Strefa zmierzchu Stapis, literatura podróżnicza
  • Strefa zmierzchu Stapis, literatura podróżnicza

Strefa zmierzchu Stapis

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 02-04-1997
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 19,99 

25,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny

Opis

Kolejna książka Stapis-u to autentyczna historia wielkiego twardziela - młodego chłopaka o nieprawdopodobnej woli życia. I to nie tylko w sensie zwykłego bytu, ale życia jego pełnią doznań i emocji, chyba obcą, niestety, bardzo wielu ludziom, tym zwłaszcza, którzy nie ukochali gór.Opowieść o niezwykłym harcie ducha doprowadzi czytelnika do wniosku, który nasunął się też samemu bohaterowi książki: ograniczenia to tylko iluzje.

Recenzje ArtTravel.pl

„To wspaniałe, że o czymś marzysz i jeśli masz głęboką wiarę, robisz to”. Słowa te brzmią, jakby wypowiedział je człowiek sukcesu, któremu wszystko, co robi, przychodzi bez najmniejszego wysiłku. A jednak autorem tych słów jest człowiek, który był na granicy życia i śmierci, a wydarzenia, które stały się jego udziałem, stanęły na przeszkodzie jego marzeniom.
Tym człowiekiem jest Hugh Herr - urodzony w 1964 roku amerykański wspinacz, inżynier i biofizyk. Pochodzi on z Lancaster w Pensylwanii. Już od najmłodszych lat zainteresował się wspinaniem i konsekwentnie rozwijał swoją pasję. Mając zaledwie 17 lat, był już jednym z najlepszych skalnych wspinaczy Stanów Zjednoczonych, a nawet zaliczano go do światowej czołówki w tej dziedzinie.
W 1982 roku doszło do wydarzeń, które na zawsze odmieniły jego życie. Gdy razem ze swoim partnerem wspinaczkowym wchodzili na szczyt Mount Washington, nastąpiło załamanie pogody, którego następstwem była gwałtowna zimowa burza. Nie mogąc odnaleźć drogi do schroniska i przedzierając się przez głębokie śniegi, przez trzy dni błądzili po dzikich pustkowiach. Udało się ich uratować, jednak obaj doznali poważnych odmrożeń. W ich wyniku Hugh Herr stracił obie nogi, które amputowano mu nieco poniżej kolan.
Walcząc z załamaniem, depresją oraz poczuciem winy (gdyż podczas akcji ratunkowej zginął w lawinie jeden z ochotników Górskiego Pogotowia Ratunkowego), postanowił – wbrew wszystkiemu – wrócić do wspinaczki. Determinacja pozwoliła mu na pokonanie fizycznych ograniczeń. Wspinając się z użyciem protez, osiągnął mistrzowski poziom sportowy.
Po zakończeniu kariery wspinaczkowej zajął się projektowaniem skomplikowanych elementów protez, które mogłyby ulżyć cierpieniom oraz ułatwić życie osobom będącym po amputacji kończyn.
Historię tę opisała Alison Osius w książce „Strefa zmierzchu”. Ma ona formę narracji pierwszoosobowej. Narratorem jest tu właśnie bohater tej książki – Hugh Herr.
Opowiada on najpierw o swojej rodzinie, dzieciństwie, rodzącej się pasji, która staje się dla niego bardzo istotnym elementem życia, wreszcie o sukcesach odnoszonych przez niego w dziedzinie wspinaczki. Następnie wspomina tragiczne wydarzenia, które na zawsze naznaczyły jego życie. Ciąg dalszy jego opowieści dotyczy walki, jaką stoczył z samym sobą oraz ze swoim kalectwem, by móc nadal robić to, co kochał, co było jego całym życiem.
Z pewnością dla każdego, kto nagle zostaje dotknięty kalectwem, taka sytuacja jest bardzo trudna do zaakceptowania. I zapewne w pełni zrozumieć to mogą jedynie ci, którzy w takiej sytuacji się znaleźli. Jednak książka Alison Osius pozwala w pewnym stopniu wyobrazić sobie, czym amputacja obu nóg była dla Hugh Herra. Doskonale oddaje ona uczucia, jakie towarzyszyły mu w poszczególnych etapach jego życia: szczęście i poczucie spełnienia (gdy osiągał sukcesy we wspinaczce), brak nadziei i pogodzenie się z losem (gdy był pewien, że umrze), załamanie, rozpacz, strach, przerażenie, pustkę, cierpienie duchowe, ale też i fizyczne (bezpośrednio po wypadku i amputacji), wreszcie powrót nadziei i radość życia (kiedy znów wierzy, że może robić to, co chce i rzeczywiście tak się dzieje).
„Strefa zmierzchu” jest książką bardzo poruszającą. Choć opowiada o wydarzeniach minionych i to już dość dawno, wyzwala u czytelnika całe pokłady głębokich emocji.
Autorce bardzo dobrze udało się oddać cały dramatyzm wydarzeń, jakie miały miejsce na Mount Washington. Obrazowe, wstrząsające opisy beznadziejnych prób znalezienia drogi w szalejącej zamieci śnieżnej przez krańcowo wyczerpanych i wyziębionych wędrowców oraz ich walki o życie sprawiają, że lekturze książki towarzyszy spore napięcie. Opisana w niej historia wzbudza empatię, pozwalając postawić się w sytuacji, w jakiej znalazł się bohater książki. Wywołuje wzruszenie, smutek, współczucie, ale też radość, gdy udaje mu się wyjść z depresji, pokonać kalectwo i żyć normalnie, a nawet więcej niż normalnie, bo ponadprzeciętnie.
Nie było to łatwe, gdyż Hugh Herr musiał zmagać się nie tylko z własnymi uczuciami, nie tylko z ograniczeniami, jakie narzuciło mu kalectwo, ale też z wrogimi reakcjami ludzi, którzy zarzucali mu bezmyślność i obwiniali o śmierć ratownika.
Mimo tych wszystkich trudności, mimo wypadku i kalectwa potrafił żyć pełnią życia. Pokazał sobie i innym, że wszystko, czego chce dokonać, jest w zasięgu jego ręki. „Strefa zmierzchu” to opowieść o niezwykłej, niezwyciężonej sile ducha człowieka, który swoim życiem udowodnił, że możliwe jest pokonanie ograniczeń. Ta ogromna siła emanuje z kart książki i wyraźnie jest wyczuwalna dla czytelnika.
Historia Hugh Herra może być inspiracją dla osób dotkniętych w jakiś sposób kalectwem. Być może przywróci im nadzieję i pozwoli zrozumieć, że mimo sytuacji, w jakiej się znajdują, świat wcale nie musi być przed nimi zamknięty, przeciwnie: mogą sami wiele światu zaoferować.
Opowieść ta zwraca także uwagę na to, jak trudną sztuką jest nieraz zrozumienie drugiego człowieka i wybaczenia – komuś i sobie samemu. Właśnie dlatego, że nie jest to łatwe, każdy powinien w sobie tę umiejętność znaleźć.
Nie są to jedyne przesłania, jakich można doszukać się w tej książce. Uczy ona radości życia i dostrzegania w rzeczywistości, w jakiej żyjemy, jasnych stron. Dowodzi, iż nic nie dzieje się bez przyczyny. Czasem to, co wydaje się nam czymś złym, może obrócić się na dobre i przynieść pozytywne skutki. Uświadamia również, że ze wszystkiego, co nas w życiu spotka, należy wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Ta niezwyczajna historia uczy również, że warto mieć w swoim życiu jakieś zainteresowania i pasje oraz je rozwijać, tylko wtedy bowiem życie jest pełne i wartościowe. Podkreśla, iż marzenia, nawet te pozornie niemożliwe do zrealizowania, mają szansę się spełnić, trzeba tylko mocno w to wierzyć i oczywiście zrobić wszystko, by się to udało. Przypomina, że w żadnej sytuacji, choćby nie wiadomo jak trudnej, nie wolno poddawać się, lecz należy do końca walczyć – o swoje życie i marzenia, a w tym, co robimy, należy dawać z siebie wszystko. Z całego serca polecam wszystkim tę poruszającą historię, która na pewno na długo zostanie w pamięci czytelników. „Strefa zmierzchu” to książka godna pozytywnej rekomendacji i warta przeczytania.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Kod 9788385145127
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Alison Osius
Język polski
Data wydania 02-04-1997
Oprawa miękka
Ilość stron 178
Wymiary / mm 160 x 230
Waga / gr 366
ISBN 83-85145-12-5
EAN 9788385145127

Napisz recenzję

Oceniasz: Strefa zmierzchu Stapis

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt