• Kobieta na motocyklu Pascal , literatura podróżnicza

Kobieta na motocyklu Pascal

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 01-03-2011
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 31,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Nie wiem kiedy tak naprawdę zaczyna się i kończy podróż. Czy definiują ją tylko przejechane kilometry? Gdzie zaklasyfikować przygotowania i wyobrażenia towarzyszące nam przed wyjazdem, a gdzie myśli i wspomnienia? Siedzę przy komputerze w swoim warszawskim mieszkaniu, dwa tygodnie po powrocie. Mimo to cały czas mam wrażenie, że ta podróż trwa nadal, że cały czas we mnie bardzo intensywnie żyje. I że na pewno jeszcze się nie skończyła..." Fascynująca relacja Anny Jackowskiej z wyprawy do Syrii i Jordanii. Samotnie podróżująca kobieta w świecie arabskim? Autorka łamie wiele stereotypów dotyczących odwiedzanego regionu. Przede wszystkim zaś interesują ją ludzie - z tego punktu widzenia, także dzięki tytułowemu motocyklowi, opisywane państwa stają się nieoczekiwanie bliskie.

Recenzje ArtTravel.pl

Anna Jackowska to podróżniczka, która w ramach własnego, autorskiego projektu „Jedna kobieta, jeden motocykl, wiele kultur” samotnie przemierza na motocyklu różne części świata. Jest laureatką nagrody National Geographic Traveler 2010. „Kobieta na motocyklu” to jej pierwsza książka, w której opisała wspomnienia z podróży do Syrii i Jordanii.
Na początku autorka zdradza, dlaczego podróżuje samotnie na motocyklu – ponieważ to właśnie lubi robić. Dla niej samotna wyprawa jest możliwością poznania samej siebie. Jednak w podróży dla niej ważniejsze jest poznawanie innych ludzi. Stara się podchodzić do nich bez uprzedzeń i stereotypów, z otwartością i zaufaniem. Anna Jackowska dodaje, iż poprzez tę książkę chciała przybliżyć innym osobom – w tym wypadku swoim czytelnikom – świat, który ona ogląda i którego doświadcza. Celem jej podróży jest spotkanie z drugim człowiekiem i jego kulturą, zaś motocykl jest według niej idealnym środkiem, aby ten cel zrealizować.
W książce „Kobieta na motocyklu” przeczytać możemy o tym, w jaki sposób doszło do tego, że jej autorka zaczęła podróżować samotnie po świecie: nieprzynosząca satysfakcji praca, poczucie braku spełnienia, coraz większa pewność, że nie tędy wiedzie jej droga, wreszcie ryzykowna, a jednocześnie odważna decyzja o konieczności zmiany swojego dotychczasowego życia, a także o wyruszeniu na wymarzoną wyprawę.
Zmierzając do państw, będących głównym celem podróży, czyli do Syrii i Jordanii, Anna Jackowska przejeżdża przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię i Turcję, dzieląc się swoimi wrażeniami na temat każdego z tych krajów.
Najwięcej uwagi poświęca miejscom, w których zatrzymuje się na dłużej. W Turcji jest to miasto Aksaray. Będąc w Syrii, odwiedza Latakię, Damaszek, zamek Salah ad-Din, stanowisko archeologiczne Ras Szamra, twierdzę Kalat al-Markab, wyspę Arwad, fortecę Krak des Chevaliers, Palmyrę, Maalulę i Aleppo. Miejsca, z którymi autorka bliżej zapoznała się podczas pobytu w Jordanii, to: Amman, Petra, Mała Petra, pustynia Wadi Rum, Akaba, wąwóz Wadi al-Mujib, Madaba, Dżarasz.
Wszystkie te miejsca Anna Jackowska w ciekawy sposób prezentuje czytelnikom, opisując ich wygląd, a także przybliżając krótko ich historię. Trzeba przy tym podkreślić, że autorka znakomicie potrafi oddać klimat i charakter opisywanych miejsc – czy to jest ruchliwe, pełne ludzi i samochodów miasto, tętniąca życiem wioska rybacka, przesiąknięte historią mury zamków i fortec, łaźnia turecka, pustynia widziana nocą, piękne krajobrazy, czy wreszcie plaża nad Morzem Martwym.
Dzięki temu czytelnik może z łatwością przenieść się w wyobraźni do przedstawionych w książce miejsc; może ujrzeć oczami tejże wyobraźni ulice zapełnione ludźmi, kawiarnie i cukiernie kuszące smakołykami, rozgwieżdżone niebo nad pustynią; może też niemal usłyszeć gwar i ruch uliczny.
Jednak – zgodnie z tym, co deklaruje Anna Jackowska – dla niej nie miejsca są w podróży najważniejsze, lecz ludzie. I to wyraźnie widać w jej opowieści. Autorka przybliża czytelnikom arabski świat, podpowiadając, co jest podstawą pomyślnego funkcjonowania cudzoziemca w tym świecie oraz o jakich zasadach warto wiedzieć i pamiętać. Przełamuje też przy tym pewne stereotypy. Sama przyznaje, że początkowo wydawało jej się, iż w oczach napotkanych ludzi widzi wrogość. Dopiero później zrozumiała, że nie jest to wrogość, lecz zaskoczenie i obawa przed czymś nieznanym, obcym. Gdy ludzie ci widzieli, iż nie ma w niej poczucia wyższości, lecz jedynie ciekawość, ich dystans do niej malał, zaś na jej uśmiech odpowiadali tym samym. Niejeden raz znajdziemy w książce opis sytuacji potwierdzającej powiedzenie, że uśmiech jest dobry na wszystko. Pozwalał on Annie Jackowskiej nabrać dystansu do zdarzeń, które zdawały się ją przerastać, były skuteczną receptą na kłopoty i trudności.
Autorka sporo miejsca w swojej książce poświęca spotkanym w drodze ludziom i nawiązanym z nimi relacjom. W większości były to osoby gotowe podać w potrzebie pomocną dłoń, bardzo życzliwe i serdeczne, odnoszące się do niej z niezwykłą gościnnością i otwartością. Ona sama – jak pisze – niejednokrotnie dziwiła się, że obcy ludzie podchodzą do niej z przyjaznym nastawieniem, pomagając jej i troszcząc się o nią. Opisów takich sytuacji znajdziemy w książce wiele, a wywołują one w sercu prawdziwe uczucie ciepła i wzruszenia.
Autorka mówi, że lubi w podróży wszystko to, co nieprzewidywalne, wówczas każda godzina wyprawy stanowi prawdziwe wyzwanie, któremu należy sprostać. O takich właśnie wyzwaniach, przed którymi stanęła niejeden raz Anna Jackowska, także przeczytamy w książce „Kobieta na motocyklu”.
Książka ta bardzo mi się spodobała, do tego stopnia, że trudno mi było oderwać się od czytania. Mój prawdziwy podziw wzbudziła postawa autorki z kilku powodów: umiała ona podjąć ryzykowną decyzję o zmianie swojego życia, potrafiła zawalczyć o spełnienie swoich marzeń, ma odwagę samotnie podróżować po świecie i emanuje wielkim optymizmem i radością życia.
Cała zresztą jej książka naładowana jest pozytywną energią, która udziela się czytelnikowi podczas lektury. Nawet fakt, iż niejednokrotnie wyprawa Anny Jackowskiej odbiegała od założonego wcześniej planu, nie stanowił dla niej problemu. Przeciwnie, dzięki temu ta podróż była właśnie nieprzewidywalna i to czyniło ją niezwykłą, wspaniałą i ciekawą – zarówno dla samej podróżniczki, jak i dla odbiorcy jej opowieści.
Anna Jackowska relacjonuje swoją wyprawę z poczuciem humoru, żartobliwie, z przymrużeniem oka i z dużym dystansem do siebie samej, a także z wyczuwalnym uśmiechem, który wywołuje też uśmiech na twarzy czytelnika. Uczucie sympatii wzbudza także sposób, w jaki autorka traktuje motocykl, na którym podróżuje: przedstawia go nie jako martwy przedmiot, lecz jak istotę żywą, swojego przyjaciela i towarzysza wyprawy, który miewa swoje humory i ma własne zdanie.
Książka „Kobieta na motocyklu” jest bogato ilustrowana ciekawymi zdjęciami. A jak cenne są to fotografie – tego można dowiedzieć się z relacji Anny Jackowskiej, czytając opis jej przygody związanej ze zgubieniem pewnego czerwonego portfela…
Jak już wspomniałam wcześniej, książka „Kobieta na motocyklu” prawdziwie mnie zafascynowała. Dzięki niej sporo dowiedziałam się o Syrii i Jordanii oraz o mieszkańcach tych krajów.
Książka, ze względu na liczne przykłady bezinteresownej pomocy i życzliwości tamtejszych ludzi, dodaje otuchy i wiary w drugiego człowieka. Podkreśla, że warto walczyć o spełnienie swych marzeń i napawa ogromnym optymizmem.
Jestem pewna, że ta barwna opowieść Anny Jackowskiej, zawierająca potężną dawkę pozytywnej energii, spodoba się wielu pasjonatom podróżniczych relacji. To książka, którą polecić mogę z czystym sumieniem.
Na jej okładce przeczytałam krótką rekomendację autorstwa Anny Dziewit-Meller, która pisze: „Jest właściwie tylko jeden kłopot z Anią Jackowską – nie można się z nią zabrać w podróż!”. Muszę powiedzieć, że nie do końca zgodzę się z tymi słowami, bowiem lektura tej książki Anny Jackowskiej jest niemal jak prawdziwa podróż po Syrii i Jordanii. Czytając tę relację, towarzyszymy jej autorce w wyprawie, widząc, słysząc i czując to, co ona.
Szczerze zachęcam więc wszystkich do wybrania się w podróż do egzotycznych krajów wraz z „Kobietą na motocyklu” – naprawdę warto!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Pascal
Autor Anna Jackowska
Język polski
Data wydania 01-03-2011
Oprawa miękka
Ilość stron 320
Wymiary / mm 140 x 200
Waga / gr 455
EAN 9788375139426
ISBN 978-83-7513-942-6

Napisz recenzję

Oceniasz: Kobieta na motocyklu Pascal

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt