Irlandia. Celtycki splot, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka
  • Irlandia. Celtycki splot, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka

Irlandia. Celtycki splot

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 23-10-2010
Kategoria
Europa / Irlandia / Irlandia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 36,99 

49,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
5,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zobacz więcej

Trudno zrozumieć, że można zachować poczucie przynależności do wspólnoty, historii kultury, a jednocześnie zostać pozbawionym ojczystej mowy. Tak jakbyśmy czytali dziś Reja, Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida, Leśmiana w tłumaczeniach na języki tych, którzy odebrali nam kraj i historię. A mowa to nie tylko gra słów, które łatwo przetłumaczyć. To zupełnie inne obrazowanie, inne poczucie humoru, inne drogi odczuwania.
Przed takim problemem stanęło w XX wieku uzyskujące niepodległość państwo irlandzkie. Z tym problemem żyje i dziś, a jednak jego wyraźna tożsamość często budzi zachwyt.
O tym, "jak czują to Irlandczycy", jest trochę ta książka. Patrzymy na Dublin i na najdalej na zachód wysunięte krańce wyspy. Dwa skrzydła myśli, uczuć, dwa sposoby wyrażania siebie. Jedno - pokazane przez życie i twórczość Joyce’a. Jakby ciągły wyrzut, że mimo istniejącej miłości do wszystkiego co irlandzkie, jest się obcym w rodzimym języku, a mistrzem w też swoim, lecz "narzuconym". I drugie - to znad Wysp Blasket, bo jak mówią Irlandczycy, na zachód, do krainy wiecznej młodości lecą nad nimi duchy zmarłych. Gdy słowa umierają, tam lecą dusze irlandzkiej poezji.
Niejeden Irlandczyk śpiewający po angielsku sławne pieśni irlandzkie też czuje, że musi te dusze zawołać. I my też czujemy...

Recenzje ArtTravel.pl

„Przecież wtedy, gdy chodzi się szlakiem fikcji, możesz trafić w najprawdziwszy świat”. Te słowa bardzo trafnie charakteryzują książkę „Irlandia. Celtycki splot” Ernesta Brylla i Małgorzaty Goraj-Bryll.

Zawarta tu opowieść dotyczy okresu, jaki spędzili oboje w Irlandii w związku z pełnioną przez Ernesta Brylla w latach 1991-1995 funkcją ambasadora Rzeczypospolitej w tym kraju.

Beż żadnej przesady można powiedzieć, iż książka ta przepojona jest duchem irlandzkiej literatury i tradycji. Została ona podzielona na dwie części.

Pierwsza z nich tematycznie nawiązuje do biografii irlandzkiego pisarza, Jamesa Joyce’a, w szczególności zaś do jego powieści „Ulisses”, której treścią jest wędrówka głównego bohatera, Leopolda Blooma, po Dublinie w ciągu jednego dnia – 16 czerwca 1904 roku.

Obecnie co roku w tym dniu – 16 czerwca – fani Jamesa Joyce’a uroczyście obchodzą święto zwane Bloomsday. Małgorzata Goraj-Bryll właśnie w tym dniu, w czasie obchodów Bloomsday, wiedzie nas, czytelników, ulicami Dublina, prowadząc nas śladami Leopolda Blooma, trasą, którą on przemierzał. Ciekawie przy tym opowiada o Dublinie i jego historii, prezentuje różne zakamarki tego miasta, miejsca, obiekty, budynki, ulice – w jakiś sposób związane z „Ulissesem” i głównym bohaterem tej powieści, a także jej autorem.

W drugiej części książki „Irlandia. Celtycki splot” autorzy – Ernest i Małgorzata Bryll – zabierają nas do zupełnie innego zakątka Irlandii, na Wyspy Blasket, w miejsce, gdzie język irlandzki jeszcze całkowicie nie wymarł, gdzie duch irlandzkiej literatury, zwłaszcza poezji, jest wciąż żywy, podobnie jak żywe wciąż są, przynajmniej w jakimś stopniu, dawne, celtyckie tradycje.

Książka „Irlandia. Celtycki splot” to oryginalny, niezwykły przewodnik, w którym splatają się ze sobą osobiste wspomnienia i subiektywne wrażenia autorów z faktami i konkretnymi informacjami na temat tego kraju – jego historii i współczesności, a także związków z irlandzkimi pisarzami i poetami. Nie tylko bowiem z Jamesem Joyce’em spotykamy się na kartach tej książki. Przede wszystkim zaś opowieść państwa Bryllów dogłębnie oddaje zarówno atmosferę współczesnego Dublina, a konkretnie tego z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, jak i swoisty, nieco magiczny klimat przeszłości Irlandii, jej dawnych zamierzchłych czasów. Dodatkowym atutem tej pozycji są ilustrujące ją piękne, barwne fotografie.

Uważam, że książka „Irlandia. Celtycki splot” będzie prawdziwą gratką dla fanów Jamesa Joyce’a i jego twórczości, w szczególności „Ulissesa”. Być może literacki spacer po Dublinie wraz z Małgorzatą Goraj-Bryll zainspiruje kogoś do odbycia podobnej wędrówki, śladami Leopolda Blooma, w rzeczywistości. Myślę też, że wszyscy miłośnicy irlandzkich klimatów również poczują się dobrze w tej lekturze. Zachęcam więc do zapoznania się z książką „Irlandia. Celtycki splot”. Jestem pewna, że wśród tych, którzy zdecydują się po nią sięgnąć, znajdzie ona wielu zwolenników.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk
Autor Ernest Bryll, Małgorzata Goraj-Bryll
Seria Człowiek Poznaje Świat
Język polski
Data wydania 23-10-2010
Wydanie 1
Oprawa twarda
Ilość stron 472
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 927
EAN 9788375065206
ISBN 978-83-7506-520-6
Indeks producenta 9788375065206

Napisz recenzję

Oceniasz: Irlandia. Celtycki splot

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt