Szkoła turystyki kajakowej Skibicki

Rodzaj produktu: poradnik
Producent: Skibicki
Język: polski
Kategoria
Moje hobby / Kajakarstwo
Menu / Poradniki
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 18,90 

20,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

"Autor pięknie kłania się mistrzom kajakowej wędrówki i dalej już w sposób właściwy jego pisarstwu, równie barwny co serdeczny i mądry odsłania tajniki kajakowego abecadła. Książka Zygmunta Skibickiego sprzyja bezpieczeństwu odkrywania wodnych skarbów prawdziwego smaku kajakowej włóczęgi. Szczególnie przyda się tym, którzy chcieliby ruszyć indywidualnie na szlak i tym którzy chcieliby pomóc swoim pociechom w zdobyciu kajakowej Odznaki PTTK Kiełbia - odznaki wskazującej, że rośnie wodniak."

Recenzje ArtTravel.pl

Turystyka kajakowa staje się coraz bardziej popularna i chętnie uprawiana, szczególnie latem. Zanim jednak zdecydujemy się wybrać na spływ kajakowy, koniecznie powinniśmy posiąść niezbędną wiedzę z zakresu tej dziedziny. W tym celu warto sięgnąć po książkę Zygmunta Skibickiego „Szkoła turystyki kajakowej”. Choć jej autor zastrzega, że nic nie zastąpi nauki pływania kajakiem pod okiem doświadczonego instruktora, poradnik ten z pewnością okaże się pomocny w uzyskaniu ważnych i przydatnych informacji.
A jakie są to informacje? Na początku autor omawia różnego rodzaju sprzęt do spływów kajakowych oraz środki, które powinny zapewnić możliwie maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom spływu. Podpowiada, jak w prosty sposób zadbać przed rozpoczęciem sezonu o swoją kondycję. Udziela też wskazówek odnośnie właściwego i bezpiecznego wsiadania do kajaka oraz zajmowanej w nim podczas spływu pozycji. Opisuje również techniki wiosłowania i pływania w rzekach oraz w akwenach o stojących wodach.
Ponadto czytelnik znajdzie tu opis i zastosowanie rozmaitych akcesoriów kajakowych. Dowie się, do czego służą, które z nich warto zabierać ze sobą na spływy, które nie są przydatne podczas zwykłej wyprawy turystycznej, a które z kolei mogą uratować kajakarzowi życie. Zdobędzie tu też informacje na temat tego, co powinien zawierać turystyczny ekwipunek oraz co powinno wchodzić w skład zabieranego ze sobą prowiantu.
Zygmunt Skibicki w swojej książce sporo miejsca poświęca kwestii bezpieczeństwa w czasie spływów, poruszając tu takie sprawy jak trening wydolnościowy, wodoszczelność oraz wyporność a masa i rozmieszczenie bagażu.
Omawia też różne rodzaje spływów kajakowych (jednodniowy, wielodniowy, samotny, grupowy, zorganizowany przez firmę turystyczną, organizowany samodzielnie), przedstawiając plusy i minusy każdej z tych opcji.
Znajdziemy tu poza tym wszelkie informacje na temat postojów i noclegów, biwakowego sprzętu, możliwości przygotowywania biwakowych potraw, higieny osobistej oraz ewentualnego napotkania dzikich zwierząt, a także przygotowane przez autora gotowe „ściągi” do pakowania się na spływy jedno- i wielodniowe. Dowiemy się też, jak wyglądać powinna konserwacja sprzętu po zakończonym sezonie.
Już sama mnogość przedstawionych tu przeze mnie, a omówionych w książce, zagadnień świadczy o tym, z jaką starannością został przygotowany ten poradnik. Czytając go, odnosiłam wrażenie, że autor jak gdyby starał się uprzedzić ewentualne pytania, jakie mogłyby się nasunąć osobom zainteresowanym uprawianiem turystyki kajakowej. Chyba ciężko byłoby znaleźć jakiś temat związany z tą dziedziną, który nie zostałby poruszony w tym podręczniku. Wiedza, jaką posiada autor - były pływak wyczynowy, posiadający uprawnienia ratownika wodnego - jest wprost nieoceniona i wzbudza podziw. Co ważne, wyraźnie widać, że nie jest to wiedza tylko i wyłącznie teoretyczna. Zygmunt Skibicki opiera się tu też na własnym wieloletnim doświadczeniu, jakie nabył, biorąc udział w kajakowych spływach. W swojej książce dzieli się tym doświadczeniem, udzielając wielu naprawdę cennych rad i wskazówek.
Podkreślając, iż sił natury człowiek nie jest w stanie ujarzmić i pokonać, wskazuje, jak może obrócić je na własną korzyść. Przedstawia szereg różnorodnych sytuacji, podpowiadając, jak sobie w nich w praktyce poradzić, by uniknąć niebezpieczeństwa lub je zminimalizować. Profesjonalna i niezwykle bogata wiedza autora, wsparta przykładami z praktyki, pozwala na określenie tej książki mianem prawdziwego skarbca wiadomości z dziedziny turystyki kajakowej.
Ważna jest również budowa i forma tego poradnika. Charakteryzuje się on przejrzystym, uporządkowanym układem treści oraz jasnym, prostym, zrozumiałym chyba dla każdego językiem, dzięki czemu podczas lektury bez trudu nabyć można stosowną wiedzę. Co więcej, jeżeli chcielibyśmy odszukać konkretne interesujące nas w danej chwili zagadnienie, pomoże nam w tym znajdujący się na końcu książki indeks wyrazów, odsyłający nas do stron, na których owo zagadnienie jest omawiane.
W poradniku tym znajdziemy także sporo ciekawostek, których znajomość może przydać się nie tylko w czasie spływów kajakowych, ale też podczas innego rodzaju turystycznych wypraw czy w innych sytuacjach życiowych.
„Szkoła turystyki kajakowej” to według mnie bardzo ciekawa książka, w której fachowa wiedza okraszona została humorem i żartobliwymi komentarzami autora. Również odwoływanie się przez niego do własnych doświadczeń z kajakowych wypraw dodatkowo ubarwia i urozmaica narrację. To wszystko sprawia, iż lektura tego poradnika jest nie tylko przydatna, ale i przyjemna.
Myślę, że publikacja Zygmunta Skibickiego będzie niezwykle cennym źródłem wiedzy, zarówno dla nowicjuszy, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w turystyce kajakowej, jak i dla osób, które już trochę doświadczenia, choć niezbyt wielkiego, nabyli. Dodam, że dodatkowym atutem książki jest jej stosunkowo niewielki format, dzięki czemu bez żadnego problemu i obaw o to, iż obciąży ona nasz bagaż, możemy zabrać ją ze sobą na kajakowy spływ, by w razie potrzeby wspomóc się zawartą tam wiedzą.
„Szkoła turystyki kajakowej” z całą pewnością zasługuje moim zdaniem na pozytywną rekomendację. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak zachęcić miłośników kajakarstwa do zapoznania się z tą książką. Polecam – warto skorzystać.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu poradnik
Wydawca Skibicki
Autor Zygmunt Skibicki
Rodzaj przewodnika tekstowy
Język polski
Oprawa miękka
Ilość stron 368
Wymiary / mm 170 x 120
Waga / gr 335
EAN 9788392092322
ISBN 978-83-9209-232-2

Napisz recenzję

Oceniasz: Szkoła turystyki kajakowej Skibicki

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt