Kurs Arktyka Rejs przez Przejście Północno-Zachodnie Almapress

Rodzaj produktu: poradnik
Producent: Almapress
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Antarktyka
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Żeglarstwo
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 26,99 

34,99 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny

Opis

Legendarny Northwest Passage, czyli podbiegunowy szlak morski prowadzący między Atlantykiem a Pacyfikiem przez kanadyjskie cieśniny i Ocean Arktyczny do Cieśniną Beringa, nawet przy globalnym ociepleniu stanowi wielkie żeglarskie wyzwanie. Jak na razie pokonały go tylko trzy polskie jachty, zaś w skali świata ich liczba doszła dopiero do połowy setki.
Książka będąca relacją z wielotygodniowego rejsu od Grenlandii na Alaskę na jachcie „Solanus”, nie skupia się wyłącznie na opowieściach, jak wygląda żegluga na polarnych akwenach. To także kompendium wiedzy o Arktyce – ludziach tam żyjących, tradycjach Inuitów, przyrodzie, historii wypraw na Daleką Północ. Lektura dla tych, którzy planują się tam wybrać, jak i dla tych, którzy zimnych rejonów nie kochają, ale chcą poznać te fascynujące i ciągle mało znane miejsca.

Recenzje ArtTravel.pl

Arktyka to otaczająca biegun północny strefa, której centrum stanowi pokryty lodem Ocean Arktyczny, otoczony bezleśnymi obszarami lądowymi o przemarzniętym gruncie. Charakterystyczne cechy tych terenów to dość niskie temperatury, długie zimy i krótkie lata. Czy mimo tak trudnych warunków klimatycznych ta polarna kraina może okazać się przyjazna i godna bliższego poznania? Monika Witkowska jest przekonana, że jak najbardziej.
Monika Witkowska z zawodu jest dziennikarką oraz pilotką wycieczek zagranicznych, zaś z zamiłowania podróżniczką. Do jej pasji, oprócz podróży, należą ponadto: góry, nurkowanie, sporty powietrzne, windsurfing, narty, snowboard oraz żeglarstwo.
Żeglarstwem zaczęła interesować się już od najmłodszych lat, a obecnie ma na swym koncie ponad 25 tysięcy przepłyniętych mil morskich, zarówno na małych jachtach, jak i na żaglowcach. Wśród jej największych żeglarskich osiągnięć wymienić należy opłynięcie przylądka Horn, czego dokonała w 2003 r. jako członek załogi jachtu „Stary”. Wyczyn ten, ze względu na jego znaczenie, określa się mianem „żeglarskiego Everestu”. Pozostając przy terminologii górskiej, Monika Witkowska uważa, że „żeglarskim K2” można natomiast nazwać przepłynięcie przez niezwykle trudne Przejście Północno-Zachodnie (Northwest Passage) – podbiegunowy szlak żeglugowy, prowadzący od Morza Baffina na Oceanie Atlantyckim do Morza Beringa na Oceanie Spokojnym. Chcąc nim przepłynąć, trzeba pokonać liczne cieśniny oraz wody pokryte lodami.
W 2010 r. z zamiarem zdobycia Przejścia Północno-Zachodniego wyruszył polski jacht „Solanus”, którego załogę stanowili: kapitan Bronisław Radliński, I oficer Roman Nowak, II oficer Monika Witkowska, III oficer Witold Kantak i załogant Jacek Mrowicki, zastąpiony w trakcie wyprawy przez Damiana Chorążewicza. Właśnie tej ekspedycji poświęcona jest książka „Kurs Arktyka”. Książka ta ma formę dziennika wyprawowego. Autorka wydzieliła w niej każdy dzień podróży, opisując wydarzenia tak, jakby opowiadała o nich na bieżąco, w trakcie wyprawy. Dzięki temu czytelnik może z łatwością odczuć jej atmosferę, wyobrazić sobie, że sam w niej uczestniczy, przekonać się, jak taki rejs wygląda i jak radzą sobie członkowie załogi.
Jak wynika z treści książki, podczas takiej ekspedycji nie brakuje rozmaitych przygód, emocjonujących i czasami niezwykłych wydarzeń oraz mocnych wrażeń, których dostarczały silne sztormy, wysokie fale, góry lodowe, przenikliwe zimno czy zalegający na wodzie lód. Rejs, jaki odbyła załoga „Solanusa”, był dla niej prawdziwą szkołą przetrwania, a uczestnicy wyprawy dostali niejedną lekcję cierpliwości i pokory.
Jednak autorka książki dowodzi, że taka morska podróż ma swoje uroki, szczególnie że sympatyczna atmosfera na jachcie oraz możliwość bliższego poznania odwiedzanych terenów rekompensowały wszelkie niedogodności i trudności.
Jak można się przekonać, czytając tę książkę, Arktyka pełna jest różnorodnych, nieraz zaskakujących zjawisk. Poprzez malownicze opisy Monika Witkowska oddaje piękno i niezwykłość błyszczących w słońcu, przybierających różne kształty i odcienie gór lodowych, zorzy polarnej, otoczonego czerwoną aureolą chmur i wynurzającego się znad wysepki wschodzącego słońca, białych mgieł czy też lodowych pól, tworzonych przez pływające po morzu bloki lodu. Te obrazowe opisy wywołują aż pragnienie, by ujrzeć te wszystkie zjawiska na własne oczy.
Książka Moniki Witkowskiej to nie tylko relacja z rejsu. To także bogate źródło wiedzy, interesujących faktów i ciekawostek na temat Arktyki. Dowiemy się z niej, jak wyglądają odwiedzane przez autorkę miejscowości, poznamy mentalność, tradycje i styl życia ich mieszkańców, przeczytamy ciekawe legendy (o Latającym Holendrze, o powstaniu gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, o pochodzeniu Słońca i Księżyca).
Książka dostarczy czytelnikowi wiedzy również na temat arktycznej fauny i flory. Monika Witkowska raczy swoich czytelników wieloma ciekawymi informacjami dotyczącymi życia i zwyczajów niedźwiedzi polarnych, niedźwiedzi grizzly, karibu, gęsi śnieżnych, arktycznych zajęcy, fok, wołów piżmowych, arktycznych lisów oraz wielorybów. Radzi też, co zrobić i jak należy zachować się w razie spotkania z misiem polarnym.
Dzięki niej możemy poznać sporo interesujących faktów na temat nocy i dni polarnych, różnicy między biegunem magnetycznym i biegunem geograficznym, zorzy polarnej czy też zjawiska hipotermii. Mamy też okazję przypomnieć sobie historię wypraw słynnych badaczy Arktyki: Johna Franklina oraz Roalda Amundsena. Bogactwo treści zawartych w książce „Kurs Arktyka” sprawia, iż stanowi ona niezwykle ciekawą lekturę. Czyta się ją bardzo dobrze ze względu na lekkie pióro i żywy sposób opowiadania autorki. W jej opowieściach nie brakuje również humoru.
Choć Monika Witkowska używa rozmaitych żeglarskich sformułowań, w żaden sposób nie zakłóca to odbioru książki. Autorka na bieżąco bowiem wyjaśnia to, co mogłoby być niezrozumiałe dla osoby nieobytej z żeglarskim nazewnictwem (np. dzięki książce dowiedziałam się, co to jest „psia wachta”, zwana też potocznie „psiakiem”). Ponadto w znajdującym się na końcu książki dodatku znajduje się m.in. słowniczek żeglarski, zawierający terminologię fachową i slangową, przydatny dla dociekliwego czytelnika.
Oprócz tego w dodatku tym znajdziemy techniczne dane na temat jachtu „Solanus”, krótkie informacje o członkach załogi, historię przecierania szlaku Northwest Passage oraz praktyczne porady dla tych, którzy chcieliby udać się w rejs tym szlakiem. Dodam jeszcze, że w książce jest też wkładka z ciekawymi zdjęciami z wyprawy.
Książkę „Kurs Arktyka” czyta się bardzo przyjemnie. To bardzo zajmująca lektura, która dzięki różnorodności treści łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Zapewniam, że zaciekawić może nie tylko osoby interesujące się żeglarstwem. Każdy, kto pragnie wzbogacać swoją wiedzę na temat otaczającego go świata, znajdzie w niej coś dla siebie.
Zawarta w niej relacja z wyprawy przepełniona jest ogromną, mocno wyczuwalną pasją autorki oraz jej miłością do Arktyki, której zresztą nie ukrywa. Monika Witkowska dowodzi, iż żegluga po oceanie wcale nie jest nudna i monotonna, jak by się mogło wydawać. Wykazuje również, że arktyczne tereny, choć sprawiają wrażenie niegościnnych, wcale takie nie są. Przeciwnie – zachwycają pięknem natury i fascynują tym, co dla wielu osób jest nieznane. Udowadnia też, że warto ten zakątek świata poznać bliżej – jeżeli nie osobiście, to przynajmniej poprzez lekturę tej książki, do czego gorąco zachęcam, życząc wielu miłych wrażeń towarzyszących czytaniu.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Kod 9788370204594
Rodzaj produktu poradnik
Wydawca Almapress
Autor Monika Witkowska
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa miękka
Ilość stron 349
Wymiary / mm 125 x 195
Waga / gr 340
ISBN 978-83-7020-459-4
EAN 9788370204594

Napisz recenzję

Oceniasz: Kurs Arktyka Rejs przez Przejście Północno-Zachodnie Almapress

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt