Jugosławia. Rozsypana układanka, literatura podróżnicza, Bezdroża
  • Jugosławia. Rozsypana układanka, literatura podróżnicza, Bezdroża

Jugosławia. Rozsypana układanka

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bezdroża
Język: polski
Data wydania: 01-12-2017
Kategoria
Europa / Bośnia i Hercegowina
Europa / Chorwacja
Europa / Czarnogóra
Europa / Słowenia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 27,99 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
5,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zobacz więcej

Nie tak dawno temu kilkaset kilometrów od południowych granic Polski istniało państwo przez wielu uważane za idealne. Powstało jako idée xe jednego człowieka, któremu udało się złożyć w całość układankę różnych narodów i grup etnicznych, języków i alfabetów, kultur i religii. Na kilka dekad w ramach projektu zwanego Jugosławia ujarzmił tę wybuchową mieszankę. Choć jego rządy nosiły cechy krwawej dyktatury, to póki żył, wszystko działało bez większych zarzutów. Bo (byłych) Jugosłowian więcej łączy, niż dzieli.

Na gruzach ich niegdyś wspólnego państwa istnieje dziś kilka niezależnych republik. Chętnie spędzamy wakacje w Chorwacji, która od lat plasuje się w czołówce ulubionych kierunków Polaków. Czasem wpadniemy na narty do Słowenii, choć ta raczej przegrywa rywalizację z Austria czy Włochami. I na tym kończy się nasza dzisiejsza znajomość regionu… Dlatego zapraszamy w fascynującą podróż po ziemiach dawnej Jugosławii.

Pokażemy mało znane miejsca, opowiemy ciekawe historie, wspomnimy unikatowe zjawiska i nietuzinkowych ludzi. Sprawimy, że nad książką uniosą się niezwykle intensywne aromaty. Opowiemy, czym była Jugosławia, zanim zmiótł ją z powierzchni ziemi chory nacjonalizm, który najpierw zakiełkował w głowach kilku polityków, a później rozlał się szerokim strumieniem po całym kraju.

Beata i Paweł Pomykalscy - Para w życiu i w pracy, która zarazem jest ich pasją. Często są w drodze, o czym później skrupulatnie piszą. Z urodzenia i wyboru związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają szczególnie dużo uwagi, starając się odrzeć go ze wszystkich złych stereotypów. Ich drugą wielką miłością jest obszar byłej Jugosławii. Ciągnie ich tam do ciekawych i niejednoznacznych historii, zabytków, krajobrazów, książek, mów i muzyki. Oraz do idei, zgodnie z która ludzie — niezależnie od narodowości i religii — mogą żyć obok siebie. Choć nieraz nie jest to wcale takie proste.

Oboje skończyli studia politologiczne, w czasie których znaleźli swoją drogę zawodową. Paweł kształcił się w fotografii, co zaowocowało licznymi publikacjami i wystawami, a Beata poświęciła się językom i kulturze Słowian, co zaprowadziło ją do uzyskania stopnia doktora w zakresie nauk o polityce. W 2008 roku rozpoczęli przygodę z (własnymi) książkami.

Recenzje ArtTravel.pl

Beata i Paweł Pomykalscy to para podróżników, szczególnym zainteresowaniem darzących obszar byłej Jugosławii. Jugosławię – państwo złożone niegdyś z różnych narodów i grup etnicznych, różnorodnych języków, odmiennych kultur i religii, państwo, które w 1992 roku rozpadło się, w wyniku czego powstały nowe kraje – słusznie chyba i dość trafnie autorzy niniejszej książki porównują do rozsypanej układanki. Jednocześnie uważają oni, że mieszkańców byłej Jugosławii, choć obecnie zamieszkujących różne kraje, wciąż więcej łączy niż dzieli. Właśnie taką Jugosławię pragną pokazać swoim czytelnikom, zabierając ich w niezwykłą literacką podróż po jej dawnych ziemiach.

Książkę Beaty i Pawła Pomykalskich „Jugosławia. Rozsypana układanka” można potraktować jako bardzo ciekawy i różnorodny tematycznie przewodnik po miejscach tworzących dawną Jugosławię. Podzielony on został na trzy części.

Pierwsza z nich przedstawia zjawiska charakterystyczne dla jeszcze istniejącej Jugosławii i dla kraju tego po jego rozpadzie. Autorzy przywołują tu wojnę domową z lat 1992-1995, ukazując z jednej strony jej bezsens, z drugiej – ogromną tragedię, jaką ten krwawy konflikt był dla tak wielu osób. Wspominają między innymi oblężenie Sarajewa, Aleję Snajperów oraz postaci młodych kochanków, określanych obecnie jako Romeo i Julia z Sarajewa. Ukazują różnorodność kulturową ludzi, mieszkających nierzadko tuż obok siebie. Nawiązują do świata filmu, muzyki i sportu – świata, który można odnaleźć na terenach dawnej Jugosławii.

W drugiej części książki Beata i Paweł Pomykalscy oprowadzają nas po najciekawszych miejscach Chorwacji, Bośni, Serbii, Słowenii i Macedonii, odkrywając przed nami ich piękno i historię.

W trzeciej zaś części książki autorzy prezentują nam – bardzo sugestywnie – smaki i zapachy Bałkanów – tamtejsze typowe potrawy i dania.

Gdy spojrzy się na okładkę książki Beaty i Pawła Pomykalskich, od razu rzucają się w oczy jej kolory, widać, jak bardzo jest ona barwna. Mogę szczerze zapewnić, iż treść książki jest równie barwna. Literacka podróż, do jakiej zaprosili mnie autorzy, zafascynowała mnie i zachwyciła. Wzbogaciłam i poszerzyłam swoją wiedzę na temat dawnej Jugosławii i krajów, które powstały po jej rozpadzie, w zakresie historii, kultury i obyczajowości. W trakcie lektury zwraca uwagę duża i rzetelna wiedza autorów, którą dzielą się z czytelnikami, w przystępnej i ciekawej dla nich formie. Dodatkowym atutem tej publikacji są liczne zdjęcia, które uzupełniają i uatrakcyjniają treść.

„Jugosławia. Rozsypana układanka” to książka warta przeczytania, dlatego polecam ją wszystkim, którzy chcą bliżej poznać ten właśnie kawałek świata, który tak bardzo fascynuje Beatę i Pawła Pomykalskich. Zapraszam do lektury!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bezdroża
Autor Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Język polski
Data wydania 01-12-2017
Wydanie 1
Oprawa miękka
Ilość stron 240
Wymiary / mm 140x210
Wysokość / mm 12
Waga / gr 277
EAN 9788328340978
ISBN 978-83-283-4097-8
Indeks producenta 9788328340978

Napisz recenzję

Oceniasz: Jugosławia. Rozsypana układanka

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt