Soliści czyli góry na dwie ręce Stapis, literatura podróżnicza

Soliści czyli góry na dwie ręce Stapis

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 29,99 

39,95 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny

Opis

Kilkanaście historii wspinaczy i grotołazów, którzy w imię pasji podejmują ryzyko samotnych wypraw w najtrudniejsze części gór i jaskiń. Hołd oddaje im Fabio Palma, włoski podróżnik, alpinista, muzyk i pisarz.

Recenzje ArtTravel.pl

Wspinaczka w górach, szczególnie tych najwyższych lub o stromych ścianach, zawsze wiąże się z jakimś, mniejszym lub większym, ryzykiem. Z pewnością wzrasta ono, kiedy taką wspinaczkę podejmuje ktoś samotnie, bez współtowarzyszy. Z jednej strony ci, którzy decydują się na takie pełne ryzyka wyzwanie, wydają się być szaleńcami, którzy niepotrzebnie narażają swoje zdrowie czy nawet życie. Jednocześnie jednak często patrzymy na takie osoby z jawnym bądź skrywanym podziwem i respektem. Tym bardziej, że takich „szaleńców”, tych, którzy ruszają na spotkanie z górą solo, nie brakuje.

Właśnie tym wspinaczom Fabio Palma poświęcił swoją książkę „Soliści czyli góry na dwie ręce”.

Fabio Palma to włoski wspinacz, podróżnik, pisarz oraz muzyk. Miłość do gór i literatury łączy z pasją do muzyki. Bierze udział w tzw. „Concerto Verticale”, czyli „koncertach na ścianie”, polegających na tym, iż muzycy, podwieszeni na linach wspinaczkowych, grają koncert na scenie ustawionej pionowo.

Z jego zamiłowania do gór i wspinaczki, a także z pewnością z podziwu dla solowych wspinaczy, narodziła się natomiast niniejsza książka.

Każdy z nas może zastanawiać się nad tym, co popycha wspinających się solo alpinistów do tak ryzykownych wyczynów, co czują oni podczas tych samotnych wspinaczek. Odpowiedzi na te i inne pytania może przynieść nam publikacja „Soliści czyli góry na dwie ręce” Fabio Palmy. Szczególnie że dostajemy od niego obszerny i bardzo zróżnicowany materiał do lektury.

Autor prezentuje tu sylwetki dwudziestu sześciu solowych wspinaczy. Są to: Alain Robert, Pietro Dal Pra, Henry Berber, Maurizio Giordani, Slavko Svetičič, Derek Hersey, Eric Escoffier, Jim Beyer, Peter Croft, Ben Heason, Pierre Béghin, Matteo Rivadossi, Giovanni Badino, Lionel Daudet, Alex Huber, Walerij Babanow, Marco Anghileri, Giovanni Masari, Jason „Singer” Smith, MAnolo, Yasushi Yamanoi, Ueli Steck, Tomaž Humar, Steve House, Ermanno Salvaterra i Emilio Previtali.

Fabio Palma każdego z nich najpierw sam przedstawia, opisując ich wyczyny, po czym oddaje im głos, przytaczając (w większości przypadków) ich własne opowieści i wspomnienia, pełne emocji i refleksji.

Historie te są bardzo różnorodne. Pozornie trudno znaleźć dla nich jakiś wspólny mianownik. Jednak właśnie ta różnorodność i spojrzenia z różnych stron na solową wspinaczkę pozwalają na lepsze poznanie tej dyscypliny i być może nawet zrozumienie owych „solistów”, o których Fabio Palma pisze: „Nasze społeczeństwo potrzebuje wszystkich – również tych, którzy z własnej pasji czynią wybór, jakiego nie dzieli się i nie da się dzielić z innymi”.

Dlatego uważam, że zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, a szczególnie polecam ją miłośnikom, literatury górskiej. „Soliści czyli góry na dwie ręce” to intrygująca i skłaniająca do refleksji pozycja, której motto mogą stanowić jakże piękne słowa autora: „Prawdziwa pasja jest jak unoszony na wietrze pyłek, który nie osiądzie na gęsto zapisanych kartkach papieru ani nie zatrzyma się na dany przez ciebie znak; nie opada, kiedy się boisz, nie idzie za ruchem wahadła lęków i pragnień. (…) Jedynie Bóg może uciszyć wiatr, a pyłek po prostu dostosowuje się, lecąc cierpliwie i bez pośpiechu”. Zachęcam do lektury!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Kod 9788361050438
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Fabio Palma
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa miękka
Ilość stron 360
Wymiary / mm 160 x 230
Waga / gr 438
ISBN 978-83-61050-43-8
EAN 9788361050438

Napisz recenzję

Oceniasz: Soliści czyli góry na dwie ręce Stapis

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt