Pojedynek z Syberią, książka, Bernardinum
  • Pojedynek z Syberią, książka, Bernardinum

Pojedynek z Syberią

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-10-2016
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 43,90 

49,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

„Pojedynek z Syberią” to relacja z ekspedycji samochodowej wiodącej z Zurychu do Nowego Jorku przez: Syberię, Alaskę, Kanadę i prawie całe terytorium USA. Nikt wcześniej nie przebył tej trasy samochodem. Autor przecierał szlak podróżując bez szczegółowych map i informacji.
Książka ukazuje przede wszystkim najtrudniejszy etap wyprawy prowadzący przez tereny byłego ZSRR. W tej relacji – bardziej opowiedzianej niż opisanej – nie brakuje niesamowitych przygód, jakie musiały przytrafić się w kraju, który nie daje szans przetrwania przeciętnemu turyście.
Dzięki Koperskiemu w domowym zaciszu możemy ekscytować się dziką przyrodą, egzotyczną kulturą i niezwykłą przygodą.

Recenzje ArtTravel.pl

„Kiedy do planowanej daty wyjazdu pozostało sześć tygodni, zrozumiałem, że nikt mi pojazdu na tę przejażdżkę nie zafunduje, poszedłem więc na złomowisko, gdzie znalazłem porośniętego już trawą starego land-rovera. Wraz z zaprzyjaźnionym mechanikiem rozebraliśmy na części skazany już na piec hutniczy samochód, po czym dokonując przeróżnych innowacji, złożyliśmy go na powrót do kupy”.

Na jaką to „przejażdżkę” wybierał się samochodem ze złomowiska autor tych słów? Miała to być podróż z Zurychu do Nowego Jorku przez Syberię i Amerykę Północną, a odważył się na nią Romuald Koperski – podróżnik, pilot samochodowy, pisarz, dziennikarz, fotograf, a także muzyk pianista oraz rekordzista Guinnessa (w 2010 roku wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund).

W pewnym sensie rekordowym wyczynem była też podjęta przez niego wspomniana wyprawa. Trzeba bowiem wiedzieć, iż ekspedycja ta miała miejsce w 1994 roku, kiedy to Syberia była krainą niemal w ogóle nieznaną, na pewno w o wiele mniejszym stopniu niż obecnie. Brakowało dokładnych map tamtych terenów, trudno było uzyskać jakiekolwiek informacje na temat trasy, której nikt przecież wcześniej nie przejechał. Prawie wszyscy, do których Romuald Koperski zwracał się z prośbą o poparcie i pomoc, odmawiali. Nikt nie był zainteresowany przedsięwzięciem, które – jak powszechnie uważano – było technicznie niewykonalne. Nikt nie wierzył, że uda mu się dojechać choćby do Moskwy, a co dopiero przejechać Syberię i dotrzeć do Nowego Jorku.

Jednak to wszystko nie zniechęciło naszego podróżnika. Mimo wszystko postanowił spróbować zrealizować swój plan, uważając, iż choć jest on szalony, to jednak możliwy do urzeczywistnienia. „Byłem pełen optymizmu, posiadałem bowiem kompas oraz dostępną w każdym atlasie szkolnym mapę Rosji…”. Z takim pozytywnym nastawieniem Romuald Koperski wyruszył w samotną, pionierską podróż, z której relację zawarł w książce „Pojedynek z Syberią”.

Przyznam szczerze, że opowieść tę wręcz pochłonęłam – tak wspaniale mi się ją czytało. Autor ma prawdziwy dar opowiadania i niewątpliwy talent pisarski. Żywo, z werwą i humorem opowiada o przeżytych podczas tej swojej wyprawy przygodach, a miał ich sporo i to najróżniejszych. Niejeden raz znajdował się w sytuacjach, gdy jego pojazd uległ awarii czy też został unieruchomiony, wpadając w pułapkę zastawioną przez bezlitosną, dziką syberyjską naturę. Jednak zawsze spotykał ludzi, od których doznawał życzliwości, gościnności i bezinteresownej pomocy. To właśnie te spotkania i nawiązane bliskie więzi były dla autora książki najważniejszym i najcenniejszym doświadczeniem nabytym podczas tej podróży. „Do dzisiaj wspominam to spotkanie, tę otaczającą przyrodę, wspólne wieczory i naturalną, piękną przyjaźń, jaką może sobie człowiek zafundować tylko z dala od cywilizacji”.

Czytając książkę „Pojedynek z Syberią”, przez cały czas odnosiłam wrażenie, że opisana w niej wyprawa nie odbyła się 23 lata temu, lecz trwa właśnie teraz, a ja biorę w niej udział, towarzysząc autorowi. Spotykałam ludzi, których on napotkał na swojej drodze – przedstawicieli różnych narodów mieszkających na terenie Rosji, poznawałam ich zwyczaje i kulturę, odczuwałam trudy podróży, podziwiałam piękną, dziką przyrodę i zmagałam się z nią, a każda chwila lektury przynosiła mi nową, fascynującą przygodę.

Główna wartość tej książki tkwi oczywiście w jej treści, ale dodatkowo podnosi ją również eleganckie wydanie: twarda oprawa oraz ilustrujące opowieść Romualda Koperskiego zachwycające fotografie sprawiają, że lektura książki to prawdziwa przyjemność.

„Pojedynek z Syberią” był moim pierwszym literackim spotkaniem z Romualdem Koperskim. Mam nadzieję jednak, że nie ostatnim, gdyż styl pisania tego autora przypadł mi do gustu, jego książka bardzo mi się podobała i zachęciła mnie do sięgnięcia w przyszłości po jego dalszą twórczość. Jestem również pewna, że znajdzie ona wielu zwolenników wśród tych, którzy zdecydują się ją przeczytać, że wielu czytelników zafascynuje ona tak jak mnie. To znakomita lektura dla miłośników ekstremalnych przygód i podróży. Zapraszam więc gorąco wszystkich chętnych do „Pojedynku z Syberią” – naprawdę warto!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Romuald Koperski
Język polski
Data wydania 01-10-2016
Wydanie VI
Oprawa twarda
Ilość stron 326
Wymiary / mm 160x240
Wysokość / mm 27
Waga / gr 796
EAN 9788378238171
ISBN 978-83-7823-817-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Pojedynek z Syberią

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt