Polska egzotyczna tom 2 Rewasz, przewodnik
  • Polska egzotyczna tom 2 Rewasz, przewodnik

Polska egzotyczna tom 2 Rewasz

Rodzaj produktu: przewodnik
Producent: Rewasz
Język: polski
Data wydania: 01-05-2012
Kategoria
Europa / Polska / Polska
Menu / Przewodniki
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Przewodniki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 34,90 

37,00 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Autor zaprasza na niekonwencjonalną wędrówkę wzdłuż wschodniej granicy Polski, od Drohiczyn nad Bugiem do Medyki koło Przemyśla. Jest to wyprawa w barwny i naprawdę nieco egzotyczny świat pogranicza, w którym ocalały jeszcze relikty naszych dawnych Kresów. Trasa wiedzie bowiem wzdłuż historycznego pogranicza etnicznego, gdzie w średniowieczu posuwające się od wschodu ruskie osadnictwo z Wołynia i Rusi Czerwonej zetknęło się z postępującym od zachodu osadnictwem mazowieckim i małopolskim. Dawne stosunki etniczne i religijne zostały zaburzone przez powojenne wysiedlenia ludności ukraińskiej. Mimo to jednak mamy do czyniuenia na tych ziemiach z mozaiką różnych wyznań i grup ludności. Elementami tej mozaiki stanowią: prawosławni Białorusini w Drohiczynie i ich barwne święto Jordanu, potomkowie dawnych nadbużańskich unitów - dziś katolicy - i ich sanktuaria w Pratulinie i Kodniu, neounici w Kostomłotach, prawosławny klasztor w Jabłecznej, Ukraińcy-grekokatolicy w Chotyńcu i Ukraińcy-prawosławni w Kalnikowie. Znaleźć też można ślady po innych "egzotycznych" mieszkańców terenów nadbużańskich: Tatarów w Lebiedziewie, niemieckich "olędrów" z Meklemburgii oraz Żydów, po których zostały dziś synagogi i stare cmentarze.

Wreszcie przyroda: dolina Bugu - rzeki dzikiej i nieuregulowanej. Rzeka zachowała swój naturalny charakter - kręty bieg z licznymi zakolami, starorzeczami i naturalną, bogatą roślinnością. Uroku rzece i całej trasie wędrówki dodają nadbużańskie wioski, gdzie zachowała się jeszcze tradycyjna zabudowa drewniana, a obejścia zdobią drewniane płoty i ogródki z malwami.

Wszystko to tworzy typową dla Kresów "egzotyczną" mieszankę etniczno-kulturowo-religijną, o której większość Polaków ma jedynie blade pojęcie, bądź też zupełnie sobie jej nie uświadamia.

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu przewodnik
Wydawca Rewasz
Autor Grzegorz Rąkowski
Rodzaj przewodnika tekstowy
Język polski
Zakres Polska Cała Polska
Data wydania 01-05-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 414
Wymiary / mm 120 x 165
Waga / gr 345
EAN 9788362460267
ISBN 9788362460267

Recenzje i oceny Klientów

polecam (wojtek)
Oceń produkt
Polska Egzotyczna t.2 to drugi tom przewodnika w którym Grzegorz Rąkowski prowadzi nas wzdłuż wschodniej granicy Polski. W drugim tomie Polski Egzotycznej wędrówkę rozpoczynamy w Drohiczynie nad Bugiem i kierując się na południe kończymy ją w Medyce koło Przemyśla. Tak jak w pierwszej części autor wprowadza nas w "egzotyczny" świat pogranicza gdzie mieszają się narodowości, kultury i religie. Polska Egzotyczna to przewodnik w którym autor krok po kroku, szczegółowo, "wydobywa" to co najciekawsze i najbardziej interesujące na trasie zabytki, osobliwości przyrody, atrakcje turystyczne. Przybliża ludzi związanych z pograniczem. Przewodnik zawiera dużo fotografii, szkiców, planów, dygresji historycznych, fragmentów utworów literackich i wspomnień. Całość stanowi znakomitą lekturę od której trudno się "oderwać". (22.02.2017)

Napisz recenzję

Oceniasz: Polska egzotyczna tom 2 Rewasz

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt