Motocyklem przez Indie, książka, Bernardinum
  • Motocyklem przez Indie, książka, Bernardinum

Motocyklem przez Indie

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-10-2016
Kategoria
Azja / Indie
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Motocykl
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 45,99 

49,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny

Opis

Zobacz więcej

To nie jest zwykły dziennik podróży. Bo też i podróż była niezwykła. Witold Palak (laureat Kolosa) i Dorota Wójcikowska na motocyklu Royal Enfield, zwanym pieszczotliwie Zielonym Osiołkiem, przejechali Indie niemal wzdłuż i wszerz. Przemierzyli Himalaje, pokonali najwyżej położone przełęcze motorowe na świecie, dotarli do trudno dostępnych klasztorów buddyjskich. Ślizgali się na oblodzonych drogach nad przepaścią, pokonywali rzeki w bród, ścigali się z wielbłądami. Uczestniczyli w tradycyjnym weselu w Ladakhu i w uroczystościach pogrzebowych w świętym mieście Mandi. Poznali życie pasterzy Changpa nad jeziorem Tso Moriri, a w szkole na wysokości 4500 metrów uczyli dzieci angielskich słówek. Pomagali w pracach polowych w wiosce ludu Brokpa. Odwiedzili także Złotą Świątynię w Amritsar i miasta-fortece na Wielkiej Pustyni Indyjskiej, aby w końcu, po przejechaniu 7100 kilometrów, zakończyć podróż na Goa.

A pomiędzy tym wszystkim były dodatkowe atrakcje w postaci… nieustannych awarii motocykla. Niemal każdy dzień kończył się wizytą w jakimś przydrożnym warsztacie albo doraźną naprawą, w której pomagali okoliczni mieszkańcy. Wszystko to sprawiło, że podróż była naprawdę wyjątkowa, a dzięki tej książce mamy okazję przeżyć ją także i my.

Recenzje ArtTravel.pl

To miała być podróż na dwa motocykle. Niefortunny wypadek na samym początku wyprawy nieco zmodyfikował te plany, jednak nie przekreślił ich całkowicie. Zew przygody i pragnienie poznawania świata były silniejsze od jakichkolwiek przeszkód, trudności i przeciwności losu. Witold Palak i jego towarzyszka Dorota na jednym motocyklu, nazwanym Zielonym Osiołkiem, nie zważając na niedogodności, ruszają na spotkanie z nieznanym.

Co czekało ich w tej podróży, opisanej później w książce „Motocyklem przez Indie”? Z pewnością była to wyprawa pełna emocjonujących wrażeń, takich jak: nocleg w towarzystwie myszy, kolacja z Babą Jagą, herbatka u szamana, nocleg na gejzerze, himalajskie wesele, buddyjska uroczystość pogrzebowa czy starcia z szalonymi piratami drogowymi. Nasi podróżnicy pokonywali najwyżej położone przełęcze motocyklowe i niebezpieczne drogi nad przepaścią, walczyli z częstymi awariami i usterkami swojego środka lokomocji, smakowali lokalne potrawy, bywali blisko wejścia na drogę przestępstwa, przekraczając termin ważności tzw. „permitu”, czyli pozwolenia na pobyt w danym miejscu. Spotykali ludzi, poznając ich ciekawe zwyczaje i tradycje, niejednokrotnie doznając od nich życzliwości i pomocy w potrzebie. I chociaż ich podróż obfitowała w niebezpieczne sytuacje, choć warunki noclegowe i sanitarne dalekie były od komfortowych, nie narzekali. Przeciwnie – był to dla nich element ubarwiający te niecodzienną wyprawę.

„Podróżując, zawsze dochodzę do jednego zdumiewającego faktu: jak niewiele człowiekowi potrzeba, aby zaspokoić podstawowe potrzeby i czuć się szczęśliwym! Cała ta materialna otoczka (…) – wszystko to jest czasem garbem w życiu, przymusem tylko pozornie sprawiającym zadowolenie i utrzymującym samoocenę na odpowiednim poziomie. Jeśli to wszystko nie jest prawdziwą, szczerą, naturalną radością, przepoczwarza się z czasem w kajdany, szczelnie oplatające poczucie wolności”.

Właśnie takie obserwacje i spostrzeżenia czynił Witold Palak podczas swoich licznych podróży, takie też refleksje towarzyszyły mu w czasie motocyklowej przeprawy przez Indie, a że oddają rzeczywistą i szczerą postawę autora książki wobec życia, łatwo można wyczuć, czytając jego relację z tej eskapady.

Opowieść ta jest o tyle ciekawa, że Witold Palak nie skupia się w niej na powszechnie znanych faktach na temat Indii czy informacjach ściśle turystycznych. Na pewno więc nie należy raczej traktować tej książki jako typowego przewodnika po Indiach. Autor opowiada tu głównie o przygodach, osobistych przeżyciach i subiektywnych wrażeniach, jakie stały się udziałem jego oraz jego towarzyszki, a czyni to z humorem i dystansem do siebie i do zastanej rzeczywistości.

Dzięki takiemu sposobowi prowadzenia narracji książkę tę czyta się niezwykle przyjemnie i z niegasnącym zainteresowaniem. Dla mnie była to świetna, ożywcza lektura i wspaniała rozrywka, wprawiająca w dobry nastrój. Entuzjazm, optymizm, energia, radość i ciekawość świata aż emanują z kart tej książki – i to jest jej główny atut. Dodatkowym smaczkiem są liczne zdjęcia – barwne, pełne kolorów fotografie, prezentujące zachwycające krajobrazy oraz wyraziste portrety ludzi.

Gdy rozpoczynałam lekturę książki Witolda Palaka „Motocyklem przez Indie”, czułam, że przypadnie mi ona do gustu i dostarczy wielu pozytywnych literackich wrażeń. Nie zawiodłam się. Biorąc pod uwagę tematykę, treść, styl i język książki, a także staranne wydanie, publikację tę oceniam wysoko i mogę z czystym sumieniem polecić ją innym.

Jeżeli więc lubicie czytać o egzotycznych przygodach, ekstremalnych wyprawach i niełatwych podróżniczych wyzwaniach, ta książka jest właśnie dla Was. Koniecznie sięgnijcie po nią, a na pewno nie zawiedziecie się. Życzę przyjemnej lektury!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Witold Palak
Język polski
Data wydania 01-10-2016
Oprawa twarda
Ilość stron 392
Wymiary / mm 150x210
Wysokość / mm 25
Waga / gr 765
EAN 9788378237341
ISBN 978-83-7823-734-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Motocyklem przez Indie

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt