Wakacje w górach z dziećmi Wakacje w górach z dziećmi to 7 tematów do przemyślenia
Wyjazd w góry to ogromne przeżycie dla całej rodziny. Niekiedy spędza sen z powiek rodzicom i dzieciom – jednym z ekscytacji, a drugim ze stresu. Czy łatwo zaplanować wakacje w górach? W jaki sposób przygotować się do takiej eskapady? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule poniżej.
Czy warto wyjechać na wakacje w góry?
Góry, obok morza, stanowią w Polsce jedną z głównych atrakcji turystycznych. Każdego roku rzesze amatorów wielogodzinnych wędrówek i pięknych widoków zbierają się u stóp najwyższych wzniesień naszego kraju.
Nic w tym dziwnego – wypoczynek w górach to szansa na kontakt z przyrodą, świeże powietrze i możliwość aktywnego spędzania czasu. By urlop był naprawdę udany, wystarczy – przed wyjazdem – zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami. Poznaj 7 tematów, które warto przemyśleć.
1. Co, gdzie, kiedy i jak – czyli kilka słów o planowaniu
Planowanie podróży niezwykle ułatwia organizację wycieczek tego typu. Jeśli wiemy, dokąd zmierzamy, nie ma niepotrzebnych pytań o postój, plan dnia, a nawet ewentualne atrakcje. Wszyscy wiedzą co i kiedy będą robić.
Szlaki górskie są wymagające. Warto – przed wyjściem – na spokojnie przeanalizować sobie całą trasę, a najważniejsze etapy i miejsca odpoczynku zaznaczyć na mapie. Koniecznie zróbcie to wspólnie. Tylko wtedy będziecie mogli uwzględnić preferencje każdego członka rodziny.
Zabierzcie swój plan ze sobą. W ten sposób, podczas wyjścia, będzie mogli śledzić Wasze postępy. Planując wyjazdy i wyprawy warto się do nich przygotować, czytając odpowiednią literaturę. Zwiedzanie świata z pewną dozą wiedzy o nim jest dużo ciekawsze, i można pogłębiać interesujące tematy na żywo. Może zaciekawią Was książki i materiały o koronie polskich gór? Na pewno będą przydatne.
2. Zdecyduj, jaki element motywacji będzie dla Was najlepszy
Całodzienny wysiłek może – w pewnym momencie – wywołać zniechęcenie i brak sił. Jeśli odpowiednio wcześniej zaplanujesz elementy grywalizacji, osiąganie kolejnych etapów jak wejście na szczyt lub dojście do wyznaczonego celu czy schroniska okaże się bardziej ekscytujące. Dla wszystkich.
Świetnie nadadzą się do tego albo własnoręcznie przygotowane odznaki, albo książeczki GOT. Zobaczysz, że wspólne zbieranie stempli jest naprawdę ekscytujące!
3. Wyjazd w góry, a warunki atmosferyczne
Pogoda bywa kapryśna – dobrze o tym wiemy. Planując wycieczki górskie musimy dokładnie przygotować się na różne warunki pogodowe, sprawdzając prognozy w sprawdzonych miejscach. Polecamy prognozy Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej, w skrócie IMGW lub popularną stronę meteo.pl . A jednak – mimo najszczerszych chęci – wyjście w góry, jeśli prognoza jest niepewna, warto dwa razy przemyśleć. Przebywanie w wysokich partiach górskich, w trudnych warunkach atmosferycznych może być bardzo niebezpieczne. Ta kwestia jest niezwykle ważna!
Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, koniecznie porozmawiajcie o tym, jak należy się zachować w razie burzy, przed wyjazdem z wszystkimi uczestnikami wycieczki. To nie tylko domowa edukacja, ale i organizacja drużyny na wyprawę. Może to być też idealny moment na to, by pokazać dziecku, jak posługiwać się aplikacjami do monitorowania prognoz. Przede wszystkim jednak zwróćcie uwagę na to, by uczyć również samodzielnej obserwacji nieba i chmur. Czujność w tym wypadku popłaca.
4. Dowiedz się, co w górskiej trawie piszczy
Poczytaj przewodniki. Śledź profile TOPR i GOPR, itp. Przygotuj siebie i swoich bliskich od strony merytorycznej. W górach łatwo o kontuzje i wypadki. Dlatego tak ważne jest, aby być na bieżąco z najróżniejszymi kwestiami. A dzieciom warto opowiedzieć, co obie instytucje robią, jak funkcjonują. Na pewno historie dzielnych bohaterów górskich zafascynują niejednego nastolatka.
TOPR i GOPR udzielają bieżących informacji na temat warunków panujących na szlakach. Warto być dobrze poinformowanym i działać zgodnie z zaleceniami.
5. Dobierzcie strój do okoliczności
Odpowiednie ubranie w górach to podstawa. O tym, jak przygotować się do wyprawy w góry powinien wiedzieć każdy, kto chce w ten sposób spędzać wakacje. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda, panujące na szlaku, mogą być równie uciążliwe, co silny wiatr, mżawka i chłód. Niestety możecie doświadczyć i jednego, i drugiego. Dlatego trzeba odpowiednio przygotować się do tej wycieczki. Co warto spakować do plecaka w góry?
- Ubrania przeciwdeszczowe,
- Nakrycia głowy,
- Krem z filtrem,
- Ubrania na zmianę,
- Buty odpowiednie do chodzenia po górach,
- Okulary przeciwsłoneczne,
- Prowiant i wodę na wycieczkę,
- Mapę regionu,
- A także podstawową apteczkę i koc RTC – tak na wszelki wypadek.
6. Mamo! Tato! Jestem głodny! – co zabrać do jedzenia
Zwłaszcza rodzice małych dzieci doskonale wiedzą, jak często ich pociechy proszą o przekąski. Na szlaku może być podobnie. Jeśli Twoje dziecko jest starsze, porozmawiaj z nim. Uświadom, jak ważne jest właściwe jedzenie w górach, przed wyjściem na szlak, jak i na szlaku.
Przygotujcie sobie zdrowe przekąski i zapas jedzenia w plecaku. Koniecznie weźcie też wodę i coś słodkiego. Duży wysiłek energetyczny może wymagać uzupełnienia zapasów.
7. Pamiątki — plakaty i tablice ze zdobytymi szczytami
Choć, przed wyjazdem, rzadko zastanawiamy się nad tym, jak upamiętnić taki pobyt, może warto pomyśleć o ciekawych i użytecznych propozycjach.
Oczywiście to, co najlepsze to nasze wspomnienia, niezapomniane przygody, możliwość wspólnie spędzanego czasu i hartowanie ducha. Jednak warto nasze podróże upamiętniać. Wędrówki górskie nie wymagają posiadania ogromnego budżetu. Mimo tego atrakcje, które są ich udziałem, na zawsze pozostają w naszej pamięci.
Czy regularnie chodzisz po górach? A może przed Tobą pierwszy wyjazd? Jeśli tak, dowiedz się, jak zacząć przygodę z górami i dołącz do grona szczęśliwych piechurów.
Brak produktów odpowiadających zapytaniu.