Kenia Hakuna Kurudi, literatura podróżnicza, Bernardinum
  • Kenia Hakuna Kurudi, literatura podróżnicza, Bernardinum

Kenia Hakuna Kurudi

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 02-06-2016
Kategoria
Afryka / Kenia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 39,99 

45,00 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
5,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Jak napisała sama Autorka, „książka ta jest zadedykowana wszystkim tym, których pasją jest podróżowanie, lecz wciąż brakuje im wiary w siebie”. Gdyby nie ta wiara, dwudziestodwuletnia Paula Gierak zapewne nigdy nie kupiłaby biletu do Nairobi, nie spakowała plecaka i nie wybrała się do Kenii. Zupełnie sama. Ale zrobiła to. Spełniła swoje marzenie i oto jest w Afryce, odkrywając ją po swojemu i chwilami nie wierząc, że to się dzieje naprawdę. Z zapartym tchem ogląda żyrafy, słonie i zebry z pociągu jadącego na wschód kraju, zachwyca się barwnym targiem w Mombasie, kąpie się w Oceanie Indyjskim, w mieście Kisumu rozczarowuje się Jeziorem Wiktorii, w którym… myje się samochody. Ponadto uczy się targować z kierowcami taksówek, gotuje pierogi dla goszczących ją Kenijczyków i zaczyna rozumieć, dlaczego najważniejszym posiłkiem jest ryżowa masa zwana ugali. Jest w tej podróży miejsce na poznawanie nowych ludzi i nowych zwyczajów, jest miejsce na zabawę i na refleksję, ale także na smutek, strach i tęsknotę za domem, czyli uczucia nieobce chyba każdemu podróżnikowi, nie tylko początkującemu. Bowiem Jak stwierdza Autorka, „podróżowanie to nie tylko dalekie wyprawy i rozmowy z ludźmi. Podróż to także wędrówka w głąb własnego umysłu i wbrew pozorom to ona okazuje się najdalsza, najbardziej niebezpieczna i najtrudniejsza. To podróż, z której już nigdy się nie wraca”.

Recenzje ArtTravel.pl

Marzenia są po to, aby je spełniać – nawet jeśli wydają się niemożliwe do urzeczywistnienia. Przekonała się o tym Paula Gierak, która od dawna marzyła o podróży do Afryki. W trakcie studiów i pisania pracy licencjackiej jednocześnie pracowała, odkładając zarobione pieniądze na upragnioną podróż. Udało jej się urzeczywistnić marzenia – tuż po obronie wyjechała do Kenii, samotnie podróżując po tym kraju przez miesiąc. Swoje wrażenia i doświadczenia z tej wyprawy opisała w książce „Kenia. Hakuna kurudi”, którą zadedykowała tym wszystkim, których pasją jest podróżowanie, lecz wciąż brakuje im wiary w siebie.

„Zawsze się zastanawiam, dlaczego ptaki tkwią w tym samym miejscu, chociaż mogłyby polecieć dokądkolwiek na Ziemi. I wtedy zadaję to samo pytanie sobie”. Te słowa, których autorem jest turecki pisarz, Harun Yahya, stanowią motto książki Pauli Gierak – jak sądzę, nieprzypadkowo. Ciekawa świata dwudziestodwuletnia dziewczyna, kupując bilet lotniczy do Nairobi, wykonuje pierwszy krok do tego, by przestać tkwić w jednym miejscu, a wyruszyć przed siebie, w podróż swojego życia, w podróż, którą ją zupełnie odmieniła, która zmieniła jej życie. Przemierzając Kenię, przekonała się, iż podróżowanie nie polega tylko i wyłącznie na poznawaniu nowych ludzi i odmiennych kultur. Podróżowanie to również wędrówka w głąb własnego umysłu i serca, to podróż, z której – jak uważa - już nigdy się nie wraca.

Właśnie tym dla Pauli Gierak była wyprawa na afrykański kontynent, przynosząc jej nieoczekiwane przeżycia, zaś jej opowieść stanowi odbicie zarówno tej podróży pojmowanej dosłownie, jak i tej duchowej, w głąb niej samej.

W książce opowiada ona o odwiedzanych miejscach i o mieszkańcach Kenii – goszczących ją w swoim domu czy też po prostu napotkanych w podróży. Dzieli się zachwytem wywołanym widokiem podziwianych afrykańskich zwierząt czy też oglądanym wschodem słońca. Zdradza, jakie decyzje, nieraz ryzykowne, musiała samodzielnie podejmować. Przede wszystkim zaś opisuje swoje uczucia, jakie jej towarzyszyły w trakcie tej afrykańskiej wyprawy – od radości i uniesienia, po tęsknotę, strach, smutek. Musiała wiele zobaczyć, przemyśleć, zrozumieć, zaakceptować, by wyciągnąć z tej podróży pewne, ważne dla siebie wnioski, by lepiej poznać samą siebie i dowiedzieć się, czego naprawdę oczekuje od życia. „Życie jest prostsze niż nam się wydaje. Tutaj, w Kenii, w Afryce, nareszcie to zrozumiałam. Tak właśnie chcę żyć”.

Podróż do Kenii – jak się okazało – miała dla Pauli zupełnie nieoczekiwane i niespodziewane zakończenie, które wywarło ogromny wpływ na jej dalsze życie. Jakie – tego dowie się ten, kto sięgnie po książkę „Kenia. Hakuna kurudi”. A zapewniam, że warto.

Książka napisana jest prostym, a jednocześnie żywym i barwnym językiem, dzięki czemu czyta się ją łatwo i z przyjemnością. Ponadto zwraca uwagę jej piękna i staranna szata graficzna: twarda, stylowa oprawa oraz duża ilość wspaniałych, pełnych rozmaitych kolorów zdjęć, które – ukazując ludzi, krajobrazy, zwierzęta i rośliny - przenoszą nas wprost na odległy afrykański kontynent, do zachwycającej przyrodą i barwami Kenii. Właśnie te przepiękne fotografie są ogromnym walorem tej publikacji i jednym z powodów, dla których polecam jej lekturę.

Ponadto opowieść Pauli Gierak jest – zgodnie z jej intencjami – bardzo inspirująca i motywująca do tego, by odrzucić obawy, lęki, niepewność i odważyć się na pierwszy krok w kierunku nawet najbardziej radykalnych decyzji, które mogą dotyczyć podróży, ale też i innych zmian dokonywanych w życiu. Autorka książki sama przyznaje, że nie była dostatecznie gotowa na podjętą podróż, nie miała żadnego doświadczenia, wiele razy zasmakowała goryczy samotności, a jednak poradziła sobie i odnalazła to, co dla niej okazało się być szczęściem. Jej przeżycia, opisane w książce, mogą stać się dla każdego z nas punktem wyjścia do refleksji nad naszym własnym życiem.

„(…) dziś już wiem, że wszystko jest do przejścia i często niemożliwe staje się możliwym. Często załamujemy się i myślimy, że nie damy rady, po czym wszystko przemija i znajdujemy siebie samych jako swego rodzaju bohaterów”.

Chcecie dowiedzieć się, jakie przeszkody musiała pokonać Paula Anna Gierak w czasie swojej podróży – także tej wewnętrznej? Szukacie lektury, która będzie dla Was literacką przygodą i podróżą, inspiracją i bodźcem do działania? Już znaleźliście: „Kenia. Hakuna kurudi” to książka właśnie dla Was.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Paula Anna Gierak
Język polski
Data wydania 02-06-2016
Wydanie 1
Oprawa twarda
Ilość stron 200
Wymiary / mm 147x212
Waga / gr 446
EAN 9788378237358
ISBN 978-83-7823-735-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Kenia Hakuna Kurudi

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt