Odnaleziony świat Opowieść z tajemniczego Bombaju Pascal, literatura podróżnicza
  • Odnaleziony świat Opowieść z tajemniczego Bombaju Pascal, literatura podróżnicza

Odnaleziony świat Opowieść z tajemniczego Bombaju Pascal

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 20-02-2013
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 17,90 

20,95 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Kiedyś były nierozłączne. Pełne zapału i niekonwencjonalne. Przeciwstawiały się władzom i walczyły o lepszy świat. Jednak podążając przez życie różnymi ścieżkami, cztery przyjaciółki oddaliły się od siebie. Pewnego dnia nadchodzi tragiczna wiadomość. W cieniu tajemniczego Bombaju rozgrywa się nierówna walka z czasem. Przyjaciółki rozdzielone przez los, rozrzucone po świecie, pragną spotkać się po raz ostatni… Nieubłaganie szybko uciekający czas gra na ich niekorzyść.

Recenzje ArtTravel.pl

Thrity Umrigar to amerykańska pisarka i dziennikarka pochodzenia indyjskiego. Urodziła się w 1961 r. w Bombaju. Z Indii wyjechała w wieku 21 lat. Obecnie mieszka w Cleveland, w stanie Ohio. Ukończyła Uniwersytet Bombajski oraz stanowe uniwersytety w Ohio. Posiada doktorat w zakresie literatury angielskiej. Jako dziennikarka współpracuje z „Washington Post”, „Plain Dealer” i „Boston Globe’s”. Ponadto naucza kreatywnego pisania i wykłada literaturę na uniwersytecie Case Western Reserve w Cleveland. „Odnaleziony świat” to jedna z napisanych przez nią powieści.
Jej bohaterki - Laleh, Niszta, Armaiti i Kavita - to cztery przyjaciółki z czasów college’u - niegdyś nierozłączne idealistki i aktywistki, pełne zapału w walce o lepszy świat, a przede wszystkim o nowe, lepsze Indie, gotowe dla sprawy przeciwstawić się władzy. Po latach częściowo oddaliły się od siebie. Armaiti mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych, zaś Niszta, po wyjściu za mąż, zerwała z przyjaciółkami i z rodziną wszystkie więzi. Jedynie Laleh i Kavita wciąż utrzymują kontakt.
Pewnego dnia Armaiti dowiaduje się, że ma guza mózgu i zostało jej około kilku miesięcy życia. Decyduje się nie podejmować żadnego – niepotrzebnego jej zdaniem – leczenia. Chce jedynie przed śmiercią spotkać się z dawnymi przyjaciółkami. Ponieważ stan zdrowia nie pozwala jej jechać do Indii, zaprasza je do siebie. Laleh i Kavita zgadzają się bez wahania. Pozostaje im jeszcze odnaleźć i przekonać do wyjazdu Nisztę, co nie jest takie proste. Okazuje się bowiem, że ich przyjaciółka jest całkowicie zdominowana przez męża-muzułmanina, który zmusił ją do przejścia na islam i zmienił w posłuszną muzułmańską żonę, odbierając jej wolną wolę.
Jednak i nad pozostałymi dwoma kobietami wisi cień, który nie pozwala w pełni cieszyć się życiem. Kavita skrywa w sobie bolesną tajemnicę. Laleh zaś nie może uporać się z dręczącą jej sumienie sprawą z przeszłości.
Czy wyjazd wszystkich trzech kobiet dojdzie do skutku? Czy uda im się zobaczyć z umierającą Armaiti? Jakie tajemnice i sekrety z przeszłości, ciążące na teraźniejszości, skrywają bohaterowie książki? Czy moc przyjaźni zdoła pokonać wszelkie trudności?
Te pytania narodziły się w mojej głowie już niemal na samym początku lektury, która przyciągnęła mnie jak magnes i całkowicie pochłonęła moją uwagę.
Thrity Umrigar w mistrzowski sposób skonstruowała fabułę, prowadząc narrację tak, że powieść czyta się z zapartym tchem, z drżeniem serca, z narastającą z każdą stroną ciekawością, zaś napięcie nie opuszcza czytelnika do samego końca, mamy tu bowiem do czynienia z prawdziwym wyścigiem z czasem, który działa na niekorzyść bohaterów.
Wspomnienia przywołane z przeszłości przeplatają się tu z teraźniejszością, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem sekrety i tajemnice skrywane głęboko w sercu przez bohaterów książki, wyjaśniając przy tym ich postawy oraz tłumacząc motywy postępowania. Dzięki takiemu zabiegowi konstrukcyjnemu mamy też okazję poznać ich lepiej.
W tle przedstawionych wydarzeń autorka ukazuje portret współczesnych Indii – z istniejącymi w tym kraju problemami społecznymi i politycznymi, z podziałami ekonomicznymi, wyznaniowymi i pokoleniowymi. Odsłania przy tym przed czytelnikami odmienną kulturę, pokazując zarówno jej zalety, jak i wady.
Postacie wykreowane przez pisarkę zostały mocno pogłębione psychologicznie, przez co bohaterowie nabierają niesamowitej wiarygodności, zdają się żyć prawdziwym życiem.
To właśnie oni walczą o swoje szczęście, o wolność, o możliwość kierowania swoim życiem, życia po swojemu. Targają nimi ogromne rozterki i emocje. Podejmują niełatwe decyzje. Stają przed trudnymi, nieraz łamiącymi ich serca wyborami życiowymi.
Mam tu na myśli nie tylko Laleh, Nisztę, Armaiti i Kavitę, ale też Adisza (męża Laleh), Iqbala (męża Niszty) czy Mumtaz (siostrę Iqbala). To właśnie przede wszystkim oni nadają charakteru fabule powieści, to ich postawy, zachowania, decyzje i wybory nie poddają się jednoznacznej ocenie i skłaniają czytelnika do refleksji i próby postawienia się na ich miejscu.
Powieść Thrity Umrigar zachwyca doskonałym warsztatem literackim, pięknem stylu i bogactwem języka. Prowadzi ona narrację w taki sposób, iż czytelnik bez reszty angażuje się w opisywane przez nią zdarzenia, stając się mimowolnie wręcz uczestnikiem zdarzeń, który co prawda tylko stoi z boku, ale przeżywa wszystko równie mocno, jak bohaterowie powieści.
Ciekawym zabiegiem, zastosowanym przez autorkę, jest otwarte zakończenie książki, pozwalające czytelnikowi dopowiedzieć sobie dalszy ciąg wydarzeń.
„Odnaleziony świat” to wielowątkowa powieść, przepełniona emocjami i uczuciami, udzielającymi się podczas lektury czytelnikowi: smutkiem, rozpaczą, ale też nadzieją, optymizmem i wiarą. Odnaleźć w niej możemy wiele pięknych, mądrych i ważnych przesłań.
Przede wszystkim Thrity Umrigar składa w niej hołd przyjaźni – sile, która jest w stanie przetrwać każdą próbę (nawet lata milczenia), która może pokonać największe trudności i przeszkody i której nie jest w stanie nic zniszczyć – nawet śmierć. Pozwala dostrzec, jak cennym skarbem jest szczera, prawdziwa przyjaźń.
Ponadto powieść ta zwraca uwagę na piękno otaczającego nas świata, uświadamiając, iż ważne jest, aby umieć dostrzegać na co dzień to piękno, aby doceniać to, co mamy, nawet drobiazgi, które składają się na nasze życie. Uzmysławia, że nigdy nie jest za późno na zmiany w życiu i że należy walczyć o swoje szczęście i umieć znaleźć w sobie siłę do tej walki. Pokazuje, jak bardzo okrucieństwo i niesprawiedliwość, jakie istnieją na świecie, mogą zmienić człowieka, ale też jak istotne jest, by przy tym wszystkim pozostać sobą i umieć wybaczyć samemu sobie błędy z przeszłości. Podkreśla ważną rolę rodziny w życiu człowieka oraz tolerancji wobec tego, co inne, odmienne. Przypomina, że nieraz w życiu staniemy przed koniecznością podjęcia trudnej decyzji i trzeba umieć mądrze wybrać, kierując się czasem własnym dobrem. „Odnaleziony świat” to piękna, poruszająca, mądra i głęboka opowieść, która mnie oczarowała. To książka, do której można wracać niejeden raz, znajdując w niej siłę, motywację, inspirację i moc wzruszeń. Nie spodziewałam się, że kryje w sobie tak wspaniałą historię, toteż cieszę się, że miałam okazję ją poznać. Jej lektura jest jak niezwykła literacka uczta, pełna duchowych doznań, których życzę wszystkim, którzy zdecydują się po nią sięgnąć. Szczerze polecam.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Pascal
Autor Thrity Umrigar
Język polski
Data wydania 20-02-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 384
Wymiary / mm 130 x 200
Waga / gr 365
EAN 9788376421483
ISBN 978-83-7642-148-3

Napisz recenzję

Oceniasz: Odnaleziony świat Opowieść z tajemniczego Bombaju Pascal

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt