Syberia Wyprawa na biegun zimna

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 2010
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Podróże
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 24,99 

29,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny

Opis

W porównaniu do wersji w sztywnej oprawie edycja książki w oprawie broszurowej jest obszerniejsza, wzbogacona o wkładkę ze zdjęciami o Kurylach - jednym z najoryginalniejszych archipelagów na świecie.
Jego wody są zaliczne do najbardziej rybnych akwenów na świecie.

Dotknęliśmy la st frontier, ostatniej granicy, poznaliśmy nieuchwytny majestat i piękno nieskalanej przyrody, a także srogi, niegościnny klimat, gdzie cywilizacja jest odległym wspomnieniem. Pokonanie rozlicznych przeciwności losu okazało się surową próbą charakteru. Sprostaliśmy im dzięki nieugiętej woli i bezwzględnej determinacji. Szliśmy dalej, gdy się wydawało, że już nie damy rady. To doświadczenie zmieniło naszą duszę i wzbogaciło nas o nowe jakości emocjonalne.
Nieraz rozmyślam, czymże byłoby życie bez emocji? Na pomoc przychodzi mi wtedy niemiecki humanista Ulryk von Hutten, który głosił: „Jakąż rozkoszą jest żyć!”. Żyć pełnią życia. "Jacek Pałkiewicz - podróżnik i odkrywca. Dotarł do najdalszych i najbardziej niezwykłych zakątków naszej planety. Jego książki i reportaże są czytane z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Rozwijana przez niego działalność przyczynia się do ustanowienia wzajemnego zrozumienia między ludźmi, oraz wnosi wkład w ochronę środowiska naturalnego." Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla
"Kierowana przez Pałkiewicza wyprawa "Syberia '89" wniosła wartościowy wkład w ocieplenie stosunków Wschód-Zachód w burzliwym okresie pieriestrojki stanowiącej punkt zwrotny w historii XX wieku." "Corriere Della Sera"

Zasięg produktu

"Życie da ci wszystko, czego odważnie zażądasz. Ja nie zrezygnuję z niczego. Wezmę do końca, co moje” – słowa te często powtarza Jacek Pałkiewicz, podróżnik, reporter i eksplorator, który zdradza, że to literatura czytana przez niego w dzieciństwie i wczesnej młodości przyczyniła się do rozbudzenia jego upajających fantazji przygodowych. Do ich realizacji dąży teraz w swym życiu.
Jego osiągnięcia związane z przecieraniem nieznanych szlaków są prawdziwie imponujące. Jest on twórcą survivalu w Europie. Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi do najdalszych zakątków świata. Do jego znaczących osiągnięć należą m.in.: samotne przepłynięcie Atlantyku łodzią ratunkową czy też zlokalizowanie źródła Amazonki. Jest autorem kilkunastu książek i filmów dokumentalnych oraz wielu publikacji prasowych. Jego wyprawy wnoszą konkretny wkład do nauki, przyczyniając się w znacznym stopniu do jej rozwoju. Jedną z takich podróży była ekspedycja na Syberię – miejsce, które podróżnik określa jako „zakątek ziemi przeklętej przez Boga, symbol cierpień, niesprawiedliwości i przygody”.
Po trwających ponad rok przygotowaniach, pokonaniu wielu trudności i skompletowaniu ekipy, 6 lutego 1989 r. wyprawa na biegun zimna rozpoczęła się. Po konferencji prasowej w Moskwie członkowie ekspedycji wyruszyli na spotkanie wielkiej, wspaniałej przygody, ale i wielu niebezpieczeństw, którym musieli stawić w drodze czoła. Ich głównym środkiem transportu przez bezkresne przestrzenie Syberii były sanie zaprzęgnięte w renifery.
Z opowieści Jacka Pałkiewicza jasno wynika, jak niezwykle trudna i niebezpieczna była ta wyprawa. Najbardziej oczywiście dawały się we znaki bardzo niskie temperatury, sięgające nawet pięćdziesięciu kilku stopni poniżej zera, szczególnie dotkliwe przy wiejącym wietrze. Wiązało się z tym ryzyko odmrożeń i hipotermii, które mogły stać się zagrożeniem dla życia, jako że w drodze uczestnicy wyprawy nie mogli liczyć na żadną pomoc lekarską, byli zdani tylko na siebie. Nie było również możliwości zawrócenia – trzeba było uparcie dążyć przed siebie. Wysokie śniegi znacznie utrudniały jazdę. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzał pękający lód pokrywający rzekę. Codziennie podróżnikom towarzyszyło skrajne zmęczenie i wyczerpanie, potęgowane przez głód. W przypadku takiego miejsca jak Syberia trudno mówić o jakichkolwiek szlakach, stąd istniało niebezpieczeństwo zabłądzenia i zagubienia się w bezkresnej przestrzeni, co z dużym prawdopodobieństwem mogło oznaczać śmierć. Dokuczliwa była także monotonia kolejnych dni, z których każdy wyglądał niemal tak samo.
Wyprawa, którą odbywa się w takich warunkach, niemal nie do wytrzymania, nie jest wycieczką krajoznawczą czy podróżą turystyczną. Każdy jej dzień staje się prawdziwą walką o przeżycie. Nieprzewidziane trudności i czyhające zewsząd niebezpieczeństwa były dla uczestników ekspedycji prawdziwym chrztem bojowym.
Jednocześnie jednak ta groźna, niebezpieczna kraina jest dla autora zakątkiem pełnym piękna. Majestat dziewiczej tajgi, gościnność i życzliwość ludzi zamieszkujący te tereny – właśnie to przesądza o uroku tamtego miejsca. Według autora trudno o nim zapomnieć, jeśli się przynajmniej raz tam było.
Choć Jacek Pałkiewicz w książce dość oszczędnie wypowiada się na temat oglądanych widoków, znajdziemy tu kilka urzekających opisów tamtejszych krajobrazów, podkreślających, iż Syberia to nie tylko nieprzenikniona biel bez końca. Autor tak o niej pisze: „Drzewa najbliższych wzgórz są wyraźnie rozpoznawalne, mimo iż pokryte bielą; dalej krajobraz staje się grą cieni, najpierw szarych, później niebieskich i wreszcie fioletowych. Wszystko skąpane jest w poświacie barwy masy perłowej, niemal tęczowej. Słońce świeci złotym światłem, tak różnym od światła dominującego w szare zachmurzone dni”.
Książka pt. „Syberia” to nie tylko relacja autora z prowadzonej przez niego ekspedycji. Wprowadza on też pewne dygresje, w których opisuje, jak wygląda życie mieszkańców tamtych terenów, opowiada o syberyjskiej faunie, wspomina dawnych podróżników, a także związki Polaków z Syberią. Przy okazji przejazdu przez dawny Gułag sowiecki, wraca wspomnieniami do tych strasznych wydarzeń związanych z epoką stalinowskiego terroru.
Wszystko to składa się na ciekawą, pasjonującą całość. Dzięki wspomnianym dygresjom książkę Jacka Pałkiewicza czyta się niczym najlepszą powieść przygodową, w której tego typu środki językowe wstrzymują, opóźniają akcję, potęgując przy tym ciekawość czytelnika i napięcie w utworze. Tu zaciekawienie odbiorcy staje się tym większe, że książka ta opowiada o prawdziwych zdarzeniach.
Ponadto dygresje autora uzupełniają jego relację z wyprawy, w efekcie czego otrzymujemy wspaniały, pełny obraz Syberii – krainy dla wielu osób niedostępnej, stąd publikacja ta stanowi cenne źródło wiedzy o tym zakątku świata.
Mimo iż Jacek Pałkiewicz w swej książce raczej nie stosuje literackich upiększeń i o wszystkim pisze prosto i zwyczajnie, język, jakim się posługuje, jest bardzo sugestywny. Dzięki temu podczas lektury łatwo jest wyobrazić sobie i pojąć, przynajmniej w jakiejś części, trud wyprawy podjętej przez autora, a także niełatwe warunki życia mieszkańców Syberii. Niemal można poczuć tamtejszy srogi klimat i ostry mróz, przenikający do głębi.
Jak już wspomniałam, książka ta jest przede wszystkim fascynującą opowieścią o Syberii. Ale nie tylko. Jest to również opowieść o walce – z własnymi słabościami, z przeciwnościami losu, z siłami natury. Autor przyznaje, że wyprawa nawet dla niego – doświadczonego podróżnika – była ciężka. Ale dodaje też, że zdecydował się na tę podróż właśnie po to, by mierzyć swoje siły, poznawać granice, odkrywać swe możliwości. Stwierdza: „Podróżujemy, żeby sprawdzić samych siebie”.
Jednocześnie podróż jest okazja do tego, aby poznawać życie innych ludzi, mieszkańców regionów nieraz bardzo odległych pod względem geograficznym i kulturowym; ludzi – jak pisze autor – nie lepszych, nie gorszych, tylko po prostu innych. I także o ludziach jest więc ta opowieść – tych spotkanych w drodze, tych, którzy przyczynili się do zorganizowania tej ekspedycji oraz tych, którzy weszli w skład ekipy.
„Syberia” Jacka Pałkiewicza to również książka o sile, pasji, przyjaźni. Podkreśla, że warto starać się dążyć do osiągnięcia zamierzonych celów, bo tylko wtedy można dojść na sam szczyt.
To wszystko, o czym tu wspomniałam, sprawia, że książka ta jest pasjonującą lekturą, która na długo zostaje w pamięci. Polecam ją wszystkim tym, którzy chcieliby wraz z jej autorem zmierzyć się z dziką i piękną Syberią.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Kod 9788375064643
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk
Autor Jacek Pałkiewicz
Język polski
Data wydania 2010
Oprawa miękka
Ilość stron 312
Wymiary / mm 145 x 205
ISBN 978-83-7506-073-7
EAN 9788375064643

Napisz recenzję

Oceniasz: Syberia Wyprawa na biegun zimna

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt