• Kąpiel ze słoniem Matka i córka w podróży dookoła świata Carta Blanca, literatura podróżnicza

Kąpiel ze słoniem Matka i córka w podróży dookoła świata Carta Blanca

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Carta Blanca
Język: polski
Data wydania: 01-02-2013
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 31,90 

34,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Matka i córka, Claire i Mia Fontaine, zainspirowane programem szalonej wycieczki dookoła globu, zwanej Ogólnoświatowymi Wielkimi Łowami, wyruszają w podróż po Azji, Egipcie i Bałkanach, by na koniec przez cztery miesiące smakować życie w południowej Francji. Przemierzają dwanaście krajów, odwiedzają dwadzieścia miast, przeżywają nadzwyczajne, często przezabawne przygody. Puszczają latawce z chińskimi dziećmi, odwiedzają wioski dziecięce SOS w Nepalu, niemalże tracą życie w Egipcie, szukają śladów przodków w Budapeszcie, podziwiają monumentalne figury mistyczek unoszących się w basenie w jednym z kościołów Awinionu i poznają francuski przepis na udane życie.. Stykają się także z trudnym doświadczeniem nędzy w ubogich krajach, a mądrość tradycyjnych społeczności często konfrontują z nowoczesnym sposobem życia. Kąpiel ze słoniem to zapis niezwykłej podróży, dzięki której Claire i Mia poznają nie tylko inne kraje i kultury, lecz przede wszystkim siebie. Pogłębiają łączącą je miłość i nawiązują prawdziwą przyjaźń. ce z chińskimi dziećmi, odwiedzają wioski dziecięce SOS w Nepalu, niemalże tracą życie w Egipcie, szukają śladów przodków w Budapeszcie, podziwiają monumentalne figury mistyczek unoszących się w basenie w jednym z kościołów Awinionu i poznają francuski przepis na udane życie.. Stykają się także z trudnym doświadczeniem nędzy w ubogich krajach, a mądrość tradycyjnych społeczności często konfrontują z nowoczesnym sposobem życia. Kąpiel ze słoniem to zapis niezwykłej podróży, dzięki której Claire i Mia poznają nie tylko inne kraje i kultury, lecz przede wszystkim siebie. Pogłębiają łączącą je miłość i nawiązują prawdziwą przyjaźń.

Recenzje ArtTravel.pl

Autorki książki, Claire i Mia Fontaine, to matka i córka. Claire jest scenarzystką, zaś Mia zajmuje się reklamą. Obie mają za sobą ciężkie przejścia. Mia jako nastolatka sprawiała ogromne problemy wychowawcze: rzuciła szkołę, uciekała z domu, przyjmowała narkotyki. To jej zachowanie miało źródło w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa – jako dziecko była bowiem wykorzystywana seksualnie przez ojca.
Zmagania Mii z uzależnieniem się od narkotyków, na szczęście zakończone zwycięstwem, matka i córka razem opisały w książce „Com Back: A Mother and Daughter’s Journey Through Hell and Back”. Stała się ona międzynarodowym bestsellerem i pomogła wielu rodzicom i dzieciom zmagającym się z podobnymi problemami. W książce „Kąpiel ze słoniem” Claire i Mia pokrótce wspominają tę sytuację z przeszłości, gdyż staje się ona jakby punktem wyjścia do opisanych tu wydarzeń.
Claire skończyła właśnie 50 lat. Choć jej relacje z 25-letnią obecnie córką po trudnych przeżyciach z przeszłości wróciły do normy, jednocześnie jednak nieco rozluźniły się, stały się powierzchowne, głównie z powodu braku czasu, zapracowania, oddalenia.
Przede wszystkim po to, by na nowo nawiązać lepszy, mocniejszy kontakt z córką, ale również by zrobić coś szalonego dla samej siebie, Claire proponuje Mii wspólny wyjazd. Miałyby wziąć udział w wycieczce zorganizowanej w ramach Ogólnoświatowych Wielkich Łowów. Akcja ta polega na tym, że cała grupa odwiedza różne kraje świata, w których rywalizujące ze sobą zespoły mają do wykonania rozmaite punktowane zadania.Ten zespół, który zbierze najwięcej punktów, wygrywa. Głównym celem akcji jest zebranie środków przeznaczonych na organizacje charytatywne.
Po zakończeniu wycieczki Claire planuje udać się do Francji, gdzie chce spędzić lato. Mia zgadza się wyjechać z matką i tak zaczyna się ich wspólna, pod pewnym względem niezwykła podróż, którą wspólnie opisały w książce „Kąpiel ze słoniem”. Obie są bowiem narratorkami tej opowieści, zaś ich wypowiedzi przeplatają się ze sobą, uzupełniając się nawzajem.
Dlaczego określiłam ich podróż jako niezwykłą? Można powiedzieć, iż tak naprawdę odbyły one dwie podróże. Jedna z nich to podróż ta rzeczywista, związana z odwiedzeniem krajów takich jak Chiny, Malezja, Singapur, Nepal, Egipt, Grecja, Macedonia, Bułgaria, Francja, Węgry. Claire i Mia ciekawie opowiadają o rozmaitych obiektach i zabytkach, jakie przy okazji tej wycieczki zwiedziły, opisując je, dorzucając garść ciekawostek oraz doprawiając szczyptą historii.
Podróżując, poznają nowych ludzi, obce im dotąd miejsca i kultury, życie w dalekich krajach. Spotykają ich przy tym różne przygody i doświadczenia, do których należą m.in.: puszczanie latawców w Pekinie, kąpiel ze słoniami w Malezji, przejażdżka na słoniu w Nepalu oraz na dromaderze w Egipcie, smakowanie w Bułgarii tradycyjnych napitków. Stykają się również z ogromną biedą w Nepalu oraz angażują się w pracę w tamtejszym sierocińcu.
Jednak ta rzeczywista podróż jest dla Claire i Mii okazją do odbycia innej podróży, chyba ważniejszej, przynajmniej w moim odczuciu: podróży duchowej w głąb samych siebie.
Niecodzienne warunki, w jakich przebywają obie kobiety czasie wyjazdu, długie spacery, wspólne zajęcia, szczere rozmowy pozwalają im na poznawanie siebie nawzajem na nowo.
Mamy tu do czynienia z ich osobistymi refleksjami i przemyśleniami. Autorki zastanawiają się ogólnie nad relacjami matka-córka, zwracając uwagę na to, jak wyglądają one w różnych krajach i kulturach. Analizują przy tym swoje wspólne relacje, zaczynając przywiązywać większą wagę do odczuć i reakcji drugiej osoby.
Ale to nie wszystko. Claire i Mia, odbywając tę podróż w głąb własnej duszy, odkrywają na nowo również same siebie. Mają okazję do zastanowienia się nad własnym życiem i spojrzenia na nie z dystansem. Mówią o swoich niespełnionych marzeniach i nadziejach, a także obawach i lękach. Nie tylko powracają wspomnieniami do przeszłości, ale też zaglądają w swoją przyszłość, próbując ustalić, czego pragną od życia, jak powinno ono wyglądać. Od nowa budują w sobie poczucie własnej wartości.
W rezultacie obie zyskują wiele na tej podróży. Dzięki niej zaprzyjaźniają się ze sobą, wzmacniają, poszerzają i znacznie wzbogacają łączące je więzi.
Książka „Kąpiel ze słoniem” nie jest typową książką podróżniczą. Zaskoczyła mnie ona swoją odmiennością, odróżniającą ją od wielu innych pozycji o tej tematyce. Było to jednak zaskoczenie pozytywne.
Przede wszystkim za ciekawą uważam jej formę, opartą na podwójnej narracji. Ten dwugłos narracyjny pozwala czytelnikowi spojrzeć na relacje bohaterek z dwóch stron: oczami matki i córki. Ponadto bardzo interesującym pomysłem, nieczęsto chyba spotykanym, przynajmniej nie w tak dużym stopniu, było ukazanie w książce dwóch podróży, rzeczywistej i duchowej, w taki sposób, że właśnie dzięki tej pierwszej mogła dokonać się druga. Taka tematyka i sposób jej przedstawienia pozwala na określenie tej pozycji mianem książki podróżniczo-psychologicznej.
Przeczytałam ją z dużym zainteresowaniem. Warto zaznaczyć, iż forma książki (podwójna narracja) w niczym nie zakłócała odbioru całości. Udogodnieniem było odróżnienie treści pisanych przez matkę i córkę poprzez zastosowanie innego rodzaju druku.
Również treść książki, mądra i głęboka, okazała się dla mnie bardzo zajmująca. Jej lektura pozwala na uśmiech i rozbawienie, ale też na refleksję i wzruszenie.
Uważam, że na przykładzie Claire i Mii, ale też Claire i jej matki, świetnie zostały tu ukazane i dogłębnie przeanalizowane relacje, które mogą być odzwierciedleniem relacji wielu matek i córek. Znajdziemy tu sporo cennych i trafnych spostrzeżeń i uwag oraz życiowych porad, które warto przemyśleć, a może i z nich skorzystać.
Wszystko to, o czym wspomniałam, sprawia, że „Kąpiel ze słoniem” to ciepła, piękna i wzruszająca opowieść o więziach międzyludzkich – nieraz trudnych, pełnych nieporozumień, niedopowiedzeń, ale też i miłości.
Skłania ona do refleksji na własnym życiem. Uzmysławia, jak ważne są więzi rodzinne, umiejętność empatii i zrozumienia oraz wybaczenia. Zwraca uwagę na wartości takie jak miłość, zgoda, akceptacja siebie i innych. Przypomina też, aby wszelkich nieporozumień, jakie być może dzielą nas z naszymi najbliższymi, nie zostawiać na później, bo może się okazać, że będzie już za późno, aby cokolwiek naprawić.
Uważam, że książka „Kąpiel ze słoniem” jest warta uwagi i poświęconego jej czasu. Polecam ją matkom, córkom - wszystkim, którzy z jej pomocą chcieliby odbyć podróż w głąb siebie.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Carta Blanca
Autor Claire i Mia Fontaine
Język polski
Data wydania 01-02-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 360
Wymiary / mm 125 x 200
Waga / gr 343
EAN 9788377052631
ISBN 978-83-7705-263-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Kąpiel ze słoniem Matka i córka w podróży dookoła świata Carta Blanca

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt