Operacja Dakar Kulisy najbardziej morderczego rajdu świata Pascal, literatura podróżnicza
  • Operacja Dakar Kulisy najbardziej morderczego rajdu świata Pascal, literatura podróżnicza

Operacja Dakar Kulisy najbardziej morderczego rajdu świata Pascal

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 09-01-2013
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 22,90 

27,95 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Jedyna książka na świecie, z której dowiecie się wszystkiego o rajdzie Dakar! Dlaczego rajd Dakar nie odbywa się w Afryce?
Co na Saharze robił polski Jelcz?
Któremu kierowcy skradziono auto na pustyni?
Dlaczego nie ma relacji live z rajdu? Jacek Balkan wyczerpująco przedstawia nieznane dotąd kulisy tego zabójczego rajdu. Operacja Dakar zdradzi, jak to się wszystko zaczęło, kto przygotowuje auta, które pokonały pustynie, gdzie śpią uczestnicy, co jedzą i który z nich zabiera ze sobą masażystę… Tysiące kilometrów groźnego rajdu, śmierć przyczajona za każdą wydmą, głośny ryk silników, sportowe maszyny, o których marzy każdy facet, i… złodzieje czyhający na auta. Ekskluzywne wywiady m.in. z Krzysztofem Hołowczycem i Rafałem Sonikiem, jedynym Polakiem, który stanął na podium w Dakarze! O łóżko trzeba było walczyć z karaluchami… Budzę się w nocy i widzę na ścianie jakiś dziwny cień… Przyglądam się, a to dwie jaszczurki wyżerają karaluchy. A potem ktoś powiedział, że to świetnie, że miałem jaszczurki w pokoju, bo to znaczy, że nie będzie węży. Krzysztof Hołowczyc Jeśli chcecie poczuć się jak uczestnicy tego morderczego rajdu, koniecznie zajrzyjcie do środka. Jacek Balkan, dziennikarz motoryzacyjny. W Radiu TOK FM od 10 lat prowadzi audycje poświęcone wszystkim dziedzinom motoryzacji.

Recenzje ArtTravel.pl

Rajd Dakar (dawniej rajd Paryż – Dakar) to doroczne zawody terenowe, dostępne nie tylko dla zawodowców, ale i dla amatorów, którzy stanowią około 80% wszystkich zawodników. Pierwsza jego edycja odbyła się na przełomie 1978 i 1979 r. Rajd odbywa się w niezwykle trudnych warunkach, jego trasa wiedzie przez pustynię, a zawodnicy muszą pokonywać nawet kilkaset kilometrów dziennie. Startują oni w czterech podstawowych kategoriach: motocykle, samochody, ciężarówki i quady. Nie wszystkim, którzy biorą udział w rajdzie, dane jest go ukończyć. Do mety docierają ci najwytrwalsi i najlepsi. A jednak, mimo trudności towarzyszących tym zawodom, rajd Dakar jest marzeniem wielu kierowców, którzy pragną przeżyć niezwykłą przygodę i dokonać tego, co dla wielu jest nieosiągalne.
Kulisy tego słynnego rajdu odsłania przed nami Jacek Balkan – wielki znawca samochodów, polski dziennikarz motoryzacyjny. Pracował dla takich stacji jak TVN, RTL, TVN Turbo, Polsat. Był konsultantem motoryzacyjnym przy produkcji filmów fabularnych i seriali. Jego artykuły publikowane były w „Gazecie Wyborczej” oraz w tygodniku „Wprost”. Jest szefem redakcji motoryzacyjnej Radia TOK FM, jak również autorem „Motodziennika” – jedynego polskiego dziennika motoryzacyjnego emitowanego w Internecie.
Przyznam, że choć nie mogę uznać siebie za szczególną znawczynię tematyki motoryzacyjnej, książka „Operacja Dakar” bardzo mnie zainteresowała. Być może zresztą właśnie dlatego zawarte w książce informacje były dla mnie tak ciekawe. Od razu powiem, iż nie jest ona zbiorem statystyk dla kolejnych lat, w których odbywał się rajd. Takie informacje bez trudu można znaleźć, choćby w Internecie. Sam autor przyznaje we wstępie, że wiele pracy włożył w dotarcie do różnych źródeł i informacji, zawartych w archiwach całego świata. Fakt ten świadczy o tym, iż książka ta wydaje się być publikacją nowatorską i wyjątkową. Czy tak jest w rzeczywistości?
Na początku Jacek Balkan, starając się wyjaśnić, dlaczego rajd Dakar początkowo startował w Paryżu, pokrótce, opierając się na najważniejszych faktach, prezentuje historię rozwoju motoryzacji w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i we Francji. Opowiada przy tym również o narodzinach idei wyścigów samochodowych oraz o pierwszych rajdach, jakie organizowane były w związku z kolejnymi postępami w dziedzinie motoryzacji.
Przypomina następnie pierwsze wyścigi, jakie odbywały się poprzez piaski pustyni, a także przybliża postać pomysłodawcy, twórcy i organizatora rajdu Dakar – Thierry’ego Sabine’a. Opowiadając o początkach rajdu Dakar, opisuje pierwsze doświadczenia kierowców, zwracając uwagę na szczegóły techniczne ich pojazdów oraz na to, w jaki sposób przygotowywali się oni do zawodów. Przeczytamy tu o udziale w rajdzie nie tylko przedstawicieli krajów zachodnich, ale również państw wchodzących w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w skład tzw. bloku wschodniego – przede wszystkim Związku Radzieckiego, Czechosłowacji i Polski.
Rajd Dakar niemal od samego początku wzbudzał rozmaite kontrowersje. Tego tematu również Jacek Balkan nie pomija. Pisze o krytyce rajdu ze strony opinii publicznej, przytacza oskarżenia, jakie padały pod adresem organizatorów rajdu. Porusza takie kwestie jak brak gwarancji bezpieczeństwa dla zawodników, organizatorów, przedstawicieli mediów oraz widzów. Przywołuje w książce liczne przykłady groźnych, w tym śmiertelnych, wypadków, do których dochodziło niemal w każdej edycji rajdu, a także ich konsekwencje. Wyjaśnia przyczyny odwołania rajdu w 2008 r. oraz ostatecznego przeniesienia tych zawodów z Afryki do Ameryki Południowej.
Wielki wyścig to tylko jedna, oficjalna strona rajdu Dakar. Jest jeszcze druga strona – sama organizacja. To zagadnienie także porusza autor, pisząc o związkach rajdu z reklamą oraz próbując odpowiedzieć na pytanie, czy trasa rajdu jest rzeczywiście dobrym miejscem do testowania najnowszych technologii. Dokładnie wyjaśnia, jak wygląda organizacja takiej imprezy, ile pracy i wcześniejszych przygotowań z tym się wiąże, ilu ludzi jest w to zaangażowanych, jakie są wymagania regulaminowe dla uczestników rajdu.
Pokazuje wreszcie, jak zmieniał się rajd na przestrzeni lat, porównując organizację tych zawodów w Afryce i w Ameryce Południowej. Pisze także o najnowszych zdobyczach techniki, które mają usprawnić uczestnictwo w zawodach oraz zminimalizować ryzyko wypadków.
Jacek Balkan udziela też głosu Polakom, którzy wyraźnie zaznaczyli swoją obecność na rajdzie Dakar. Są to: Krzysztof Hołowczyc, Andrzej Koper, Rafał Sonik, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Opowiadają oni o swoim udziale w tych zawodach, wspominają swoje początki, dzielą się refleksjami i doświadczeniami.
Jak już wspomniałam wcześniej, książka „Operacja Dakar” zaciekawiła mnie i wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Przeczytałam ją ze szczerym zainteresowaniem. Jej lektura uświadomiła mi, jak niewielką i niepełną wiedzę posiadałam wcześniej na temat rajdu Dakar. Dzięki niej mogłam tę wiedzę uzupełnić i wzbogacić o wiele faktów, informacji i ciekawostek, które mogą zainteresować nie tylko miłośnika tematyki motoryzacyjnej.
Autor odmalowuje przed oczami czytelnika realia rajdu od początku jego istnienia do czasów obecnych. Tematykę tę prezentuje z różnych stron, biorąc pod uwagę uwarunkowania historyczne oraz czasy współczesne, fakty powszechnie znane, jak i te mniej oficjalne. Ta różnorodność spojrzenia zdaje się potwierdzać stwierdzenie autora, iż stworzył on najpełniejsze kompendium wiedzy na temat rajdu Dakar.
Ciekawym według mnie pomysłem było wprowadzenie do książki wypowiedzi polskich zawodników, znacznie ożywiających całość publikacji.
W moim odczuciu „Operacja Dakar” to bardzo rzetelnie napisana książka. Widoczne są sumienne przygotowania autora do podjętej w książce tematyki, ogrom włożonej w nią pracy, jak również jego fachowa wiedza, a także dziennikarski obiektywizm.
Osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy z dziedziny motoryzacji, nie muszą się obawiać tego, iż książka może być dla nich zbyt trudna w odbiorze czy wręcz nudna. Autor pisze językiem fachowym, ale jednocześnie prostym, żywym i – jak sądzę – zrozumiałym dla każdego, dzięki czemu lektura książki nie przysparza żadnych trudności w przyswojeniu treści.
Atutem tej książki są wzbogacające ją liczne fotografie, przedstawiające pierwsze skonstruowane pojazdy, współczesne pojazdy wyścigowe, sceny z rajdu oraz osoby, które wniosły wkład w rozwój motoryzacji, a także te związane z rajdem Dakar.
Wszystko to, o czym tu wspomniałam, sprawia, iż „Operacja Dakar” to niezwykle ciekawa, pasjonująca książka. Ta publikacja to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji oraz samego rajdu Dakar. Myślę, że dla tych osób jest to lektura obowiązkowa. Jednak nie tylko ich chciałabym zachęcić do jej przeczytania. Sądzę, że książka ta może zainteresować każdego. Jest ona bowiem także dla tych, którzy otwarci są na wzbogacenie swojej wiedzy w różnych dziedzinach.
Czy jesteście więc gotowi na to, by poznać kulisy rajdu Dakar oraz poczuć jego niepowtarzalną atmosferę? Nie wahajcie się już dłużej i sięgnijcie po książkę Jacka Balkana „Operacja Dakar” – to klucz do poznania odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące tego słynnego rajdu. Polecam i życzę miłej lektury.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Pascal
Autor Jacek Balkan
Język polski
Data wydania 09-01-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 256
Wymiary / mm 160 x 220
Waga / gr 565
EAN 9788376421100
ISBN 978-83-7642-110-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Operacja Dakar Kulisy najbardziej morderczego rajdu świata Pascal

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt