Mój Ojciec i Dęby, literatura podróżnicza
  • Mój Ojciec i Dęby, literatura podróżnicza

Mój Ojciec i Dęby

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-05-2014
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 22,90 

24,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
5,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
5,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Tym razem Arkady Fiedler zaprasza nas w podróż do krainy swojego dzieciństwa i młodości. Wędrujemy po terenach położonych nad Wartą, spędzamy czas wśród rogalińskich dębów, uczestniczymy w polowaniach i wyprawach na ryby, jesteśmy świadkami snucia marzeń o egzotycznych eskapadach. Książka jest hołdem złożonym rodzicom autora, zwłaszcza ojcu, który nauczył Arkadego kochać świat, ludzi, zwierzęta i rośliny. Wspólnie przeżyte chwile ukształtowały osobowość młodego Fiedlera – dzięki ojcu został pisarzem-podróżnikiem.

Recenzje ArtTravel.pl

Arkady Fiedler (1894-1985) to jeden z najsłynniejszych polskich podróżników i pisarzy. Jest autorem trzydziestu dwóch książek, które na trwałe zapisały się w polskiej literaturze podróżniczej i reportażowej, zajmując w niej zaszczytne miejsce. Jego twórczość znana jest nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. W swoim życiu odbył on trzydzieści wypraw i podróży, odwiedzając kraje Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, Europy i Azji.
W Puszczykowie pod Poznaniem znajduje się założone w 1974 roku Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Od 1996 roku w miejscu tym wręczana jest coroczna Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla polskiego autora książki podróżniczej. „Mój ojciec i dęby” to książka o charakterze autobiograficznym, choć można ją również potraktować jako opowieść o podróży. Autor zabiera w niej bowiem czytelnika w podróż niezwykłą – sentymentalną, nostalgiczną podróż do swoich lat dziecięcych i młodzieńczych oraz do miejsc związanych z tym wczesnym okresem swojego życia – między innymi właśnie do wspomnianego Puszczykowa, Rogalina, Poznania i okolic.
Pisarz z tęsknotą powraca wspomnieniami do czasów dzieciństwa, choć pozbawionego dostatków, to jednak – jak sam podkreśla – szczęśliwego. Opowiada o swoich dziecięcych psotach i wybrykach, o rozmaitych przygodach i przeżyciach z lat nieco późniejszych, oddając zarówno ich blaski, jak i cienie. Pisze o tym, co było dobre, piękne, ale też o tym, co było źródłem przykrości i goryczy. Sporo miejsca poświęca w swojej opowieści rodzicom, a szczególnie ojcu, z którym łączyła go wyjątkowa więź. Relacjonuje organizowane przez niego wycieczki i wyprawy do lasu, nad rzekę, wspólne polowania i połowy ryb, podczas których budziła się wrażliwość przyszłego podróżnika na piękno przyrody i świata, rodziły się marzenia o dalekich, egzotycznych eskapadach.
Arkady Fiedler wspomina również swoich bliskich przyjaciół, dzieli się wrażeniami z czytanych lektur, które wywarły na niego niemały wpływ. Opisuje też swoje pierwsze, początkowo nieporadne, później zaś coraz bardziej dojrzałe, próby pisarskie.
Pisząc o domu rodzinnym, przywołuje wpajane mu przez ojca ideały oraz krzewione w jego rodzinie idee patriotyczne. Nakreśla przy tym ówczesną sytuację Polski i Polaków pod zaborem pruskim przed pierwszą wojną światową, w czasie wojny i po jej zakończeniu, przedstawiając przebieg ważnych dla naszej ojczyzny wydarzeń i swój w nich udział oraz zaangażowanie.
Jak się przekonałam, „Mój ojciec i dęby” to niezwykle ciekawa publikacja. Przede wszystkim dzięki niej poznałam wiele interesujących faktów z życia cenionego przeze mnie pisarza, przez co stał się on mi postacią bliższą niż do tej pory, a przy tym poczułam, jakby ożył na kartach tej książki. Wciąż odnosiłam wrażenie, jakbym nie tyle czytała, ale słuchała opowieści, którą na żywo snuje autor. Niewątpliwie zasługą tych moich odczuć jest żywy, obrazowy język, jakim została opisana ta historia.
Ten plastyczny język oraz piękne, niemal poetyckie opisy przyrody sprawiły, iż podczas lektury przeniosłam się w myślach do miejsc, które opisuje autor, zobaczyłam je w wyobraźni, poczułam atmosferę owych czasów, które wspomina.
Miałam okazję prześledzić, jak rodziły się jego marzenia i fascynacje, jak budziła się w nim świadomość piękna i różnorodności świata, jak kształtowały się jego charakter i osobowość. Wraz z nim poznawałam prawidła rządzące światem. Zyskałam szansę zasmakowania przeżyć, które stały się jego udziałem. Dowiedziałam się, dzięki komu i czemu stał się tym, kim był: pisarzem, podróżnikiem, patriotą. Niezwykle wzruszające było dla mnie mocno wyczuwalne podczas lektury i stale podkreślane przez autora uczucie, jakim darzył on swojego ojca. Można powiedzieć, iż pisząc tę książkę, oddał mu hołd i uczcił jego pamięć.
„Mój ojciec i dęby” to piękna i mądra książka. Mogę bez żadnej przesady stwierdzić, że jest ona wręcz przepojona miłością – miłością autora do świata, ojczyzny, rodziny, przyjaciół, literatury, przyrody, do miejsc lat dziecinnych.
Bogaty język i piękny styl, z jakimi się tu zetknęłam, a także pasjonująca tematyka i poruszająca treść sprawiły, że lektura tej książki była dla mnie prawdziwą ucztą duchową, która krzepi, podnosi na duchu, fascynuje. Dlatego też szczerze, z całego serca polecam ją wszystkim, szczególnie zaś miłośnikom twórczości Arkadego Fiedlera, którzy – być może – nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tą opowieścią. Wierzę, że każdemu czytelnikowi lektura ta przyniesie sporo satysfakcji i radości płynącej z obcowania z tak wspaniałą literaturą. Mam nadzieję, że dla wielu będzie źródłem wzruszeń – jak było to w moim przypadku. Tego życzę i gorąco zachęcam do sięgnięcia po książkę „Mój ojciec i dęby”.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Arkady Fiedler
Język polski
Data wydania 01-05-2014
Wydanie 4
Oprawa miękka
Ilość stron 276
Wymiary / mm 145 x 205
Waga / gr 348
EAN 9788378232681
ISBN 978-83-7823-268-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Mój Ojciec i Dęby

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt