Na szczytach świata, książka, Fundacja Wielki Człowiek
  • Na szczytach świata, książka, Fundacja Wielki Człowiek

Na szczytach świata

Rodzaj produktu: książka
Producent: Fundacja Wielki Człowiek
Język: polski
Data wydania: 01-07-2014
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 27,99 

42,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,99 zł
- Paczkomaty 24/7
9,99 zł
- Polecona. Poczta Polska
6,99 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,99 zł
- Express. Kurier DPD
12,99 zł

Opis

„Na szczytach świata” to zapis wysokogórskich wspomnień najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku – Jerzego Kukuczki. Wywiad rzeka przeprowadzony i opracowany przez Tomasza Malanowskiego. Szczera i otwarta rozmowa na wiele górskich tematów. O trudnych początkach – korzeniach późniejszych himalajskich sukcesów. O walce z samym sobą i drogach na czternaście najwyższych szczytów świata. O doborze partnera wspinaczkowego. O śmierci i przyjaźni. O wyborze – pomóc i narazić siebie czy ratować własne życie. O skomplikowanych, paradoksalnych w dobie polskiego komunizmu, przygotowaniach do wypraw, rozpoczynających się niejednokrotnie od malowania kominów. I o wielu, wielu bliskich sercu Jerzego Kukuczki sprawach. W prosty, odarty z górskiej martyrologii, szczery sposób, ubrany w swobodny dialog.

Recenzje ArtTravel.pl

„Nie jesteś drugi. Jesteś wielki”. Te słowa znalazły się na depeszy wysłanej przez Reinholda Messnera do Jerzego Kukuczki po tym, gdy polskiemu himalaiście udało się zdobyć ostatni z czternastu ośmiotysięczników, składających się na Koronę Himalajów i Karakorum. Tym pierwszym, który wszedł na wszystkie najwyższe szczyty świata, był właśnie Reinhold Messner, jednak nawet on musiał docenić wyczyn Jerzego Kukuczki, który wejść na ośmiotysięczniki dokonał w czasie o połowę krótszym, niż jego poprzednik (w niecałe osiem lat), a przy tym w lepszym stylu. Wytyczył on bowiem jedenaście nowych dróg na zdobyte ośmiotysięczne szczyty, z czego na jeden z nich wszedł samotnie. Na siedem szczytów wszedł w stylu alpejskim, cztery zdobył zimą, z czego trzy zimowe wejścia były pierwszymi w historii. Nie powinno więc dziwić uznanie ze strony Reinholda Messnera i określenie Jerzego Kukuczki mianem wielkiego.

Jak wyglądała droga polskiego himalaisty do wielkości, możemy dowiedzieć się z książki „Na szczytach świata”, napisanej w formie wywiadu-rzeki, jaki z Jerzym Kukuczką przeprowadził Tomasz Malanowski.

Książka ta, ze względu na okoliczności wydania, jest pozycja szczególną. Zawarta została w niej ostatnia – jak się wkrótce okazało – relacja Jerzego Kukuczki z jego górskich wypraw, a pierwsze wydanie miało miejsce już po jego śmierci w 1989 roku.

Dzięki jej wznowieniu mamy okazję poznać tę ciekawą i bardzo szczerą opowieść. Przeczytamy tu przede wszystkim o przebiegu wypraw w Himalaje i Karakorum, na najwyższe szczyty świata. Jednak wspomnienia te, kierowane pytaniami Tomasza Malanowskiego, stają się też przy okazji pretekstem do zaprezentowania postaw i poglądów Jerzego Kukuczki, dotyczących różnych aspektów wspinaczki górskiej.

Opowiada on więc tu o swoich sukcesach i porażkach, mniej lub bardziej ryzykownych działaniach, o radosnych, ale też dramatycznych chwilach swojego życia. Mówi o rodzinie, o podejmowanych decyzjach i dokonywanych wyborach oraz o partnerstwie podczas wypraw. Porusza temat organizacji górskich ekspedycji, zagrożeń towarzyszących wspinaczce, śmierci w górach, a także strachu. Dzieli się swoimi przekonaniami na temat istoty alpinizmu oraz przemyśleniami związanymi ze środowiskiem wspinaczkowym, przy czym nie brak w tych refleksjach nieco gorzkich myśli.

O tym wszystkim Jerzy Kukuczka opowiada z ogromną szczerością, a jednocześnie z wielką skromnością. To wszystko też składa się na jego fascynujący portret – człowieka i himalaisty.

Książkę „Na szczytach świata” czyta się znakomicie. Opowieść ta pochłania czytającego i przenosi go w zupełnie inny świat. To naprawdę porywająca lektura, szczególnie że w trakcie czytania można się zapomnieć i odnieść wrażenie, iż zawarty tu wywiad przeprowadzony został całkiem niedawno, a rozmówca Tomasza Malanowskiego właśnie planuje dalsze wyprawy… Można wiec powiedzieć, że Jerzy Kukuczka wciąż żyje na kartach tej książki. I to właśnie jest główny powód, dla którego warto, a nawet trzeba po nią sięgnąć.

Polecam tę publikację z całego serca. Przeczytajcie i przekonajcie się, jak wyglądała droga Jerzego Kukuczki na najwyższe szczyty świata.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Kod 9788393789603
Rodzaj produktu książka
Wydawca Fundacja Wielki Człowiek
Autor Jerzy Kukuczka
Język polski
Data wydania 01-07-2014
Oprawa miękka
Ilość stron 210
Wymiary / mm 150x210
Wysokość / mm 12
Waga / gr 354
ISBN 978-83-937896-0-3
EAN 9788393789603

Napisz recenzję

Oceniasz: Na szczytach świata

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt