• Mroczna strona gór Sklep Podróżnika, literatura podróżnicza

Mroczna strona gór Sklep Podróżnika

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Sklep Podróżnika
Język: polski
Data wydania: 07-01-2013
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 40,90 

44,00 zł

Wysyłka do 48h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Wspinacze uważają, że ich pasja jest warta ponoszonego ryzyka. Ale kiedy dojdzie do tragedii, co dzieje się z ich bliskimi? Jak radzą sobie w cieniu góry? Dlaczego planują przyszłość z osobą, która stale ryzykuje życie? Te pytania we wspinaczkowym świecie długo pozostawały niewypowiedziane. Maria Coffey załamała to tabu po tym, jak jej partner, Joe Tasker, zaginął na północno-wschodniej grani Everestu.

Coffey zaczyna tam, gdzie skończył Jon Krakauer. Opisuje to, co dzieje się po tragicznych wypadkach wspinaczkowych. Mówi o stracie głosami najlepszych światowych wspinaczy oraz ich rodzin i partnerów – Conrada Ankera, Chrisa Boningtona, Anatolija Bukriejewa, Lynn Hill, Joego Simpsona, Eda Viestursa i wielu innych.

Więc jak w końcu jest? Warto kochać wspinacza…? “Mroczna strona gór” zadaje to pytanie. Ale czy na nie odpowiada? Zapraszamy do lektury.

Książka zdobyła prestiżową nagrodę National Outdoor Book Award.

Recenzje ArtTravel.pl

Góry – piękne, wyniosłe, majestatyczne – od dawna fascynują ludzkość, wzbudzając podziw i zachwyt. Tak wiele osób próbuje zdobywać te najwyższe i najtrudniejsze szczyty górskie, triumfując, odnosząc sukcesy, spełniając swoje marzenia. Ale góry to nie tylko blask zwycięstwa. Istnieje bowiem inne, mroczne oblicze gór – wzbudzające strach i grozę. To cena, czasem ta najwyższa, jaką płacą ludzie, podejmujący ryzyko wspinaczki wysokogórskiej. Ale czy tylko oni? Niezwykle wysoką cenę płacą również ich bliscy – tak uważa Maria Coffey, która w swojej książce opowiada właśnie o tej mrocznej stronie gór. Pisze w niej:
„Świat potrzebuje ryzykantów. Inspirują, rzucają wyzwania, zachęcają. Wzniecają iskry i rozpalają płomienie, które płoną jeszcze długo po ich śmierci. Mają odwagę robić to, co wydaje się niemożliwe. Ale nie bez kosztów”.
Podczas udziału w seminarium na temat kosztów ryzykownych aktywności wyraziła ona opinię, iż wspinacze ryzykują nie tylko swoje życie. Ryzykują również złamanie życia i serca osobom, które najbardziej ich kochają. Udział w tym seminarium zapoczątkował powstanie książki, w której Maria Coffey podejmuje tę właśnie tematykę.
Nie był to zresztą zwykły zbieg okoliczności, że zdecydowała się o tym pisać. Także i jej bowiem góry odebrały bliską osobę. Był to himalaista Joe Tasker, który w 1982 roku zaginął podczas wyprawy na Everest.
Podczas pracy nad książką autorka przeprowadziła wiele rozmów ze wspinaczami z całego świata, a także z ich rodzinami i bliskimi. Zadawała pytania o to, dlaczego niektórzy ludzie decydują się opuścić rodzinę i bezpieczny dom dla otoczenia pełnego ogromnych zagrożeń. Pytała tych, którzy się wspinają, jak oni sami widzą to, co robią – czy uważają to za bohaterstwo czy też za coś zupełnie normalnego, czy nie odczuwają strachu i co sprawia, że tak bardzo ryzykują utratę życia. Próbowała również dociec, jak oni postrzegają zobowiązania wobec swoich rodzin.
Maria Coffey rozmawiała też z kobietami, związanymi kiedyś lub obecnie ze wspinaczami wysokogórskimi. Wybierając takie życie, w pewnym sensie świadomie dokonywały one wyboru, podejmując to ryzyko, że mogą zapłacić za to bolesną cenę. Ale są też ci, którzy takiego wyboru nie mają – to rodzice i dzieci tych, którzy się wspinają. Także i ich autorce udało się nakłonić do zwierzeń.
Jak te wszystkie osoby radziły sobie z częstymi wyjazdami ich bliskich na wyprawy? Jak radziły sobie z ciągłymi obawami i strachem? Co czuły, gdy w pewnym momencie góry stawały się ważniejsze od rodziny? Jak walczyły z bólem, rozpaczą, depresją po stracie ukochanych osób? Jakie inne uczucia towarzyszyły im po tej tragedii? Gdy ktoś ginie w górach, tak często spotkać się ze stwierdzeniem, że przynajmniej zginął robiąc to, co kochał. Czy dla bliskich tragicznie zmarłego jest to pociechą? Czy cena, jaką przyszło im zapłacić, warta jest zapłaty? Czy czas rzeczywiście goi rany? I czy z bólu i rozpaczy może jeszcze wyniknąć coś dobrego? Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tymi kwestiami, w tej książce znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Książki należące do nurtu literatury górskiej należą do tych, po które zawsze chętnie sięgam. Fascynują mnie opowieści o zdobywaniu trudno dostępnych górskich szczytów i o walce człowieka z naturą, ale też wzruszają historie mówiące o tragediach, jakie miały miejsce w górach. Książka Marii Coffey zainteresowała mnie ze względu na nieco inaczej potraktowany temat wysokogórskich wspinaczek. Uważam, że doskonale uzupełnia ona inne publikacje o tej tematyce. Choć spodziewałam się, że będzie to dla mnie ciekawa pozycja, nie przeczuwałam, iż tak bardzo mnie ona poruszy.
„Mroczna strona gór” to książka zawierająca w sobie ogromne pokłady smutku. Opowiada przecież o śmierci, ludzkich tragediach, bólu i rozpaczy. Uświadamia prawdę, która jest może powszechnie znana, ale o której na co dzień się nie myśli: jak wielu ludzi traci życie w górach.
Dzięki książce Marii Coffey poznajemy niezwykłe historie alpinistów i himalaistów, którzy w górach zginęli bądź też, znajdując się o krok od śmierci, zdołali jej umknąć – opowieści pełne dramatyzmu i smutku, nieraz przerażające i wywołujące prawdziwe dreszcze. Na podziw i szacunek zasługują osoby, z którymi rozmawiała autorka książki – nie obawiały się bowiem otworzyć przed czytelnikami, obnażyć swoją duszę, ujawniając swoje skrywane gdzieś głęboko uczucia. Warto dodać, że również sama Maria Coffey opowiada w książce swoją wzruszającą historię. Zwierzenia tych wszystkich osób mocno mnie poruszyły, wywołując niejeden raz łzy.
Książka pomaga pojąć – przynajmniej w jakimś stopniu – motywacje wspinaczy, to, co nimi kieruje i co ich popycha do ryzykowania życia. Pomaga też zrozumieć osoby z ich najbliższego otoczenia – co czują, co przeżywają, dlaczego postępują tak, a nie inaczej.
„Mroczna strona gór” to książka, którą niełatwo się czyta. Na pewno nie da się jej przeczytać tzw. „jednym tchem”. Powiedziałabym raczej, że jej lektura jest bardzo wyczerpująca psychicznie – przynajmniej dla mnie taka była. Podczas czytania niejednokrotnie musiałam odejść na chwilę od książki, by choć trochę wyciszyły się we mnie narastające emocje. Ale jednocześnie przyciągała mnie ona jak magnes i zmuszała wręcz do dalszej lektury.
Jak wspomniałam wcześniej – to bardzo smutna książka. To książka, której czytanie wywołuje niemal fizyczny ból, przenikający serce i duszę. Mimo to (a może właśnie dlatego) cieszę się, że miałam możliwość jej przeczytania i poznania wszystkich historii w niej opisanych. Z całą pewnością zasługuje ona na pozytywną rekomendację. Odsłania ona przed czytelnikami skrajnie różne oblicza gór: to rozświetlone blaskiem sukcesu i zwycięstwa, jak też to ciemne, mroczne, pogrążone w cieniu śmierci, tragedii i rozpaczy. Chcesz je poznać? Po prostu sięgnij po książkę Marii Coffey „Mroczna strona gór”. To trzeba przeczytać.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Sklep Podróżnika
Autor Maria Coffey
Język polski
Data wydania 07-01-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 216
Wymiary / mm 145 x 210
Waga / gr 275
EAN 9788371360954
ISBN 978-83-7136-095-4

Napisz recenzję

Oceniasz: Mroczna strona gór Sklep Podróżnika

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt