Mordercy w mauzoleach Między Moskwą a Pekinem Carta Blanca

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Carta Blanca
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Historia
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 31,99 

34,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny

Opis

Subiektywna, kontrowersyjna relacja z podróży po terenach dawnego imperium Czyngis-chana.

Autor, amerykański reporter i wybitny znawca regionu, jadąc z rosyjskiej stolicy, przez Osetię, Dagestan, Kazachstan, Ałma Atę i Kirgistan do Chin, stara się spojrzeć pod podszewkę przemian, jakie się dokonały w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Pragnąc ukazać ten kulturowy tygiel, autor wybiera drogi mniej uczęszczane, lokalne środki transportu, zagląda do jurt i miejscowych dyskotek. Kazachskie prostytutki, kozacy czy chińskie nastolatki otwarcie mówią o Eurazji nieznanej z medialnych doniesień. Tayler nie waha się zadawać niewygodnych pytań i dyskutuje na kontrowersyjne tematy. Dzięki temu Czytelnik ma wyjątkową szansę poznać ich światopogląd, tradycje i historię oraz to, jakie piętno zmiany polityczne wypaliły na mieszkańcach regionu. Świetna i zaskakująca lektura.

Książka otrzymała nagrodę Best American Travel Writing i bardzo dobre recenzje m.in. w THE WASHINGTON POST, PUBLISHERS WEEKLY, NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER.

Jeffrey Tayler – korespondent pisma „The Atlantic Monthly”, współpracownik m.in. „Harper’s Magazine” i „National Geographic”. Autor wielu książek podróżniczych, w tym: Facing the Congo, Siberian Dawn, Glory in a Camel’s Eye, Angry Wind i River of No Reprieve. W latach 1988–1993 służył w Korpusie Pokoju. Od 1993 r. mieszka w Moskwie wraz ze swoją rosyjską żoną. Nominowany do nagrody Pulitzera za książkę Facing the Congo.

Książka Taylera to pamiętnik z podróży, a jednocześnie niemalże podręcznik: ta wnikliwa, pouczająca relacja powinna być lekturą obowiązkową dla pracowników Departamentu Stanu USA i Pentagonu. „National Geographic Traveler”

Recenzje ArtTravel.pl

Pod Leninem i Mao
„O ludziach, którzy mieszkają pomiędzy Moskwą a Pekinem, prawie nic nie słychać.”
I to prawda.
Raz na jakiś czas pseudo gwiazda telewizji, lub ekranu trochę większego, uda się w odświeżającą podróż w krainę traw. Opowie o koniach, herbacie z masłem, jurtach, wolnych podobno ludziach… i tyle.
Ot cały tamten świat. Takim go widzimy.
Ile w tym prawdy? Zaledwie odrobina. Ale tak szczerze, ilu z nas interesują TAMTE tereny? Pomijamy je milczeniem, przeszłością, historią i wspomnieniami. A przecież tam wciąż żyją ludzie. Oddychają, pragną i marzą. Przesyceni historią po krańce atomów, po prostu są.
Jak wielka to egzotyka?
I jak bolesna prawda?
„Mordecy w mauzoleach”, to opowieść prawdziwa i gorzka, historia wymierających narodów i kultur. Brak w niej zalotnego humoru, bo właściwie, z czego tu się śmiać? To historie, ludzie i ich opowieści, osobowości i różnice. Potężna dawka legend o krainach zapomnianych; ponowne odgruzowywanie zagubionych ludów, mitów i tradycji. Ludzie, których spotkacie na tych kartach, to ci żyjący legendami. Nasiąknięci przeszłością tak, że nie są w stanie udźwignąć teraźniejszości. Marzyciele, wciąż pamiętający dawne bitwy. Rycerze, którzy walczą, ale nawet wiatraków dla nich nie ma. Kozacy, Abchazi, Kabardyjczycy, Czeczeni, Nartowie, Osetyjczycy, Adygejczycy, Rosjanie, Czerkiesi, Dagestańczycy, Kazachowie… Gdzie są dzisiaj? Co robią? Jak żyją?
Jeffrey Tayler wybrał się w ciężką podróż. Przyprawioną piołunem. Szarą i dziwnie pozbawioną radości życia. Poprzez jego spotkania czytelnik otrzymuje porażający obraz przeszłości i braku przyszłości. Zagłębia się w poezję, odnajduje cytaty… i wtedy dopada go ból. Bo to naprawdę bolesna opowieść. O wielkich, którym nikt nie wystawił mauzoleum.
O niepokonanych, a jednak przegranych.
Książka doskonała dla studentów etnografii, etnologii, kulturoznawstwa… ale przede wszystkim dla tych, którzy się nie przestraszą codzienności. Którzy sami badają takie społeczności, chcą wiedzieć i pamiętać, są w stanie zrozumieć ową dumę narodową.
Nawet jeżeli owa „narodowość” nie ma już siły sprawczej.

Informacje dodatkowe

Kod 9788377050743
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Carta Blanca
Autor Jeffrey Tayler
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa miękka
Ilość stron 440
Wymiary / mm 128 x 200
ISBN 978-83-7705-074-3
EAN 9788377050743

Napisz recenzję

Oceniasz: Mordercy w mauzoleach Między Moskwą a Pekinem Carta Blanca

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt