Przez Afrykę Środkową, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka
  • Przez Afrykę Środkową, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka

Przez Afrykę Środkową

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 01-07-2014
Kategoria
Afryka / Afryka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 29,99 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny

Opis

Zobacz więcej

Jądro ciemności, czarne serce Afryki, mroczny karnawał wolności... Rejon ten można opisać wielobarwnie. Unikalny, niebezpieczny, dziki, tajemniczy, o burzliwej i krwawej przeszłości, poza zgiełkiem amatorów safari, poza naiwnym myśleniem o kolorowych fotografiach z Afryką w tle. Teren właściwie niedostępny dla turystów. Dotrze tam tylko najodważniejszy.

Oto fascynująca podróż Wiesława Olszewskiego do samego niepokornego serca kontynentu. Do jego historii, kultury i natury. Przed nami legendarne jezioro Czad, Pigmeje z rejonu Monasao i Bayanga, park Dzanga-Sangha, majestatyczne leśne słonie, bagienne bestie, których legowiska są usłane kłami ofiar, gigantyczne goryle i ryba-potwór. Ale także makabryczność odwiedzanych miejsc: od leków przygotowywanych z dziecięcych zwłok, przez upiorne działania Jeana-Bedela Bokassy, aż po religijne pogromy, które pochłonęły tysiące mieszkańców.
I jak zawsze u Wiesława Olszewskiego: mistrzowska dygresyjność, niewymuszona erudycja, swada, ciekawostki ubarwione dowcipem i język oryginalnie łączący swojski dukt opowiadania z naukowym dyskursem. Czyli wszystko bez zadęcia, na serio i z przymrużeniem oka, ale bez taryfy ulgowej.

"Lubię jak Wiesio, o przepraszam, profesor Wiesław Olszewski, zabiera mnie w podróż do miejsc, do których na pewno nie dotrę. On nie może żyć bez Afryki, a ja bez jego opowieści. Dzięki niemu czuję nieskończoność pustyni, rozkosz zimnego piwa, smak mięcha z grilla na ulicy, odkrywam nieodparty urok afrykańskich wsi. Jego etnograficzno-kryminalne historie częstokroć pełne niebezpieczeństw wciągają jak nielegalne substancje. Jestem uzależniona".

Dorota Wellman, dziennikarka, prezenterka i producentka telewizyjna

Recenzje ArtTravel.pl

Książek o Afryce, o afrykańskich wyprawach, powstało sporo. Jednak jest to na tyle ciekawy kontynent, dla wielu zupełnie egzotyczny, a przez to fascynujący, nie wszystkim dobrze znany, a przy tym tak bardzo zróżnicowany, pełen rozmaitości, że warto wciąż sięgać po literaturę na ten temat, po kolejne pozycje literackie. Dla mnie z pewnością Czarny Ląd jest obszarem interesującym, lecz w sensie realnym raczej niedostępnym. Dlatego cieszę się, że mogłam wziąć udział choćby w literackiej wyprawie do Afryki Środkowej, na która zaprosił mnie Wiesław Olszewski – historyk, podróżnik i globtroter, znawca kultury Azji i Afryki, autor znaczących publikacji naukowych oraz książek podróżniczych. Odwiedził pięć kontynentów i ponad dziewięćdziesiąt krajów. Dzięki jego zaproszeniu do literackiej podróży, dzięki opowieści Wiesława Olszewskiego, ilustrowanej ciekawymi zdjęciami i popartej moją własną wyobraźnią, mogłam zwiedzić kraje Afryki Środkowej, stosunkowo mniej popularne wśród turystów: Angolę, Republikę Środkowoafrykańską oraz Czad.

Zachwycałam się więc pięknymi krajobrazami, zwiedzałam zabytki, a przy tym miałam okazję nieco zagłębić się w historię odwiedzanych krajów, jak również w ich współczesną sytuację polityczno-społeczną, zwracając uwagę na szczególnie ważne wydarzenia. Zaznajomiłam się ze zróżnicowanymi pod względem plemion mieszkańcami Afryki Środkowej. Poznałam ich kulturę, tradycje, zwyczaje, mentalność i sposób życia. Podziwiałam wymyślne fryzury, stroje, ozdoby, maski, broń i narzędzia.

Ta literacka afrykańska wyprawa dostarczyła mi sporo ciekawych przygód, emocjonujących doznań i przeżyć. Jako przykład podać mogę choćby morderczą, wyczerpującą, ekstremalną wręcz przeprawę przez dżunglę, spotkanie – niemal oko w oko – z gorylami i słoniami czy też poznanie działalności misji katolickich oraz miejscowego szpitala.

Jednak obok tego pięknego, ekscytującego oblicza Afryki mogłam zaobserwować również ciemniejsze, mroczne strony Czarnego Lądu, takie jak: powszechny alkoholizm, prostytucja, kanibalizm, rytualne mordy, tajne stowarzyszenia, religijne i polityczne konflikty, bieda, nędza i brak perspektyw rozwoju.

Biorąc pod uwagę to wszystko, o czym wspomniałam, lektura książki Wiesława Olszewskiego była dla mnie wspaniałą, niezapomnianą przygodą. Widać, że autor zna się na rzeczy, wie, o czym mówi, toteż myślę, iż publikację tę bez wątpliwości uznać można za rzetelne, wiarygodne, a przy tym bardzo bogate źródło wiedzy i informacji. Daje się też zauważyć, iż ze słów autora przebija prawdziwa, wielka pasja podróżnika i badacza.

Wiesław Olszewski bardzo żywo, barwnie i obrazowo opowiada o swojej afrykańskiej podróży, a jego opowieść mocno zabarwiona jest dowcipem i humorem. Między poszczególnymi treściami i poruszanymi sprawami zachowane zostały odpowiednie proporcje, dlatego książka w żadnym momencie jej czytania nie nuży, lecz ze strony na stronę zaciekawia i fascynuje. Nie jest z mojej strony żadną przesadą określenie lektury książki literacką wyprawą, gdyż podczas czytania naprawdę miałam wrażenie, że jestem w Afryce i widzę, podziwiam, obserwuję, przeżywam to wszystko, co autor opisał i opowiedział. Przyczyną takiego stanu rzeczy był nie tylko sposób i styl opowiadania, ale również ilustrujące książkę fotografie, których jest tu bardzo dużo. Na pięknych, barwnych zdjęciach utrwalone zostały wspaniałe krajobrazy, rośliny, zwierzęta, ludzie, rozmaite przedmioty. Również dla tych godnych uznania zdjęć warto sięgnąć po tę publikację.

Bardzo cieszę się, że trafiłam na tę książkę, że miałam okazję ją przeczytać. Według mnie jest to jedna z tych pozycji, które powinny mieć swoje miejsce w domowej biblioteczce każdego miłośnika literatury podróżniczej, każdego czytelnika ciekawego świata, w szczególności Czarnego Lądu.

„Koniec jest zawsze początkiem. Dlatego wrócisz do Afryki. Tak już jest”. Tego zdania jest Wiesław Olszewski, dla którego opisana wyprawa nie była pierwszą ani z pewnością ostatnią podróżą na afrykański kontynent. Ja zaś wiem, że na pewno wrócę jeszcze kiedyś do tej Afryki, którą opisał on na kartach swojej książki – ponownie zagłębiając się w pełną wrażeń lekturę. Was natomiast także zapraszam do tego, byście skusili się na literacką wyprawę „Przez Afrykę Środkową”.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk
Autor Wiesław Olszewski
Seria Człowiek Poznaje Świat
Język polski
Data wydania 01-07-2014
Wydanie 1
Oprawa miękka
Ilość stron 400
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 717
EAN 9788377853443
ISBN 978-83-7785-344-3

Napisz recenzję

Oceniasz: Przez Afrykę Środkową

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt