• Lalki w ogniu Opowieści z Indii Bieguny, literatura podróżnicza

Lalki w ogniu Opowieści z Indii Bieguny

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Carta Blanca
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Azja / Indie
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 35,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

W swej reporterskiej książce „Lalki w ogniu” dziennikarka „Rzeczpospolitej” i podróżniczka Paulina Wilk daje czytelnikom zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony medialny symbol azjatyckiego boomu, indyjski tygrys, zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Z drugiej to społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących, rządzone przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy.

Kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. W „Lalkach w ogniu” te dwa światy przenikają się. Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej.
Książka dzięki sugestywnemu stylowi Pauliny Wilk zapiera dech swą obrazowością i magią. Równocześnie dla wszystkich, którzy wybierają się eksplorować ten egzotyczny kraj, stanie się nieocenionym przewodnikiem po meandrach tej fascynującej kultury.

 

Świetnie napisana, wciągająca i mądra książka o obcowaniu z Indiami, które niczego nie ukrywają – odsłaniają całe piękno i nędzę istnienia. Paulina Wilk znakomicie wciela się w rolę wrażliwej i spostrzegawczej przewodniczki.

Wojciech Jagielski

Bardzo wciągająca lektura opowiadająca historię niezwykłego kraju w niezwykły sposób. Wiernie oddany obraz panujących zwyczajów, szczegółowe opisy postaci, kultury miejsca oraz prawdziwego oblicza Indii, nierzadko tragicznego. Plastyczny język pobudza wyobraźnię i płynnie przenosi czytelnika w poszczególne miejsca i sytuacje. Mimo dużej ilości poruszanych tematów oraz wyczerpujących opisów – proporcje dobrane są idealnie. Książka z powodzeniem może służyć jako przewodnik po Indiach, ponieważ pokazane są oczami osoby, która zna ten kraj i bardzo dobrze go rozumie. Nie mogłam się oderwać – żałuję, że skończyłam!

Martyna Wojciechowska

Recenzje ArtTravel.pl

„Żyło kiedyś pięciu ślepców, którzy chcieli poznać prawdę o słoniu.
Pierwszy podszedł do zwierzęcia, dotknął jego masywnego boku i zakrzyknął: -Słoń jest niczym błotnisty mur!
Drugi chwycił trąbę i orzekł: -Przeciwnie, słoń jest podobny do węża!
Trzeci ślepiec, dotknąwszy kłów, powiedział: -Ależ nie, słoń jest ostry jak miecz!
Czwarty ślepiec zbliżył się do słonia, chwycił go za ogon i powiedział: -Mylicie się, jest jak gruba lina!
Wreszcie piąty, dotykając jego nogi, uznał: -Słoń przypomina marmurową kolumnę.
Choć każdy ze ślepców odkrył część prawdy, żaden nie poznał całej”.


Słowa tej ludowej przypowieści indyjskiej otwierają książkę Pauliny Wilk „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”.
Paulina Wilk to prasowa dziennikarka, reportażystka i felietonistka. Jako korespondentka pisywała z Indii teksty na temat sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej tego kraju. „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” to jej debiut książkowy. Autorka snuje opowieść o Indiach, opisując życie w tym kraju we wszystkich chyba jego przejawach.
Opowiada o tym, jak wygląda tam typowy poranek, gdy całe Indie budzą się ze snu do życia. Opisuje ruch uliczny, który rządzi się swoimi prawami. Zdradza również, jak wygląda podróż pociągiem po Indiach.
Dzięki jej opowieści czytelnik dowiaduje się, jak wyglądają stroje Hindusów - kobiet i mężczyzn. Autorka opisuje je barwnie i dość dokładnie, wskazując na różnice wynikające z miejsca zamieszkania. Nawiązuje także do kuchni indyjskiej, pisząc tamtejszej gościnności i o tym, jak wyglądają tam posiłki.
W książce Pauliny Wilk znajdziemy też wspaniały opis tętniącego życiem targowiska w Indiach, o którym autorka mówi: „Targ jest sercem Indii, świadczy o jego żywotności”. Tę żywotność Indii, w szczególności zaś tamtejszego targowiska, znakomicie udało jej się oddać.
Jednak autorka nie stroni w swej opowieści od tematów trudniejszych. Porusza problem panującego w Indiach niedożywienia, które, jak pisze, powodując wiele chorób, powoli zabija człowieka.
Opisuje także to, co stanowi prawdziwą bolączkę tego kraju: straszliwy stan kanalizacji i właściwie brak publicznych sanitariatów.
Paulina Wilk opowiada również o skomplikowanych relacjach panujących w indyjskich rodzinach i o roli kobiety w tamtejszym społeczeństwie. Przytaczając wstrząsające fakty, odmalowując przerażające obrazy zabójstw kobiet dokonywanych za cichym przyzwoleniem społeczeństwa w imię chciwości i kulturowej nienawiści, pokazuje Indie jako kraj, w którym bycie kobietą jest śmiertelnie niebezpieczne, w którym są one mniej wartościowymi jednostkami.
Równie przerażające i poruszające są obrazy widocznej niemal wszędzie biedy, nędzy, ubóstwa. Ulice pełne są żebraków, którzy stanowią tam zwyczajny, powszechny widok. Żebrzą dzieci, pracujące najczęściej dla gangów, żebrzą ludzie chorzy, zdeformowani przez kalectwo, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei, świadomi tego, że są skazani na taki los do końca swego życia.
Paulina Wilk zwraca uwagę także na analfabetyzm w Indiach, który dotyka dużą część tamtejszego społeczeństwa oraz dość powszechną wiarę zabobony i czarną magię. Jak dowodzi, czarna magia bardzo często bywa tam narzędziem lokalnej polityki bądź prywatnego interesu. Jednak skutki wiary w nią bywają szokujące, jak pokazują przytoczone przez autorkę przykłady.
W książce tej przeczytamy także o wciąż jeszcze żywym procederze aranżowania małżeństw w Indiach i kulisach organizacji ślubów. Bardzo często instytucja małżeństwa nabiera tam biznesowego charakteru.
Autorka udowadnia też, że w Indiach XXI wieku wciąż panuje podział kastowy, wyraźnie widoczny w wielu dziedzinach codziennego życia w tym kraju. Choć niektóre dawne bariery zostały już zniesione, to podziały między ludźmi ciągle jeszcze istnieją.
Jak się mają opowieści o Indiach Pauliny Wilk do przytoczonej na początku jej książki przypowieści? Jaki jest związek między nimi?
Gdy przeczyta się „Lalki w ogniu”, związek ten staje się jasny. Autorka w swej książce wyraźnie podkreśla, że nie ma jednych Indii, lecz są one pełne różnorodności. Można powiedzieć, że Indie to kraj pełen sprzeczności i kontrastów, które razem współistnieją. To właśnie pokazuje autorka w swojej książce.
Indie zazwyczaj jawią się w wyobraźni wielu ludzi jako kraj pełen wspaniałych kolorów, aromatycznych zapachów, bogactwa architektonicznego świątyń i pałaców, muzyki, tańca i wielobarwnych, egzotycznych strojów. I tak po części jest, jednak to tylko jedna z twarzy Indii. Autorka stara się zaprezentować w swoich opowieściach prawdziwe Indie, nie te wyidealizowane, rodem z filmów z Bollywood.
Ukazuje Indie jako kraj, w którym tuż obok siebie istnieją piękno i brzydota, bogactwo i nędza, obfitość i głód, czystość i brud, nowoczesność i konserwatyzm, wiara w bogów i zabobony – innymi słowy: raj i piekło. To wszystko składa się na prawdziwy obraz Indii.
Paulina Wilk, prezentując blaski i cienie życia w Indiach, wykazuje się wyjątkową wnikliwością, wrażliwością, prawdziwym zmysłem obserwacji oraz obiektywizmem. Niczego nie idealizuje, niczego też nie krytykuje, nie ocenia. Stwierdza fakty, pokazując Indie takimi, jakie są. Język, jakim została napisana książka, charakteryzuje się bogactwem słownictwa, jest żywy i barwny. Podkreśla on bogactwo zaobserwowanych przez autorkę szczegółów dotyczących życia w prezentowanym kraju.
Muszę przyznać, że choć sięgając po tę książkę, spodziewałam się ciekawej lektury, to w dużym stopniu zaskoczyła mnie ona pozytywnie. Dzięki niej dowiedziałam się bardzo dużo o tym kraju, poznałam jego pewne oblicza, których do tej pory nie znałam, a przynajmniej nie do końca sobie uświadamiałam.
Moim zdaniem książka „Lalki w ogniu” napisana została znakomicie. Według mnie autorce świetnie udało się wypośrodkować prawdę o Indiach, oddając ich klimat. Czytając tę książkę, trudno się od niej oderwać, tak bardzo przykuwa uwagę ciekawymi, zaskakującymi nieraz szczegółami i faktami.
Jeśli ktoś szuka lektury, która przeniesie go w inny świat, to właśnie ją znalazł. Rzeczywistość ukazana w książce „Lalki w ogniu” zapewni wiele czytelniczych wrażeń: poruszy, zaszokuje, ale i zafascynuje. Na pewno nie zostawi obojętnym nikogo, kto po nią sięgnie. Cieszę się, że miałam możliwość jej przeczytania i z czystym sumieniem polecam ją wszystkim miłośnikom literatury podróżniczej. Lektura książki Pauliny Wilk to niezapomniana literacka podróż po Indiach – warto ją przeżyć osobiście!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Carta Blanca
Autor Paulina Wilk
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa twarda
Ilość stron 264
Wymiary / mm 128 x 200
Waga / gr 440
EAN 9788377051689
ISBN 978-8-37705-168-9

Napisz recenzję

Oceniasz: Lalki w ogniu Opowieści z Indii Bieguny

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt