jak i biernej. Można gdzieś polecieć samolotem, dalej dojechać pociągiem, autobusem czy samochodem. Zawsze jednak, gdy chcemy coś zwiedzić lub spotkać się z inną atrakcją turystyczną, trzeba rozstać się ze środkiem transportu - stanąć na własnych nogach i gdzieś dojść. W turystyce biernej jest to zazwyczaj kilkadziesiąt, góra kilkaset metrów i niepotrzebne są do tego jakieś szczególne umiejętności. Turysta kwalifikowany, a zwłaszcza pieszy, ma do przebycia o wiele większe odległości. By było to przyjemnością, nie zaś udręką, trzeba sporo wiedzy i doświadczenia.  

Recenzje ArtTravel.pl

Piesze wędrówki są chyba stosunkowo najbardziej popularną dziedziną turystyki. Wiele osób uprawia tę dyscyplinę aktywności fizycznej, choćby ze względu na to, że aby podczas podróży zwiedzić, zobaczyć ciekawe miejsca, często trzeba do nich dojść na piechotę. Wydawać by się mogło, iż nie jest konieczna jakaś specjalistyczna wiedza do tego, by uprawiać turystykę pieszą. Jednak to tylko pozory – zawsze, a w szczególności wówczas, gdy decydujemy się na piesze pokonywanie dłuższych tras, należy przy tym pamiętać o swojej kondycji fizycznej, odpowiednim ekwipunku, koniecznym wyposażeniu bagażu. W przygotowaniu się do pieszych wędrówek z pewnością pomocny więc będzie poradnik Zygmunta Skibickiego „Szkoła turystyki pieszej”.
Turystykę pieszą uprawiać można zarówno wiosną, latem, jesienią, jak i zimą, toteż autor wydzielił w swojej książce cztery główne części, odnoszące się do każdej z wymienionych pór roku. Nie jest to podział przypadkowy, ponieważ o ile niektóre porady i wskazówki obowiązywać będą zawsze, o tyle są tu też takie sugestie i informacje, które dotyczą już konkretnej pory roku.
Biorąc pod uwagę specyfikę warunków uprawiania turystyki pieszej w poszczególnych porach roku, Zygmunt Skibicki omawia tu rozmaite rodzaje pieszych wędrówek: zarówno jednodniowe, jak i dłuższe, samotne, w małych i większych grupkach, a także rodzinne wycieczki z dzieckiem, wyprawy organizowane samodzielnie oraz rajdy turystyczne.
Analizując je, autor bierze pod uwagę różne możliwości noclegowe: pod namiotem, w górskich schroniskach, w leśniczówkach czy kwaterach agroturystycznych. Ponadto doradza, jakie ubranie jest najodpowiedniejsze na tego typu piesze wycieczki, wymieniając i opisując poszczególne części garderoby.W poradniku tym znajdziemy również dokładny spis niezbędnego wyposażenia na piesze wyprawy turystyczne: od prowiantu, poprzez plecak, apteczkę i pakiet ratunkowy, po najróżniejsze dodatki i drobiazgi, które mogą w wielu sytuacjach być pomocne i wybawić nas z rozmaitych kłopotów i opresji. Gotowe „ściągi” do pakowania się na piesze wycieczki pozwolą nam na właściwe przygotowanie się do drogi, bez obawy o to, czy o czymś ważnym nie zapomnieliśmy.
Oczywiście do każdej pieszej wyprawy, a szczególnie zaś do dłuższej, należy się też odpowiednio przygotować pod względem kondycji fizycznej. Zygmunt Skibicki podpowiada tu, jak – w łatwy, a przy tym i przyjemny sposób – można to uczynić, a konkretnie wzmocnić i rozciągnąć mięśnie i podnieść własną wydolność organizmu.
Skupia się jednak nie tylko na przygotowaniach, ale też na realizacji wycieczek pieszych, zwracając uwagę czytelnika na techniki chodzenia, ważne przepisy i kanony zachowania się na szlaku, sygnały wzywania pomocy. Radzi, jak należy zachować się w przypadku napotkania dzikich zwierząt oraz co trzeba zrobić i jak sobie radzić w razie załamania pogody czy wypadku na szlaku. Na koniec udziela wskazówek dotyczących właściwej konserwacji odzieży i sprzętu turystycznego.
„Szkoła turystyki pieszej” to już kolejny turystyczny poradnik Zygmunta Skibickiego, z jakim miałam okazję się zapoznać. Podobnie, jak to było w przypadku poprzednich, stwierdzam, iż autor przygotowując ten podręcznik, wykonał naprawdę dobrą robotę.
Analizując treści zawarte w książce, mogłam przekonać się, że poruszone tu zostały chyba wszystkie zagadnienia z omawianej dziedziny, jakie mogłyby być ważne i przydatne dla turysty pieszego. Tematyczne bogactwo treści oraz funkcjonalność to nie jedyne zalety tej książki. Należą do nich również: niewielki, kieszonkowy format (można poradnik bez problemu zabrać ze sobą na wyprawę), prosty i żywy język, jasny, przejrzysty układ treści, bogata i rzetelna wiedza autora, oparta na jego praktycznym doświadczeniu. Te wszystkie wymienione przeze mnie cechy książki pozwalają mi na wystawienie jej pozytywnej rekomendacji. Jestem pewna, że początkujący pieszy turysta, który sięgnie po ten poradnik, zyska wiele cennych informacji, porad i wskazówek, wzbogaci wiedzę i uniknie dzięki temu ewentualnych kłopotów. Również i doświadczeni turyści mogą na lekturze tej książki skorzystać i czegoś nowego, ciekawego się dowiedzieć. Polecam więc ją wszystkim zainteresowanym. Zamierzacie w najbliższym czasie wyruszyć na pieszą wędrówkę? Warto to uczynić razem z Zygmuntem Skibickim i jego „Szkołą turystyki pieszej”.


Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu poradnik
Wydawca Skibicki
Autor Zygmunt Skibicki
Język polski
Oprawa miękka
Ilość stron 336
Wymiary / mm 120 x 170
Waga / gr 305
EAN 9788392092353
ISBN 978-83-9209-235-3

Napisz recenzję

Oceniasz: Szkoła turystyki pieszej Skibicki

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt