• Na północ. Szwecja znana i nieznana, literatura podróżnicza, Bezdroża

Na północ. Szwecja znana i nieznana

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bezdroża
Data wydania: 15-06-2015
Kategoria
Europa / Szwecja
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 27,99 

39,00 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,99 zł
- Paczkomaty 24/7
9,99 zł
- Polecona. Poczta Polska
6,99 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,99 zł
- Express. Kurier DPD
12,99 zł

Opis

Nieznani sąsiedzi zza morza

Z jakimi krajami sąsiaduje Polska? Wiadomo — z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami. No tak, oczywiście jeszcze ze Szwecją. Tyle że o naszych najbliższych morskich sąsiadach nader często zapominamy, ponieważ dzieli nas Bałtyk. Za nim zaś rozpościera się inny świat. Zimniejszy, mniej słoneczny, na swój sposób piękny, a jednak obcy. Ziemia wikingów. Z czym nam się kojarzy dzisiejsza Szwecja (poza tanimi meblami, bezpiecznymi samochodami oraz mrocznym klimatem dobrych kryminałów)?

Maciej Zborowski proponuje nam podróż do Szwecji, jakiej nie znamy. Przedstawia mieszkańców tego niezwykłego kraju — autochtonów, którzy zmienili bieg historii, kultury, biznesu i nauki, oraz znanych imigrantów, także tych polskiego pochodzenia. Oprowadza po miejscach, które warto odwiedzić. Zabiera do najbardziej szwedzkiego z polskich miast. Opowiada o tym, czym żyją szwedzka ulica i szwedzki salon. Zaprasza do stołu prawdziwego wikinga. Czytając jego książkę, można poczuć ducha Skandynawii i zapragnąć poznać ją bliżej. Może czas na własną podróż na północ?

Maciej Zborowski — skandynawista, rusycysta, przedsiębiorca, bloger, doktor językoznawstwa. Od zawsze przyciągały go tereny północne i wschodnie. Jest nałogowym obserwatorem wydarzeń rozgrywających się po drugiej stronie Bałtyku — zarówno bieżących, jak i minionych, miłośnikiem skandynawskiej przyrody i człowiekiem wciąż odkrywającym nowe niuanse nordyckiej psychiki. Uwielbia głos Lisy Ekdahl oraz nonkonformizm Eddiego Meduzy. Prywatnie jest gdynianinem z urodzenia i wyboru, mężem wyrozumiałej żony Moniki oraz ojcem ukochanej córki Zuzi.

Recenzje ArtTravel.pl

Wydawać by się mogło, że Szwecja to kraj, o którym powszechnie wiele wiadomo i który niczym nie może zaskoczyć, nawet te osoby, które odwiedziłyby go po raz pierwszy. Nic bardziej mylnego – tak uważa Maciej Zborowski, skandynawista, bloger, doktor językoznawstwa i miłośnik skandynawskiej przyrody. Uważa on, iż Szwecja jest krajem o wielu różnorodnych i zadziwiających obliczach, a prezentuje je swojej książce „Na północ. Szwecja znana i nieznana”, zabierając dzięki niej czytelników w niezwykłą, niezmiernie ciekawą podróż.

Książkę Macieja Zborowskiego można potraktować jako swoisty przewodnik po Szwecji – ale zupełnie nietypowy i niekonwencjonalny, różniący się znacznie od zwyczajnych przewodników. Z całą pewnością przynajmniej dużej części zawartych tu informacji próżno szukać w typowych publikacjach turystycznych.

Autor, snując opowieści o ciekawych i niezwyczajnych miejscach w Szwecji, prowadzi nas do muzeum wieszaków i aparatów, do lodowego hotelu, średniowiecznego ogrodu ziołowego oraz na położone na bagnach cmentarzysko starych samochodów. Dowiadujemy się od niego, czym są takie miejsca i obiekty jak: hotel dla zakwasu chlebowego, kolejka borówkowa, Las Trolli, a także Kościół Rybny. Przeczytamy tu również o tym, gdzie w Szwecji można zobaczyć kamień runiczny z wyrytą klątwą, największy na świecie pomnik Pinokia, wielbłądzią farmę, największą łopatkę do sera, budynek w kształcie trolla, hotel na drzewie, pomnik upamiętniający spotkanie z UFO i miejsce zlotu czarownic.

Oczywiście to tylko niektóre miejsca, jakie pokazuje nam Maciej Zborowski. Jest ich tu, w książce, zaprezentowanych o wiele więcej. Zresztą autor nie tylko je wymienia i opisuje, ale też opowiada rozmaite, interesujące historie, jakie się z nimi wiążą.

Jak się okazuje, Szwecja to kraj, w którym zaskoczyć nas mogą nie tylko miejsca, ale też i niecodzienne zdarzenia, jakie tam miały miejsce. Czy chcecie dowiedzieć się, na czym polegał i z czego wynikał desant pluszaków w proteście przeciwko Łukaszence? Jesteście ciekawi, co było powodem tzw. kryzysu maślanego? A może interesuje Was dokonana przez okręty podwodne ZSRR infiltracja szwedzkiej marynarki wojennej? Te i inne historie, nie mniej intrygujące, znajdziecie w książce „Na północ. Szwecja znana i nieznana”.

Autor – także w niekonwencjonalnym stylu – przybliża nam tu ponadto szeroko pojętą kulturę Szwecji. Z zainteresowaniem przeczytałam o tamtejszych tradycjach, takich jak Dzień Gofra, Tłusty Wtorek czy Bieg Wazy. Równie zajmujące były dla mnie opowieści o stosunkowo niedawnym otwarciu wojennej konserwy (z czasów II wojny światowej), o pochodzeniu charakterystycznej dla tego kraju potrawy – kiszonego śledzia (surströmming), o daniach serwowanych podczas uroczystych kolacji z okazji przyznawania Nagród Nobla czy wreszcie o tym, skąd – według legendy – wzięło się znane powszechnie określenie „szwedzki stół”.

Muszę przyznać, iż książka Macieja Zborowskiego zupełnie mnie zaskoczyła - oczywiście w sensie pozytywnym. Nigdy nie byłam w Szwecji, lecz powiem szczerze, że kraj ten właściwie niczym mnie przyciągał i niekoniecznie chciałabym go odwiedzić. Tak przynajmniej było do tej pory. Książka „Na północ. Szwecja znana i nieznana” zupełnie zmieniła znajdujący się w mojej wyobraźni i świadomości obraz tego kraju. Przekonałam się, iż rzeczywiście może on zaskoczyć, i to bardzo, a także że ma do zaoferowania przyjezdnym mnóstwo oryginalnych atrakcji. Te, o których wspomniałam, to zaledwie cząstka tego, co prezentuje Maciej Zborowski. Cała jego książka wypełniona jest ciekawostkami na temat Szwecji, pozwalając czytelnikowi na poznanie jej z różnych stron.

Dodam, że dla mnie lektura tej publikacji była wielką przyjemnością – przede wszystkim ze względu na zajmującą, nieraz zaskakującą, bogatą treść, ale też i z racji sposobu, w jaki autor o Szwecji opowiada, a czyni to żywo, barwnie, z humorem, językiem trafiającym do odbiorcy. Ponadto książka jest bardzo ładnie wydana, zaś tekst zilustrowany został ciekawymi fotografiami, co też jest atutem tej publikacji.

„Na północ. Szwecja znana i nieznana” to naprawdę świetna książka. To, czego się z niej dowiedziałam, sprawiło, że teraz chętnie wybrałabym się w podróż do tego skandynawskiego kraju. Myślę też, że podobne odczucia będą mieć inne osoby, które sięgną po tę publikację.

Planujecie podróż do Szwecji? Zastanawiacie się, czy warto ją odwiedzić? A może po prostu chcecie wzbogacić swoją wiedzę na jej temat? Książka Macieja Zborowskiego jest idealna dla Was. Z serca polecam tę lekturę wszystkim, którzy cenią dobrą i ciekawą literaturę podróżniczą.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Kod 9788328308718
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bezdroża
Autor Maciej Zborowski
Data wydania 15-06-2015
Wydanie 1
Oprawa miękka
Ilość stron 224
Wymiary / mm 150x210
Waga / gr 430
ISBN 978-83-283-0871-8
EAN 9788328308718

Napisz recenzję

Oceniasz: Na północ. Szwecja znana i nieznana

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt