Mój Pionowy Świat, literatura podróżnicza, Fundacja Wielki Człowiek
  • Mój Pionowy Świat, literatura podróżnicza, Fundacja Wielki Człowiek

Mój Pionowy Świat

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Fundacja Wielki Człowiek
Język: polski
Data wydania: 01-07-2014
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Albumy, atlasy geograficzne dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 29,99 

54,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,99 zł
- Paczkomaty 24/7
9,99 zł
- Polecona. Poczta Polska
6,99 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,99 zł
- Express. Kurier DPD
12,99 zł

Opis

„Mój pionowy świat" - to autobiograficzna książka autorstwa Jerzego Kukuczki. Jest to pełna pasji, zaangażowania i poświęcenia dla gór, niezwykle osobista historia. Obrazuje nie tylko drogę do zdobycia czternastu ośmiotysięczników, czy emocjonalne podejście do gór i towarzyszy wypraw, ale również rys ówczesnej Polski i sytuacji, w jakiej rozwijał się polski himalaizm. Przede wszystkim jednak kreśli przed czytelnikiem portret psychologiczny najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku, daje możliwość "poznania" Jerzego Kukuczki, Jego górskich opowieści, przemyśleń a niekiedy także i tęsknot.

Recenzje ArtTravel.pl

Jerzy Kukuczka „Mój pionowy świat”

Jerzy Kukuczka, drugi na świecie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, to dziś legenda polskiego i światowego himalaizmu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim jego pionierskie i nowatorskie podejście do wspinaczki wysokogórskiej. Jego wyczyn nie był bowiem zwykłym powtórzeniem dokonań Reinholda Messnera (pierwszego zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum). Spośród wszystkich czternastu ośmiotysięczników na dziesięć z nich Jerzy Kukuczka wszedł zupełnie nowymi drogami, a cztery zdobył jako pierwszy człowiek zimą. Na trzynaście z tych szczytów wszedł bez wspomagania tlenem, na siedem – w stylu alpejskim, zaś na jeden – samotnie. Wart podkreślenia jest fakt, iż wszystkie te ośmiotysięczniki zdobył on nie tylko w stylu o wiele lepszym, pod względem sportowym, niż jego poprzednik, ale dodatkowo w czasie o połowę krótszym. Wspaniałą karierę himalaisty przerwała jego tragiczna śmierć w 1989 roku, podczas próby wejścia na Lhotse niezdobytą wówczas i niezwykle trudną południową ścianą.

Na szczęście istnieją takie książki jak ta – autobiografia Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat”, umożliwiająca czytelnikom bliższe poznanie tego słynnego wspinacza.

W książce tej autor, w poszczególnych rozdziałach, opowiada o kolejnych swoich wejściach na ośmiotysięczne szczyty, tworzące Koronę Himalajów i Karakorum, opisując przygotowania do wypraw i ich przebieg oraz relacje z innymi ich uczestnikami. Każdy z tych rozdziałów ilustrują oryginalne, niepowtarzalne fotografie, na których uwieczniony został sam Jerzy Kukuczka, ale też jego towarzysze we wspinaczce oraz zdobywane przez niego górskie szczyty. Dodatkową atrakcją dla czytelników są kody QR z graficznymi opracowaniami dróg na ośmiotysięczniki, którymi wchodził polski himalaista.

„Mój pionowy świat” to niezwykła opowieść, która pozwoliła mi poznać Jerzego Kukuczkę w stopniu o wiele większym, niż do tej pory. Jest to opowieść bardzo szczera, bowiem autor otwarcie opowiada o wszystkich aspektach swoich wypraw – o trudnościach organizacyjnych, o starciach z partnerami wspinaczkowymi, o „skradzionych górach” czy „górach na kredyt”, a więc tych, które Kukuczka zdobył nie do końca legalnie (z ominięciem biurokratycznych przepisów). Jest to też opowieść osobista, gdyż Jerzy Kukuczka opowiada tu o swoich niełatwych decyzjach i wyborach, dzieli się swoimi przeżyciami i odczuciami, nie pomijając trudnych wspomnień, takich jak śmierć wspinaczkowych partnerów i przyjaciół.

Niezwykłość tej opowieści polega także na tym, iż z jednej strony przenosi nas ona w przeszłość, dając szansę poznania ówczesnych realiów himalaizmu i życia w ogóle, z drugiej zaś strony wywołuje w odbiorcach wrażenie świeżości i aktualności – zupełnie jakby jej autor żył, a książka została napisana całkiem niedawno.

Dla mnie „Mój pionowy świat” Jerzego Kukuczki była to wspaniała, fascynująca lektura. Wyzwoliła we mnie cały wachlarz emocji i uczuć, jakie towarzyszyły autorowi podczas jego górskich wypraw. Właśnie ta wspomniana przeze mnie świeżość tej opowieści sprawiła, że choć właściwie znałam przecież rezultaty poszczególnych wypraw Jerzego Kukuczki, podczas czytania wydawało mi się, że opisane wydarzenia rozgrywają się tuż przed moimi oczami i nic jeszcze nie jest przesądzone…
„Mój pionowy świat” to pozycja godna polecenia i warta przeczytania. Z całego serca zachęcam więc do lektury szczególnie miłośników książek biograficznych i literatury górskiej. Wspomnienia Jerzego Kukuczki przeniosą Was w pionowy świat najwyższych szczytów świata.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Kod 9788393789672
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Fundacja Wielki Człowiek
Autor Jerzy Kukuczka
Język polski
Data wydania 01-07-2014
Wydanie 3
Oprawa miękka
Ilość stron 262
Wymiary / mm 150x210
Wysokość / mm 17
Waga / gr 440
ISBN 978-83-937896-7-2
EAN 9788393789672

Napisz recenzję

Oceniasz: Mój Pionowy Świat

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt