• Sen powrotu, literatura podróżnicza, Bezdroża

Sen powrotu

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bezdroża
Język: polski
Data wydania: 09-03-2016
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 29,99 

34,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
5,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zobacz więcej

To książka o różnych spotkaniach. Z człowiekiem zobaczonym na nieznanej ścieżce, z oczami dzikiego zwierzęcia, samym sobą… Na pograniczu jawy i snu, gdzie rzeczywistość zaciera swoje granice, a prawda o świecie wydaje się być nieuchwytna i trudna do zdefiniowania. W takiej przestrzeni własne ja zyskuje nowy wymiar, a „zwykła” rowerowa wyprawa wzdłuż obu Ameryk staje się podróżą w głąb siebie. Tak właśnie traktuje ją Piotr Strzeżysz w swojej nowej książce, dzięki której pojęcie „literatura podróżnicza” nabiera nowych, nieoczekiwanych znaczeń, splecionych ze zdarzeń, celnych obserwacji, poruszających emocji i ważnych doświadczeń .
Będąc w drodze można napotkać i bliżej poznać siebie, swoje marzenia i głęboko ukryte tęsknoty, kolekcjonować i składać w całość okruchy codzienności, z których składa się życie, nie tylko w podróży. „Sen powrotu” uwodzi pejzażami słów i literackimi obrazami wywołującymi emocje niepodobne do innych, warte zauważenia i zachowania w pamięci.

© ArtTravel.pl

„Chociaż milczał, to wszystko dokoła zdawało się mówić za niego. Szeptał wiatr wietrznym powiewem, szemrał potok wodną mową i topola coś wołała topolowym skłonem. Słowa krążyły wszędzie niby niewidzialne ptaki, szybowały w przestrzeni beztroski, w jaskrawym świetle dnia, a potem opadały na ziemię i zamieniały się w drogę, przemieniały się w kolejny krok, a każdy z tych kroków coraz szerzej otwierał się na czekającą za zakrętem możliwość (...).
W oddali, na niebieskim niebie, snuła się wąziutka strużka dymu. Nie wygasiłem pieca — pomyślał. Na chwilę zawahał się i zastygł jakby w zamyśleniu, zapatrzeniu, zasnuty obrazem ulatującej z komina szarej mgiełki, wokół której bezgłośnie szybował ptak. Mężczyzna wyciągnął przed siebie rękę, konturem kciuka i palca wskazującego obramował fragment nieba, po czym zacisnął palce i zamknął pożegnanie w swojej dłoni. Na wiotkich gałęziach ciągle szeleściły liście, ale tak lekko, że prawie niesłyszalnie, gdzieś na granicy percepcji, delikatne flażolety lekko spadające na skąpaną w słońcu ziemię. Z oddali, zza krawędzi wzgórza, niosło się wołanie. Chwilę potem mężczyzna odbił się od ziemi. Była pod nim przestrzeń i wiatr. A potem droga, na końcu której czekał na niego sen.”
Fragment książki

Recenzje ArtTravel.pl

Piotr Strzeżysz to człowiek, którego znakomicie – moim zdaniem – charakteryzują określenia takie jak: „niespokojny duch” czy „włóczykij” – oczywiście w pozytywnym tych słów znaczeniu. Sam mówi o sobie: „Przewłóczyłem się przez kawałek świata, ale ciągle coś gdzieś mnie pcha. Są chwile, kiedy myślę, że pewnego dnia się zatrzymam. Ale potem zasypiam, śnię o lataniu i wiem, że sam nigdy tego nie zrobię. Taka karma”. Rzeczywiście, już od ponad dwudziestu lat realizuje on swoje dziecięce marzenie, jakim było podróżowanie po świecie z rowerem i oglądanie go z perspektywy rowerowego siodełka. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. Jego poprzednie książki to: „Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata”, „Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery” oraz „Powidoki”, za którą otrzymał on dwie nagrody: Magellana i Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. Inspiracją do niniejszej książki – „Sen powrotu” – była podróż Piotra Strzeżysza z USA do Patagonii.

Miałam okazję i przyjemność czytać wszystkie cztery książki tego autora. O ile dwie pierwsze miały charakter raczej typowych relacji z podróży, o tyle „Powidoki” oraz właśnie „Sen powrotu” dowodzą mocnej ewolucji, jaka zaszła w pisarstwie Piotra Strzeżysza. Jak się przekonałam, „Sen powrotu” nie jest standardową literaturą podróżniczą. Brakuje tu konkretnej chronologii wydarzeń, nie znajdziemy w niej opisów drogi i odwiedzanych miejsc, nie ma tu jakichś spektakularnych przygód, o jakich zazwyczaj opowiadają w swoich publikacjach podróżnicy. Zawarta tu opowieść to raczej dzielenie się przemyśleniami i refleksjami, do jakich pobudza autora pokonywana droga oraz napotkani ludzie, których los, niby przypadkowo, a jednak jak gdyby celowo, los postawił na jego drodze.

Także i ta książka – jak wszystkie poprzednie – dowodzi, iż Piotr Strzeżysz jest naprawdę takim „niespokojnym duchem”. Podkreślają to choćby przywoływane w niej cytaty z książek o Muminkach, z których każdy stanowi motto jednego z rozdziałów. Nie sposób przy tym nie zauważyć, że autor wyraźnie utożsamia się z książkowym Włóczykijem, zaś cytowane fragmenty nie zostały tu wrzucone przypadkowo, lecz dobrane z namysłem, tak, aby współgrały z treścią otwieranych rozdziałów.

Podczas lektury można przekonać się, że „Sen powrotu” to książka o subiektywnych, wręcz nawet bardzo osobistych wrażeniach i odczuciach autora, wynikłych z wnikliwych obserwacji świata. Oglądaną rzeczywistość, codzienność, z jaką się styka, postrzega w niecodzienny sposób, zwracając uwagę na to, czego większość osób pewnie nie zauważa czy do końca sobie nie uświadamia – kolory, zapachy, dźwięki, smaki, spotkania z ludźmi i zwierzętami. Dużą rolę w tym postrzeganiu świata odgrywają zmysły. Dzieląc się tym wszystkim w książce, Piotr Strzeżysz używa niecodziennego języka, pięknych, lekkich słów, które sprawiają, że jego narracja przypomina marzenie z pogranicza jawy i snu, poetycką, magiczną, nieco melancholijną prozę, którą określiłabym jako podróżniczo-filozoficzną. W tej opowieści, między słowami, między wersami, doszukać się można prawdy o świecie, o życiu, o samym sobie. Refleksje, jakie snuje autor, udzielają się czytelnikowi, skłaniają go do zadumy, przemyśleń, zastanowienia się nad własnym życiem.

A jakie to refleksje? Niech przykładem będą te słowa, które Piotr Strzeżysz zupełnie niespodziewanie usłyszał od pewnego człowieka: „Kiedy jesteś szczęśliwy, to często nie zdajesz sobie z tego sprawy. (…) A przecież szczęście już jest, dokładnie w tym momencie, tu i teraz (…). Nawet nie zauważasz, że właśnie przeżywasz szczęście, za którym, być może, w tej samej chwili, nie wiedzieć czemu, tęsknisz. A kiedy w końcu zdajesz sobie sprawę z tego, że w tamtej chwili byłeś naprawdę szczęśliwy, jest już za późno. Nie ma go. Nie ma już szczęścia. Odeszło niechciane…”.

Tak, „Sen powrotu” to opowieść o tym, czym jest lub czym może być szczęście. To opowieść o byciu w drodze, o realizowanych marzeniach, o poszukiwaniu siebie i sensu życia. Pozwala zrozumieć, co w życiu jest najważniejsze. Przypomina, że każdy człowiek powinien dążyć do odkrycia swojej życiowej drogi i do realizacji marzeń. Uświadamia, że to my dokonujemy w swoim życiu wyborów i w dużej mierze od nas zależy, jak ono będzie wyglądało, choć też pewną rolę odgrywa w nim przeznaczenie. Podkreśla, że warto czasem zatrzymać się w biegu życia, przestać pędzić przed siebie, a po prostu być.

„Nagle zrozumiałem, że wszystko, co przydarzyło się podczas tej podróży, prowadziło dokładnie do tego miejsca. Zrozumiałem, że którąkolwiek z dróg bym wybrał, kimkolwiek starał się być i dokądkolwiek zmierzał, to i tak zatrzymałbym się właśnie tu”.

„Sen powrotu” to w moim odczuciu niezwykła książka – poruszająca, wspaniała w treści i formie, porywająca prostotą przekazu, oczarowująca spokojem, jaki emanuje z jej kart, niezwykle inspirująca. To prawdziwa perełka literatury podróżniczej. Jestem pewna, że może ona być dla każdego z nas drogowskazem – niekoniecznie podróżniczym, bardziej duchowym, filozoficznym – trzeba tylko głęboko wczytać się w jej treść. To książka, którą warto czytać powoli, niespiesznie, z namysłem, napawać się zawartymi tam emocjami i myślami, smakować piękną prozę. To książka, do której warto wracać. Jej lektura bowiem to prawdziwa duchowa i intelektualna uczta literacka, na którą szczerze wszystkich zapraszam.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bezdroża
Autor Piotr Strzeżysz
Język polski
Data wydania 09-03-2016
Oprawa miękka
Ilość stron 144
Wymiary / mm 150x210
Waga / gr 248
EAN 9788328319448
ISBN 978-83-283-1944-8
Indeks producenta 9788328319448

Napisz recenzję

Oceniasz: Sen powrotu

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt