Prawo gór.Najsłynniejsze sprawy sądowe, które..., literatura podróżnicza, Stapis
  • Prawo gór.Najsłynniejsze sprawy sądowe, które..., literatura podróżnicza, Stapis

Prawo gór.Najsłynniejsze sprawy sądowe, które...

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 25,90 

29,99 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Historia alpinizmu ma swoją ciemną i mało znaną stronę, choć równie fascynującą jak same opowieści o wielkich przejściach górskich. Są nią sprawy sądowe wynikłe w następstwie najbardziej heroicznych i najgłośniejszych wypraw. Autor opisuje m.in. kontrowersyjną historię wytyczenia pierwszej drogi na Mont Blanc, włosko-brytyjski konflikt o zakończone tragedią wejście na Matterhorn, samotną wspinaczkę Hermana Buhla na Nanga Parbat czy znaną sprawę dotyczącą śmierci Günthera Messnera, brata Reinholda Messnera, na tej samej górze. Książka Augusto Golina pt. Prawo gór porusza najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię alpinizmu. Autor w błyskotliwym stylu opisuje ekspedycje górskie i związane z nimi procesy, zrealizowane przejścia i wydane orzeczenia, pozostawiając czytelnikowi ocenę mniej bohaterskiej strony tych, którzy w naszych oczach jawią się - i w dużej mierze rzeczywiście są - nadzwyczajnymi ludźmi.

Recenzje ArtTravel.pl

Alpinizm – to słowo kojarzy się przede wszystkim z odwagą, heroizmem, wielkim wyczynem. Ale alpinizm oprócz tych jasnych stron ma także swoje ciemne strony. Można w nim doszukać się wielu spraw, które kładą się cieniem na jego historii.
O takich właśnie sprawach pisze w swojej książce „Prawo gór” Augusto Golin. Skupia się na wydarzeniach wiążących się ze wspinaczką wysokogórską – nieporozumieniach, konfliktach, niesnaskach - które swój finał znalazły na sali sądowej bądź też przynajmniej się o nią otarły.
Autor przywołuje w książce następujące historie: kontrowersje związane pierwszym wejściem na Mont Blanc, zakończone tragedią pierwsze wejście na Matterhorn, spory towarzyszące pierwszym wejściom na K2 oraz na Dhaulagiri, a także otoczoną wieloma niejasnościami śmierć brata Reinholda Messnera – Günthera na Nanga Parbat. Myliłby się ten, kto sądziłby, iż książka ta to tylko zbiór nudnych paragrafów i opartych na nich wyroków sądowych. Można powiedzieć, że Augusto Golin wskrzesza tu historię, odkopując dawno minione, przebrzmiałe wydarzenia. Zresztą nie opowiada tylko i wyłącznie o toczonych w sądach bataliach. Na wstępie każdego rozdziału krótko przypomina dzieje eksploracji poszczególnych szczytów oraz prezentuje sylwetki bohaterów swoich opowieści – tych osób, które odegrały ważną rolę w opisywanych konfliktach. Dzięki temu czytelnik, zanim pozna sedno sprawy, zyskuje pełen obraz sytuacji.
Choć przywołane tu górskie wyprawy mogą być znane potencjalnym czytelnikom, szczególnie tym, którzy interesują się górami, wspinaczką, historią alpinizmu i himalaizmu, z pewnością znajdą tu oni nieznane im dotychczas fakty – kulisy głośnych, powszechnie znanych wydarzeń: kłamstwa, oskarżenia, roszczenia, pozwy sądowe, rozstrzygnięcia, wyroki; kulisy, które dopełniają znane historie i pozwalają nam spojrzeć na nie z innej perspektywy.
Daje się zauważyć rzetelność autora w podejściu do tematu, o czym świadczą przywoływane przez niego źródła oraz jego własna wiedza z tej dziedziny, jako że poruszana tu tematyka nie jest mu obca. Warto podkreślić, iż Augusto Golin współpracuje z prasą i miesięcznikami zajmującymi się tematyką górską, jest autorem przewodników turystycznych oraz książki „Erich Abram, alpinista z Bolzano”, a ponadto uczestniczył w wyprawach do Nepalu, Ameryki Południowej, Afryki i na Syberię oraz przeszedł wiele dróg w Alpach.
W książce „Prawo gór” prowadzi narrację w sposób bardzo żywy, dzięki czemu przenosi czytelnika wprost do czasów, o których opowiada, zaś podczas lektury tych opowieści naprawdę nie ma miejsca na nudę. Jest ciekawie, interesująco, fascynująco. Sama się o tym przekonałam, kiedy tylko zaczęłam czytać. Książka ta już od samego początku pochłonęła moją uwagę i tak było aż do końca.
„Prawo gór” to publikacja, która ukazuje alpinizm i to wszystko, co się z nim wiąże, w nieco inny sposób, niż większość pozycji z zakresu literatury górskiej. I chociaż opowiada o tych niezbyt chlubnych aspektach wysokogórskich wypraw, w żaden sposób nie umniejsza wielkości dokonań tych, którzy w nich uczestniczyli. Pokazuje ich jako zwyczajnych ludzi – z ludzkimi słabościami i przywarami, od których żaden człowiek nie jest wolny. Właśnie z tego powodu tak ciekawa jest ta książka, która świetnie wpisuje się w nurt literatury górskiej.

Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać i myślę, że znajdzie ona uznanie w oczach wielu przyszłych czytelników. Zachęcam więc do zapoznania się z nią – uważam, że naprawdę warto.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Augusto Golina
Język polski
Wydanie 01.10.2014
Oprawa miękka
Ilość stron 144
Wymiary / mm 160 X 235
Waga / gr 217
EAN 9788361050988
ISBN 978-83-6105-098-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Prawo gór.Najsłynniejsze sprawy sądowe, które...

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt