Matrioszka Rosja i Jastrząb, literatura podróżnicza
  • Matrioszka Rosja i Jastrząb, literatura podróżnicza

Matrioszka Rosja i Jastrząb

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Helion
Język: polski
Data wydania: 04-06-2013
Kategoria
Europa / Rosja
Europa / Rosja / Moskwa
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 24,90 

34,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Najbliższy sąsiad, nieznany kraj…

Poznawanie Rosji w jakimś sensie przypomina otwieranie matrioszki. Pierwsza lalka jest duża, kolorowa i przykuwa naszą uwagę. Druga jest nieco drobniejsza, zawiera subtelne zmiany różniące ją od tej pierwszej. Trzecia może wydawać nam się brzydka, a czwarta zachwyci nas urodą. Na piątą nie zwrócimy uwagi, ale szóstą będziemy oglądać z wielkim zainteresowaniem. I tak aż do ostatniej, najmniejszej laleczki, która jest naga, bez wizerunków i ozdób. Niektórzy nazywają ją duszą matrioszki. Poznając Rosję, również odkrywamy jej kolejne warstwy. Nie każda z odsłon wywołuje nasz entuzjazm. Bywa tak, że przez długi czas nie mamy odwagi zajrzeć głębiej. Wątpię też, aby kiedykolwiek nam się udało dotrzeć do tej najmniejszej, nagiej laleczki. Jak mawiają Rosjanie: „Rosji nie da się ogarnąć rozumem — w Rosję trzeba wierzyć”.

Rosja to dla wielu wciąż nieodkryty ląd, intrygujący, lecz obcy nam w swojej kulturze, mentalności, wielości narodów i religii. Choć słyszeliśmy o słynnej gościnności Rosjan, to wciąż się ich obawiamy. Winne są tu historia, tradycja, a czasami po prostu brak informacji. Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie, odsłania przed nami Rosję, jakiej nie znamy. Zaprasza w podróż od tętniącej nowoczesnym życiem Moskwy, po zimne krańce ziemi, gdzie spotkamy duchy syberyjskich zesłańców. Opowiada o problemach, z jakimi boryka się współczesna Rosja. Zbiera okruchy, które składają się na mozaikę rosyjskiej kultury. Próbuje też spojrzeć na Rosjan ich własnymi oczami i porównuje ten obraz z tym, jaki malują cudzoziemcy odwiedzający ten kraj. Jednocześnie snuje opowieść, która — niczym matrioszka — ukazuje nam wciąż nowe, bardziej interesujące oblicza naszego wielkiego wschodniego sąsiada.

Maciej Jastrzębski — włocławianin, który całe swoje zawodowe życie związał z Polskim Radiem. Dziennikarską przygodę rozpoczął w 1988 roku od współpracy z radiową Trójką. Później był reporterem rozgłośni regionalnej w Bydgoszczy. Od wielu lat jest korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Pracował w Mińsku na Białorusi, a obecnie mieszka w Moskwie i przekazuje najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Rosji. Jest też specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia do Gruzji.

Recenzje ArtTravel.pl

Chyba każdy widział kiedyś lub przynajmniej wie, jak wygląda rosyjska matrioszka – zabawka złożona z kilku coraz to mniejszych drewnianych, ręcznie malowanych, wydrążonych w środku lalek, powkładanych jedna w drugą. Właśnie do takiej matrioszki Maciej Jastrzębski porównuje Rosję, pisząc:
„Wydaje mi się, że poznawanie Rosji w jakim sensie przypomina otwieranie matrioszki. Pierwsza lalka jest duża, kolorowa i przykuwa naszą uwagę. Druga jest nieco drobniejsza, zawiera subtelne zmiany różniące ją od tej pierwszej. Trzecia może wydawać nam się brzydka, a czwarta zachwyci nas urodą. Na piątą nie zwrócimy uwagi, ale szóstą będziemy oglądać z wielkim zainteresowaniem. I tak aż do ostatniej, najmniejszej laleczki, która jest naga, bez wizerunków i ozdób. Niektórzy nazywają ją duszą matrioszki. Poznając Rosję, również odkrywamy jej kolejne warstwy. Nie każda z odsłon wywołuje nasz entuzjazm. Bywa tak, że przez długi czas nie mamy odwagi zajrzeć głębiej. Wątpię też, aby kiedykolwiek udało nam się dotrzeć do tej najmniejszej, nagiej laleczki”.
Maciej Jastrzębski, nazywany przez kolegów i przyjaciół „Jastrzębiem”, to pochodzący z Wrocławia dziennikarz radiowy. Od 1988 r. współpracował z radiową Trójką, później był reporterem rozgłośni regionalnej w Bydgoszczy. Od wielu lat jest korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Pracował w Mińsku na Białorusi, zaś obecnie mieszka w Moskwie, przekazując stamtąd najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Rosji. Jest również specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia w Gruzji.
W swojej książce „Matrioszka Rosja i Jastrząb” dokonał próby ukazania obrazu i przybliżenia polskim czytelnikom współczesnej Rosji – kraju ze względu na położenie nam bliskiego, a jednocześnie dalekiego, bo tak naprawdę nieznanego. Dlaczego próby? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że relacje polsko-rosyjskie nigdy nie były łatwe, ze względu na historię, wydarzenia z przeszłości, tej odległej i tej całkiem niedawnej, a także silnie zakorzenione w naszym kraju stereotypy związane z Rosją.
Ponadto Rosja nie jest krajem, w którym wszystko jest oczywiste. Tu tak naprawdę nic nie jest tylko czarne albo białe. Rosja posiada różne oblicza, o rozmaitych odcieniach barw. Jak wyraził się XIX-wieczny rosyjski dyplomata i publicysta Fiodor Tiutczew: „Rozumem Rosji nie ogarniesz, w Rosję można tylko wierzyć”. Te właśnie słowa są motywem przewodnim książki Macieja Jastrzębskiego, który chce w niej ukazać właśnie te różnorodne oblicza tego kraju.
Książka „Matrioszka Rosja i Jastrząb” podzielona została na siedem części. Każda z nich dotyka nieco innego obszaru związanego z życiem w Rosji.
W pierwszej części autor wspomina swoją pierwszą wizytę w Związku Radzieckim, w 1991 r. Wydarzenia, które wówczas rozegrały się, zapoczątkowały proces rozpadu tego kraju. Maciej Jastrzębski, będąc świadkiem agonii ZSRR oraz narodzin współczesnej Rosji, w kolejnych latach obserwował jej rozwój oraz następujące zmiany ustrojowe.
Cofając się do minionych lat, przypomina również wydarzenia, które naznaczyły żałobą karty historii Rosji: wojnę z Czeczenią, tragedię w moskiewskim teatrze na Dubrowce, zamach w Biesłanie, zatonięcie okrętu Kursk oraz statku wycieczkowego Bułgaria, katastrofy samolotowe w Smoleńsku i w Tunoszy czy tragedię w kosmodromie Bajkonur.
Maciej Jastrzębski w tej części swojej opowieści przybliża również sylwetki osób ważnych dla rosyjskiej kultury: Ałły Pugaczowej, Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.
W drugiej części książki autor zabiera swych czytelników na spacer po Moskwie, opisując tamtejsze ulice, budynki, ciekawe miejsca, nawiązując do ich historii, opowiadając ciekawostki. Szczególnie ciekawa, niemal magiczna jest opowieść o moskiewskim metrze, określanym – nie bez przyczyny – jako podziemne miasto.
Chcąc zrozumieć i wyjaśnić czytelnikom mechanizmy rządzące Rosją oraz wszelkie zawiłości rosyjskiej sceny politycznej, próbuje spojrzeć na politykę w Rosji oczami Rosjan. Właśnie o tym opowiada w trzeciej części książki. Przedstawia tu sylwetki Borysa Jelcyna, Dmitrija Miedwiediewa oraz Władimira Putina, przedstawiając drogę dojścia do władzy tego ostatniego.
Pisze także o ruchach opozycyjnych i organizacjach walczących o prawa człowieka, wspominając ludzi szczególnie zaangażowanych w to dzieło, wywierających ogromny wpływ na przemiany zachodzące w Związku Radzieckim, a potem w Federacji Rosyjskiej, obnażających bezwzględność radzieckiego i rosyjskiego systemu władzy. Wspomniane osoby to Aleksander Sołżenicyn, Ludmiła Aleksiejewa oraz Andriej Sacharow.
Autor, pozostając przy temacie łamania praw człowieka, przypomina też dziennikarzy, którzy zostali zamordowani za ukazywanie w pisanych przez nich tekstach prawdy na temat korupcji oraz nadużywania władzy w Rosji.
W kolejnej części książki – czwartej – Maciej Jastrzębski opowiada o rozwoju środowiska polonijnego w Rosji, wspomina przymusowe osiedlenia i zesłania Polaków do tego kraju na przestrzeni wieków, przybliża postacie Polaków, którzy wnieśli duży wkład w rozwój rosyjskiej nauki. Ponadto na podstawie różnych źródeł oraz własnych obserwacji próbuje stworzyć portret Polaka widziany oczami Rosjan.
Piąta część książki wprowadza nas do niezwykłego świata legend i baśni rosyjskich, ale też i tych pochodzących z dalszych regionów Rosji, zamieszkiwanych przez mniejszości narodowe: Tatarów, Czeczenów, Buriatów i Jakutów.
Część szósta to analiza struktur religijnych Rosji. Autor przybliża nam dzieje Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Kościoła Katolickiego w tym kraju, jak również relacje między nimi. Opowiada także o innych ugrupowaniach religijnych i sektach, jakie rozwijały się na rosyjskich ziemiach. Na koniec, w części siódmej, Maciej Jastrzębski porusza zagadnienie patriotyzmu rosyjskiego, a także stara się odpowiedzieć na pytanie, co Rosjanie myślą sami o sobie.
Nie miałam nigdy okazji być w Rosji, jednak uważam ten kraj za wart bliższego poznania. Dlatego gdy tylko pojawiły się zapowiedzi książki „Matrioszka Rosja i Jastrząb”, poczułam, że koniecznie muszę ją przeczytać. Nie przypuszczałam jednak, że książka ta aż tak bardzo mnie zaciekawi, a nawet zafascynuje.
Maciej Jastrzębski pokazuje w swojej książce Rosję najprawdopodobniej nieznaną ogromnej większości Polaków, podkreślając jej wielokulturowość. Opierając się na zasłyszanym od jednego z mieszkańców Moskwy porównaniu, przedstawia Rosję jako wielką piramidę, której podstawę stanowią tradycje, historia i język rosyjski, zaś kolejne warstwy, aż po sam szczyt, tworzą języki i kultura różnych innych narodów, zamieszkujących ten kraj, przy czym każda z warstw jest ważna, gdyż bez nich piramida byłaby niepełna.
Tak ukazana Rosja jawi się jako istny tygiel kulturowy lub barwna mozaika, w której przeplatają się rozmaite, współistniejące obok siebie tradycje kulinarne, religijne, historyczne, pozwalające przybywającym tu obcokrajowcom znaleźć coś, co jest im bliskie i znajome. Autor podkreśla przy tym, iż mimo stereotypów Rosjan cechuje wielka gościnność wobec przybyszy z innych krajów.
Zabierając nas w historyczno-kulturową podróż po Rosji, Maciej Jastrzębski odsłania przed nami wiele sekretów tego kraju. Pokazuje przeróżne jego oblicza, zarówno te tajemnicze, magiczne, urzekające, jak i smutne, bolesne, napawające nieraz przerażeniem. Wszystkie – bardzo interesujące – składają się na niezwykłą całość.
Autor zestawia tu obraz Rosji widzianej oczami jej mieszkańców z obrazem, jaki tworzony jest przez cudzoziemców, w tym też przez Polaków.
Opowiada problemach nękających współczesną Rosje, szukając nieraz ich przyczyn w przeszłości. Próbuje przeanalizować trudne relacje Polaków i Rosjan, skupiając się nie tylko na wydarzeniach z dalekiej przeszłości, ale i na tych rozgrywających się współcześnie, niejako na naszych oczach.
„Matrioszka Rosja i Jastrząb” to książka pełna niezwykle ciekawych opowieści, historii i anegdot oraz barwnych postaci, wśród których na największą uwagę zasługuje artysta malarz Borys Anatolijewicz. To właśnie on staje się dla Macieja Jastrzębskiego jego przewodnikiem po Moskwie i Rosji, a przy tym i naszym.
Warto dodać, że książka napisana jest językiem prostym, przystępnym, zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy. Autora cechuje znakomity warsztat pisarski. Potrafi on opowiadać bardzo zajmująco, całkowicie przykuwając uwagę czytelnika. Na uwagę zasługuje również rzetelne podejście do tematu, o czym świadczy nie tylko pełna różnorodności treść książki, ale i obszerna bibliografia, prezentująca wielość źródeł, z jakich autor korzystał w czasie pisania. On sam bardzo wnikliwie przygląda się wszelkim zjawiskom, jakie zachodziły i zachodzą w Rosji, wyciągając ciekawe dla odbiorcy wnioski.
Wspomniałam na początku, że autor próbuje w swojej książce odmalować obraz Rosji i przybliżyć go czytelnikom. Będąc po lekturze tej publikacji, mogę powiedzieć, iż moim zdaniem świetnie mu się to udało. Jego porównanie Rosji do matrioszki jest według mnie bardzo trafne, a dowodem na to jest właśnie „Matrioszka Rosja i Jastrząb”. Dzięki tej książce odbyłam fascynującą podróż po Rosji, znacznie wzbogacając wiedzę na temat tego kraju. Skłania ona do refleksji, a także do weryfikacji niektórych przynajmniej poglądów. Z pewnością jest ona warta czasu poświęconego na jej lekturę. Powiem więcej: koniecznie trzeba ją przeczytać. Zachęcam Was zatem do sięgnięcia po znakomitą książkę Macieja Jastrzębskiego „Matrioszka Rosja i Jastrząb” i zapewniam, że będzie to pasjonująca lektura.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Helion
Autor Maciej Jastrzębski
Język polski
Data wydania 04-06-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 284
Wymiary / mm 140 x 208
EAN 9788324666591
ISBN 978-83-246-6659-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Matrioszka Rosja i Jastrząb

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt