Pod Żaglami Przedsięwzięcie Galicja, literatura podróżnicza

Pod Żaglami Przedsięwzięcie Galicja

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Przedsięwzięcie Galicja
Język: polski
Data wydania: 2007
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Żeglarstwo
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 15,99 

19,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny

Opis

„Pod żaglami” to fascynująca opowieść o początkach żeglarstwa morskiego w odrodzonej po latach niewoli Polsce.

Rejs Carmen z Kopenhagi do Gdańska był pierwszym rejsem jachtu pod polską banderą, a postać zapomnianego krakowskiego żeglarza warto przypomnieć dzisiejszym młodym żeglarzom.

Recenzje ArtTravel.pl

Książka Jana Józefa Fischera „Pod żaglami” po raz pierwszy została wydana w 1931 r. Jak pisze obecny wydawca, jest ona najprawdopodobniej znana niewielu osobom. Myślę więc, że warto na wstępie przybliżyć nieco postać jej autora.
Jan Fischer urodził się w 1873 r. jako syn krakowskiego kupca. Studiował w Akademii Handlowej i odbył praktyki zawodowe. Jednak jego pasją już od najmłodszych lat stało się żeglarstwo. Właśnie z nim wiązały się jego dziecięce, a później młodzieńcze marzenia, które potem konsekwentnie realizował.
W 1925 r. wraz z Czesławem Czarnowskim, podobnym pasjonatem, założyli spółkę armatorską i nabyli 13-metrowy jacht „Carmen”. Rejs tego jachtu z Nyborga do Kopenhagi, a następnie z Kopenhagi do Gdańska uznawany jest za pierwszą podróż pierwszego polskiego jachtu na pełnym morzu.
Rok później, w 1926r., „Carmen” pod dowództwem Jana Fischera odbyła rejs Gdańsk – Oslo – Gdańsk, który zapisał się w historii jako pionierska wyprawa polskiego jachtu w tamte tereny. W 1930 r. Fischer i Czarnowski sprzedali „Carmen” i zakupili większy jacht, który nazwali „Jurand”. Tego samego roku jacht ten odbył rejs Gdańsk – Sztokholm – Gdańsk.
Armatorska spółka rozpadła się po zatonięciu „Juranda” w Gdyni. Przeszedł potem na własność kupca gdyńskiego, a następnie odsprzedany Akademickiemu Związkowi Morskiemu. Po raz drugi „Jurand” został zatopiony w 1939 r. w czasie ataku wojsk niemieckich na Gdynię.
Jan Fischer zginął w Oświęcimiu w 1942 r.
Książka „Pod żaglami” stanowi zapis wspomnień autora z tych tak ważnych w jego życiu wydarzeń związanych z żeglowaniem, z życiem na morzu. Już we wstępie pisze on, iż w chciał w swojej książce zawrzeć opis tych dni spędzonych na morzu, które pozostawiły w nim wspaniałe, niezatarte wrażenia.
Na początku Jan Fischer powraca we wspomnieniach do swoich lat dziecinnych, kiedy to już podczas zabaw krystalizowały się jego marzenia o pływaniu po morzu.
W kolejnych rozdziałach książki autor opowiada o założeniu spółki armatorskiej, o zakupie „Carmen” i „Juranda” oraz o rejsach, które nimi odbył.
Przebieg tych rejsów autor przedstawia dość dokładnie. W jego narracji dominuje czas teraźniejszy. Ten zabieg językowy sprawia, iż czytelnik może lepiej wczuć się w opisywane sytuacje, mając wrażenie, jakby wydarzenia rozgrywały się w tej samej chwili, kiedy o nich czyta.
A trzeba zaznaczyć, że rejsy, o których Jan Fischer opowiada, nie były zwykłymi wycieczkami. Wiązały się z nimi rozmaite trudności i czyhające na żeglarzy niebezpieczeństwa, a także walka z żywiołem.
Opisy sytuacji, w jakich znajdował się autor książki wraz z załogą na morzu, opisy samego morza i wzburzonych fal są pełne ekspresji i dynamiki, dzięki czemu oddają nastrój tamtych chwil. Przykładem mogą być choćby te słowa, odnoszące się do „Carmen”: „Jak koń czujący stajnię pędzi teraz, równo się wznosząc na fale. Mając falę i wiatr z boku, zdaje się, że skrzydeł dostała. Bryzgi piany uciekają po bokach, morze zdaje się wrzeć od szybkiego biegu. Zamiast walczyć z falami, pędzimy teraz razem z nimi, pchani potężnym wiatrem”.
We wspomnieniach Jana Fischera znajdziemy także i inne opisy morza, nie tylko wzburzonego, ale i spokojnego, oddające całe jego piękno.
O swojej wielkiej przygodzie z żeglowaniem autor opowiada językiem zwyczajnym, prostym. A mimo to tym językiem odmalowuje przed czytelnikiem uroki życia na morzu – życia surowego, ale, jak sam pisze, wspaniałego. Jednocześnie z tych prostych słów przebija wielka skromność autora. Choć dokonał czynów pionierskich, nie przypisuje im wyolbrzymionego znaczenia. Były one raczej ważne dla niego osobiście, gdyż w ten sposób spełniał swe marzenia.
Sposób, w jaki autor pisze o morzu, świadczy o jego ogromnej fascynacji tym żywiołem. Widać, że żeglowanie było dla niego szczęściem, dawało mu radość i tą radością chciał się poprzez tę książkę podzielić z innymi. Czytając wspomnienia Jana Fischera, wyczuwa się w tle jego opowieści klimat dawnych, minionych czasów międzywojennej Polski, który wzmocniony został dołączonymi do książki archiwalnymi fotografiami z rejsów „Carmen” i „Juranda”.
Książkę „Pod żaglami” przeczytałam z zaciekawieniem i przyjemnością. Warto poświęcić jej swą uwagę. Myślę, że może ona zainteresować wielu czytelników, nie tylko tych, którzy interesują się żeglarstwem. Mimo niewielkiej objętości zawiera całe bogactwo treści, a także ważne przesłanie, że warto dążyć do realizacji swoich marzeń. A jak pisał Jan Fischer: „Szczęście jest to właśnie to dążenie do celu, nie zaś samo jego osiągnięcie”.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Kod 9788392086079
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Przedsięwzięcie Galicja
Autor Józef Jan Fisher
Język polski
Data wydania 2007
Oprawa miękka
Ilość stron 120
Wymiary / mm 120 x 195
Waga / gr 140
ISBN 978-83-920860-7-9
EAN 9788392086079

Napisz recenzję

Oceniasz: Pod Żaglami Przedsięwzięcie Galicja

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt