Polska Kazimierza Nowaka Przewodnik rowerzysty Sorus, przewodnik
  • Polska Kazimierza Nowaka Przewodnik rowerzysty Sorus, przewodnik

Polska Kazimierza Nowaka Przewodnik rowerzysty Sorus

Rodzaj produktu: przewodnik
Producent: Sorus
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Europa / Polska / Polska
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Rower
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,90 

39,00 zł

Wysyłka do 48h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty – pierwsza biografia podróżnika, skupiona na tej części jego życia, jaką spędził w Polsce w jej międzywojennych granicach.

Źródłem prezentowanych w książce informacji są przede wszystkim bardzo liczne pamiątki skrupulatnie przechowane przez 70 lat przez jego rodzinę, udostępnione Wydawnictwu, a nawet relacje osób, które go pamiętały.

Książka pokazuje międzywojenną Polskę oczami Nowaka, ale też zaprasza do obejrzenia miejsc z nim związanych. Przewodnik prowadzi po rodzinnych stronach, mieszkaniach, miejscach pracy i czasowego pobytu; a także niemal przez wszystkie miasta, miasteczka i wsie, jakie odwiedził w czasie kilku podróży po Polsce, które zazwyczaj były jednocześnie początkiem jego tras po Europie.

Książka jest nie tylko biografią, ale równie dobrze może spełnić rolę przewodnika rowerzysty – rowerzysty takiego, jakim był Kazimierz Nowak, jak i takiego, którym może być dzisiaj każdy.

Na wewnętrznej stronie okładki książki zamieszczona jest mapa Poznania z uwzględnieniem wszystkich „nowakowych” miejsc w tym mieście.

Praktycznym dodatkiem jest mapa przedwojennej Polski z zaznaczonymi trasami rowerowymi podróży Kazimierza Nowaka.

Opisane szlaki mogą posłużyć więc jako motyw i podstawa do ułożenia własnej wycieczki szlakiem Kazimierza Nowaka. A wiele osób ujrzy w książce Polskę swojej młodości lub młodości swoich rodziców czy dziadków.

 

Recenzje ArtTravel.pl

„Są ludzie, którzy na świat przynoszą tęsknotę za światem, nieprzepartą żądzę podróżowania i poznawania globu. Tacy ludzie, choćby żyli w najbardziej niesprzyjających warunkach, zawsze znajdą drzwi, przez które wyruszą w świat. Nie powstrzyma ich nikt i nic”.
Tak o polskim podróżniku Kazimierzu Nowaku (1897-1937) pisał jeden z dziennikarzy prasowych w felietonie, który ukazał się 16 października 1937 r., tuż po śmierci człowieka, któremu był poświęcony.
Kazimierz Nowak w latach 1931-1936 dwukrotnie przemierzył wzdłuż kontynent afrykański. Zapomniany przez 70 lat, odkryty został na nowo dzięki zredagowanej przez Łukasza Wierzbickiego i opublikowanej przez wydawnictwo Sorus książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Ponieważ podróże Kazimierza Nowaka po Afryce poprzedziły jego kilkakrotne wyprawy po Polsce i Europie, wydawnictwo Sorus zdecydowało się na wydanie książki autorstwa Jacka Y. Łuczaka „Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty”. Książka ta powstała w oparciu o rodzinne pamiątki oraz relacje osób pamiętających tego wielkiego polskiego podróżnika. Można ją uznać za biografię Kazimierza Nowaka, skupioną przede wszystkim na tej części jego życia, jaką spędził w Polsce w okresie międzywojennym.
Jacek Y. Łuczak, autor książki, jest dziennikarzem radiowym i prasowym, satyrykiem i podróżnikiem. Jest on również autorem przewodników krajoznawczych oraz audycji radiowych o tematyce satyrycznej i turystycznej.
Postać Kazimierza Nowaka była mi już znana z przeczytanej wcześniej książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Pomijając krótki rys biograficzny, publikacja ta skupia się przede wszystkim na jego podróży po Afryce. Dlatego po książkę „Polska Kazimierza Nowaka” sięgnęłam z ciekawością i nadzieją, że dowiem się czegoś więcej o tym podróżniku, którego osiągnięcia mnie zafascynowały.
Pierwsze, co daje się zauważyć, to bardzo przejrzysty i uporządkowany układ treści w książce. Została ona podzielona na sześć rozdziałów, w których autor prezentuje miejsca, przede wszystkim w Polsce, mniej lub bardziej bezpośrednio związane z Kazimierzem Nowakiem. Prowadzi więc czytelnika m.in. do Poznania, Puszczykowa, Wagowa, Boruszyna, Kościana, Gdyni, Białowieży, Warszawy, Łodzi, Częstochowy, Krakowa, Kolosów, Sanoka, Bukowska, Wilna, Lwowa, Stryja, Doliny, Wygody, Pacykowa, Rożniatowa, Broszniowa i Truskawca.
Omawiając związki Kazimierza Nowaka z poszczególnymi miejscowościami, autor oprowadza czytelnika po konkretnych miejscach, obiektach, ulicach, placach, budynkach, a przy tym przedstawia krótko ich historię i opisuje ich wygląd – kiedyś i dziś. Opowiada także na ich temat rozmaite ciekawostki czy anegdoty z dawnych czasów.
Miejsca te powiązane są z osobą polskiego podróżnika w różny sposób: są to miejscowości jego dzieciństwa i wczesnej młodości, miejsca, w których założył rodzinę i z nią mieszkał, miasta i wioski, które odwiedzał, jeżdżąc z odczytami i prelekcjami na temat swoich podróży czy też starając się fotografowaniem zarobić trochę pieniędzy na utrzymanie rodziny. Wszystkie te fakty z życia Kazimierza Nowaka, do których autorowi książki udało się dotrzeć, składają się na ciekawą i nietypową biografię tego człowieka. Nietypową – gdyż wydarzenia te nie zostały ułożone chronologicznie. Autor oprowadza nas po miejscach związanych z polskim podróżnikiem takiej kolejności, aby najwygodniej było je odwiedzać tym osobom, które chciałyby odbyć podróż śladami Kazimierza Nowaka, np. rowerem. Książka ta nosi przecież podtytuł „Przewodnik rowerzysty” i zawiera nawet króciutkie wskazówki wyjaśniające, jak trafić do poszczególnych miejsc. Czy oznacza to jednak, że jest ona przeznaczona tylko dla rowerzystów? Z całą pewnością nie. Może być przydatna dla każdego, kto chciałby w jakikolwiek inny sposób przebyć całą zaprezentowaną tu trasę bądź tylko jakąś jej część.
Książka ta jest również znakomitym środkiem do odbycia niezwykłej literackiej podróży śladami wielkiego polskiego podróżnika i na pewno przyda się tym, którzy pragną bliżej poznać jego postać i działalność.
Z publikacji tej rzeczywiście można sporo dowiedzieć się o Kazimierzu Nowaku – o tym, jak niełatwe było jego życie, jak ciężko musiał pracować, z dala od najbliższych, aby zarobić jakieś pieniądze, jak usilnie musiał się starać o jakiekolwiek finansowe wsparcie na rzecz swoich podróżniczych planów.
A w tle tej nietypowej biografii została świetnie ukazana Polska w okresie międzywojennym - Polska borykająca się z bezrobociem, z kryzysem gospodarczym, a jednocześnie prężnie rozwijająca się szczególnie w niektórych dziedzinach, np. w zakresie turystyki. Czytając tę książkę, poznajemy więc przy okazji pewien fragment historii naszego kraju.
Muszę przyznać, że autor doskonale oddaje tu klimat czasów międzywojennych i umiejętnie przeprowadza czytelnika pomiędzy dwoma płaszczyznami czasowymi – przeszłością i teraźniejszością. Dodam, iż książka „Polska Kazimierza Nowaka” jest bogato ilustrowana czarno-białymi fotografiami, jeszcze bardziej przywołującymi atmosferę dawnych, przedwojennych czasów i pozwalającymi na przeniesienie się w wyobraźni do przeszłości.
Można by się zastanawiać, czy taki brak chronologii w przedstawieniu faktów z życia Kazimierza Nowaka nie przeszkadza w czytaniu książki i poznawaniu jej bohatera. Muszę podkreślić, że w żadnym wypadku tak nie jest. Przeciwnie – podczas lektury wszystkie ukazane w książce wydarzenia z życia polskiego podróżnika układają się w całość niczym poszczególne, pasujące do siebie doskonale kawałki układanki. A „układankę” tę wspaniale dopełnia wspomniana wcześniej książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Te dwie publikacje tworzą – moim zdaniem – fascynującą całość. I choć nieznajomość jednej z nich nie przeszkadza w przeczytaniu drugiej, to aby w pełni poznać Kazimierza Nowaka, jego życie i wielkość jego dokonań, trzeba koniecznie przeczytać obie te pozycje.
Wracając do „Polski Kazimierza Nowaka”, trzeba podkreślić wielką rzetelność widoczną w przygotowaniu tej książki. Świadczy o tym chociażby bibliografia, zawierająca źródła informacji o Kazimierzu Nowaku oraz spis publikacji pomocnych w pisaniu tej książki. A wśród materiałów źródłowych wymienić można przechowywane przez rodzinę podróżnika dokumenty, listy, zdjęcia, notesy podróżnicze, przedwojenne czasopisma, w których drukowane były jego reportaże z Afryki, wycinki z gazet z informacjami o jego pobycie w wielu miejscowościach w Polsce i w Europie, jak również ustne relacje osób, które pamiętały tego nieprzeciętnego człowieka. Z książki jasno wynika, iż wiele pracy trzeba było włożyć w skompletowanie i uporządkowanie tych wszystkich źródeł informacji.
„Polska Kazimierza Nowaka” w pełni spełniła moje oczekiwania – dzięki niej dowiedziałam się o tym wielkim polskim podróżniku dużo więcej, niż wiedziałam do tej pory. Przy okazji wzbogaciłam swoją wiedzę o wiele ciekawych informacji na temat zaprezentowanych tu polskich miejscowości, a przy tym odbyłam niezwykłą podróż w czasie do okresu sprzed II wojny światowej. Przeczytałam tę książkę z prawdziwą przyjemnością i zapewniam, że warto poprzez jej lekturę poznać Kazimierza Nowaka – podróżnika, którego osiągnięcia Ryszard Kapuściński stawiał na równi z osiągnięciami znanych brytyjskich podróżników – Davida Livingstone’a i Henry’ego Mortona Stanley’a. Polecam więc ją szczerze i zachęcam do niezapomnianej literackiej – a może i rzeczywistej – podróży po Polsce Kazimierza Nowaka.

Dorota Pansewicz

Spis treści

Spis treści:

 Od autora

 Kim był Kazimierz Nowak?

 Rozdział I

Polska podróżników

 Rozdział II

Kazimierz Nowak i jego rodzina w Poznaniu

 Rozdział III

Kazimierz Nowak w Wielkopolsce. Miejsca zamieszkania i pamięci

 Rozdział IV

Wyprawy Kazimierza Nowaka w latach 1925–1930

 Rozdział V

Trasami wypraw i odczytów Kazimierza Nowaka po Polsce

 Rozdział VI

Kazimierz Nowak na dawnych Kresach Wschodnich

 Podziękowania

Źródła i autorzy zdjęć

Bibliografia

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu przewodnik
Wydawca Sorus
Autor Jacek Y. Łuczak
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa miękka
Ilość stron 368
Wymiary / mm 145 x 205
EAN 9788362653027
ISBN 978-83-62653-02-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Polska Kazimierza Nowaka Przewodnik rowerzysty Sorus

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt