• Gugara, reportaż, Czarne

Gugara

Rodzaj produktu: reportaż
Producent: Czarne
Język: polski
Data wydania: 27-04-2012
Kategoria
Europa / Rosja
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 30,90 

34,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Na szyjach reniferów, którymi opiekuje się rodzina pasterzy, Ewenków, wiszą dzwonki. Ich dźwięk to właśnie tytułowa „gugara” – w bezkresnej syberyjskiej przestrzeni niesie się bardzo daleko. Schronienie przed chłodem, wiatrem i śniegiem daje im brezentowy namiot, gdzie stale płonie ognisko, o które trzeba dbać, podobnie jak o dziecko i starego psa. Posiłek, papieros, czasem warcaby jako rozrywka i nieco zagubiony przybysz – obserwator dołączający na jakiś czas do rodziny.
Jego niespieszna narracja kreśli piękne literacko obszary trudnej, prostej egzystencji, której sens trudno przeniknąć komuś z zewnątrz. Zamiast – wystarczy patrzeć i być, dzielić się potem słowami i emocjami.

© ArtTravel.pl

Mówiąc najkrócej: „Gugara” Andrzeja Dybczaka to opowieść o rodzinie ewenkijskich pasterzy renów żyjącej gdzieś na wschód od środkowego biegu Jeniseju, czyli praktycznie w nicości. Dymitr i Tatiana ze śródleśnych pastwisk wybierają się na jesienny odpoczynek w cywilizowane strony do wsi Tutonczany, leżącej kilkadziesiąt kilometrów dalej. Gdy przybijają do brzegu, Tatiana na widok osady wzdycha: ’Ale piękna’. Tymczasem jest to po prostu zbiorowisko szop, lepianek, pleśń i zgnilizna ścian, histeryczna amplituda alkoholu, przemocy, depresji i desperacji. Jakieś lodowate i wilgotne jądro ciemności. Wedle wszystkich reguł gatunku powinna być to typowa egzotyczna opowieść o spotkaniu z Innym, o próbie przeniknięcia, próbie zrozumienia, o heroicznym wyczynie poznawczym. Na szczęście nie jest. Antropologiczna narracja zamienia się niepostrzeżenie w poruszającą prozę. Narrator towarzyszy nam nieustannie, opowiada przecież własne przygody, a jednocześnie jego obecność staje się całkowicie przejrzysta i pozwala mówić rzeczom, obrazom, zdarzeniom i ludziom.
Andrzej Stasiuk

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu reportaż
Wydawca Czarne
Autor Andrzej Dybczak
Język polski
Data wydania 27-04-2012
Wydanie II
Oprawa miękka
Ilość stron 176
Wymiary / mm 125x195
Waga / gr 173
EAN 9788375363937
ISBN 978-83-7536-393-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Gugara

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt