Herbatka o piątej!, książka, Zysk i S-ka
  • Herbatka o piątej!, książka, Zysk i S-ka

Herbatka o piątej!

Rodzaj produktu: reportaż
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 03-10-2016
Kategoria
Europa / Wielka Brytania
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 35,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Wyprawy Billa Brysona to najlepsza rozrywka pod słońcem. Najnowszym reportażem autor broni tytuł mistrza literatury podróżniczej... i króla ciętego dowcipu!
Herbatka o piątej! to uroczy i zabawny, ale i uszczypliwy pean miłosny na cześć Wielkiej Brytanii. Ukazuje się niemal dwadzieścia lat po bestsellerowym klasyku literatury podróżniczej - Zapiskach z małej wyspy - w którym Bill Bryson opisał swój pierwszy gorący romans z przybraną ojczyzną.
Podążając trasami z Bognor Regis na południu do Cape Wrath na północy, zahaczając o całkiem nowe, nieopisywane wcześniej miejsca i spotykając ludzi, których zwykła codzienność jest źródłem nieustannego zagrożenia, ten niefrasobliwy Amerykanin odkrywa cudownie piękny, uroczo ekscentryczny i ujmująco specyficzny kraj. Czy to miasteczko perełka, uroczy pub, rozpieszczająca podniebienie lokalna przekąska, czy też korki na drogach, śmieci i nieuprzejmie ekspedientki - każda anegdota powoduje coraz większą ochotę, by ruszyć śladami Brysona. Dzięki osobliwej zdolności autora do przyciągania rzeczy śmiesznych, dziwnych, zdumiewających i niedorzecznych jego przygody nabierają szczególnych rumieńców, a książka jest przyczyną niekontrolowanych wybuchów śmiechu.
Trudno sobie wyobrazić lepszy przewodnik po Wielkiej Brytanii i równie pociesznego kompana!

Recenzje ArtTravel.pl

Bill Bryson to amerykański pisarz, a przy tym popularny i znany na całym świecie autor książek o tematyce podróżniczej. Jedną z nich są „Zapiski z małej wyspy” – reportaż opisujący współczesną Anglię. Właśnie minęło dwadzieścia lat od jej powstania, stąd też wydawca Billa Brysona zaproponował mu napisanie kolejnej książki na temat Wielkiej Brytanii.

Jako że wydarzenia to zbiegło się w czasie z uzyskaniem przez niego brytyjskiego obywatelstwa, pisarz uznaje to za znak i wyrusza w sentymentalną podróż po swojej przybranej ojczynie, rozpoczynając to przedsięwzięcie w Bognor Regis na południu kraju, kończąc zaś na Cape Wrath na północy. Wyprawę tę opisał w książce „Herbatka o piątej!”.

Mając już za sobą „Piknik z niedźwiedziami” oraz „Śniadanie z kangurami” autorstwa Billa Brysona i uznając poprzednie spotkania z tym pisarzem za bardzo udane, bez wahania zdecydowałam się na „Herbatkę o piątej” i nie pożałowałam tego.

Podczas podróży po Anglii Bill Bryson bywał zarówno w większych miejscowościach, jak i w malutkich miasteczkach. Niektóre z tych miejsc odwiedził po raz kolejny, po dłuższej przerwie (miał więc okazję poczynić spostrzeżenia odnośnie zmian, jakie tam zaszły), inne były dla niego zupełnie nowe i nieznane. Na jego drodze znalazły się parki, puby, restauracje, muzea, pomniki, sklepy, zabytki i inne obiekty. Jednak napisaną przez niego na tej podstawie książkę z pewnością nie można określić mianem przewodnika po Wielkiej Brytanii. Nie znajdziemy tu bowiem typowej prezentacji miejsc wartych odwiedzenia. Owszem, autor wielokrotnie podkreśla z wielkim entuzjazmem, co mu się w Anglii spodobało, co uważa za ciekawe i oryginalne, niejeden też raz, bez żadnych ogródek, mówi wprost, co mu nie przypadło do gustu, ale nie są to raczej informacje, z których skorzystałby przeciętny turysta, chcący zwiedzić Wielką Brytanię. Te opinie nadają opowieści Billa Brysona specyficznego, wyjątkowego, osobistego charakteru. A na opowieść tę składają się opisy interesujących, zaskakujących, niejednokrotnie zabawnych spotkań z ludźmi, żartobliwe anegdoty, ciekawe historie odwiedzanych miejsc oraz sylwetki związanych z nimi znanych osób, takich jak: Leslie Charteris, Ringo Starr, John Lennon, Arthur Conan Doyle, Jane Austen, Gilbert White i wiele innych. Wszystko to zostało opatrzone żartobliwymi, jedynymi w swoim rodzaju komentarzami autora, które bawią i śmieszą, doprowadzając czytelnika nieraz i do głośnych wybuchów śmiechu.

Właśnie ten dowcip, skrzący się na kartach książki Billa Brysona, jest jedną z jej głównych zalet. Do innych, równie ważnych, zaliczyć można żywy język, jakim posługuje się autor, lekkie pióro i charakterystyczny gawędziarski styl, dzięki którym opowieści i historie, które przytacza tu pisarz, są niezwykle barwne i zajmujące, a czyta się je znakomicie. Nic dziwnego, bowiem mimo ukazanych w książce pewnych wad widocznych w funkcjonowaniu różnych instytucji czy systemów, a także w mentalności Brytyjczyków, Bill Bryson traktuje je raczej z przymrużeniem oka, ogólnie ciepło wypowiadając się o Wielkiej Brytanii, wyraźnie też podkreślając swoją wielką sympatię, wręcz uwielbienie dla tego kraju.

„Wielka Brytania jest nieskończona. Nie ma na świecie drugiej krainy, w której na tak małej przestrzeni byłoby tak wiele do oglądania – nigdzie nie ma wspanialszej kroniki rezultatów ciekawych i owocnych działań z tak długiego okresu”. Słowa te zarówno najpełniej oddają uczucia autora względem Anglii, jak i stanowią esencję jego książki, którą szczerze polecam, gdyż mnie przypadła ona do gustu. Jeżeli więc ciekawi Was Wielka Brytania, jeśli lubicie humor i macie ochotę na „Herbatkę o piątej”, koniecznie poznajcie niezrównaną opowieść Billa Brysona.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny The Road To Little Dribbling
Rodzaj produktu reportaż
Wydawca Zysk
Autor Bill Bryson
Język polski
Data wydania 03-10-2016
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 480
Wymiary / mm 145x205
Wysokość / mm 34
Waga / gr 486
EAN 9788377859728
ISBN 978-83-7785-972-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Herbatka o piątej!

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt