Orla Perć przewodnik wysokogórski Rewasz, przewodnik
  • Orla Perć przewodnik wysokogórski Rewasz, przewodnik

Orla Perć przewodnik wysokogórski Rewasz

Rodzaj produktu: przewodnik
Producent: Rewasz
Język: polski
Data wydania: 01-07-2012
Kategoria
Europa / Polska / Góry i Pogórza / Tatry
Menu / Przewodniki
Oceń, napisz recenzję
Ocena:
Produkt niedostępny

Cena: 23,90 

26,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis


    Prześliczne marzenie poety - tak nazwał Orlą Perć ksiądz Gadowski, chcąc podkreślając rolę jaką w jej powstaniu odegrał poeta Franciszek Henryk Nowicki. Najoryginalniejszy z tatrzańskich szlaków zaistniał bowiem najpierw w wyobraźni młodopolskiego twórcy, a dopiero kilka lat później, za sprawą ks. Walentego Gadowskiego, przybrał kształt realny.

    Perć w zamierzeniach Nowickiego miała prowadzić od Wodogrzmotów przez Wołoszyn, Krzyżne, Świnicę i Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej. Szlak miał mieć odgałęzienie na Świnicy, które graniami prowadzić miało na Szpiglasowy Wierch, a z niego przez Miedziane do Morskiego Oka. Wytyczanie i budowa perci rozpoczęła się 16 lipca 1903 r. Przed Wodogrzmotami Mickiewicza, w miejscu gdzie od drogi do Morskiego Oka odchodzi szlak do Jaszczurówki, ks. Gadowski kazał przybić do świerka tablicę z napisem ?Na Orlą Perć?. Zdarzeniu temu towarzyszył toast wzniesiony przez Nowickiego tokajem (rocznik 1863), po wypiciu którego, ksiądz i budujący szlak górale, ruszyli na Polanę pod Wołoszynem. Trzy dni zajęło wykonanie pierwszego odcinka przez Wołoszyn na Krzyżne, po czym prace przerwano. Bez większej przesady można powiedzieć, iż księdza Gadowskiego opuszczali wszyscy i wszystko... oprócz problemów materialnych. Budowlanych próbowano zastąpić przewodnikami, ale i z nimi były kłopoty, np. słynny Klimek Bachleda pomimo przyjęcia zaliczki, wolał świadczyć usługi przewodnickie, niż budować szlak.

    Minęło 100 lat. Orla Perć stała się popularnym szlakiem tatrzańskim, bodaj czy nie za bardzo popularnym. Turyści ruszają bez względu na pogodę na eksponowany i trudny szlak, jak na wycieczkę do Doliny Kościeliskej. Mają ze sobą śniadanie, napoje i parasol a zapominają, że wartałoby mieć ze sobą akcesoria ułatwiające wysokogórską wspinaczkę: kask, uprząż, lonżę z płytką hamującą oraz odpowiednie rękawiczki i obuwie. 112 stron formatu B6 (16,5 x 12 cm), 32 strony ze zdjęciami barwnymi, 93 ilustracje w tekście, 3 mapki, 5 panoram. Oprawa miękka ze skrzydełkami, wewnątrz skrzydełek panoramy z Koziego Wierchu na wszystkie strony świata. Wydanie III . Pruszków 2012

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu przewodnik
Wydawca Rewasz
Autor Dariusz Dyląg
Rodzaj przewodnika tekstowy
Język polski
Zakres Polska małopolskie
Data wydania 01-07-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 112
Wymiary / mm 120 x 165
Waga / gr 155
EAN 9788362460236
ISBN 9788362460236

Recenzje i oceny Klientów

Na Orlą Perć tylko z tym przewodnikiem (Phil)
Oceń produkt
Na Orlą Perć tylko z tym przewodnikiem. Bardzo szczegółowy opisuje dokładnie cały szlak. Jest też dużo wskazówek jak przejść bezpiecznie ten, jak na nasze warunki ekstremalny szlak górski. Dodatkowo zdjęcia i mapy. Polecam ten przewodnik.
(25.12.2016)

Napisz recenzję

Oceniasz: Orla Perć przewodnik wysokogórski Rewasz

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt