Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem, literatura podróżnicza, National Geographic
  • Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem, literatura podróżnicza, National Geographic

Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 01-09-2017
Kategoria
Azja / Gruzja
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 36,90 

44,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię a potem musiał podzielić ją między różne ludy. Zrobił się straszliwy tłok i rejwach, bo każdy chciał zdobyć dla siebie jakąś porządną krainę najlepiej nad morzem i żeby za często nie padało. Gruzini nie lubią stać w kolejkach, więc usiedli pod drzewem i odszpuntowali beczułkę wina. A kiedy nadszedł wieczór, Wszechmocny przysiadł się do nich bo poznał, że to było dobre wino. Posłuchał gruzińskich opowieści, popróbował baraniny i posmutniał, bo pojął że bardzo ich polubił, tymczasem nie został mu już ani jeden dobry kawałek świata. A potem westchnął i dał im ten, który stworzył dla samego siebie. Najpiękniejszy kraj świata. Gruzja jest taka po dziś dzień. Niespieszna, rozgadana i choć nękają ją kataklizmy i wojny, to wie, że przeminą i ma w sobie święty spokój. Ta książka opowiada o tym, który spróbował go odnaleźć. Grzegorz Kapla. Żyje z pisania odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Imał się wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu, próbował napisać słownik polsko – papuaski, skakał do wodospadu, próbował nowych dróg w Tatrach, kochał, zdradzał i próbował odnaleźć eliksir na złamane serce. Wydał kilka książek i opublikował setki reportaży w magazynach i gazetach. Nie zdobył żadnych laurów, ani żadnych nagród. Zresztą nie dałoby się ich przecież nosić w plecaku.

Grzegorz Kapla. Żyje z pisania odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Imał się wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu, próbował napisać słownik polsko – papuaski, skakał do wodospadu, próbował nowych dróg w Tatrach, kochał, zdradzał i próbował odnaleźć eliksir na złamane serce. Wydał kilka książek i opublikował setki reportaży w magazynach i gazetach. Nie zdobył żadnych laurów, ani żadnych nagród. Zresztą nie dałoby się ich przecież nosić w plecaku.

Recenzje ArtTravel.pl

Gruzja to kraj pełen różnorodności i sprzeczności. Jest jednocześnie bliska i daleka, mała i wielka, oswojona i dzika. Przynajmniej tak widzi ją Grzegorz Kapla – podróżnik, autor książek i reportaży. Mówi się, że Gruzja to najpiękniejszy zakątek świata, który – według legendy – Bóg początkowo zamierzał zachować dla siebie. Ma za sobą fascynującą historię i kryje w sobie wiele tajemnic. Niektóre z nich Grzegorz Kapla zdradza nam w swojej książce „Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem”. Czytając ją, trudno oprzeć się wrażeniu, że podobnie jak kraj, o którym opowiada, jest również pełna rozmaitości.

Autor zabiera nas do ciekawych muzeów, dzięki którym przybliża nam historię Gruzji i wydarzenia, które szczególnie mocno odcisnęły piętno na przeszłości tego kraju. Oprowadza nas także po zabytkowych kościołach i świątyniach, pokazując nam wspaniałe malowidła i freski, które, choć nadgryzione zębem czasu, są wciąż żywe i przemawiają do oglądających je. Wiedzie nas niełatwymi górskimi szlakami aż na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu. Przytacza piękne legendy, historie i opowieści, np. o powstaniu Gruzji czy o świętej Nino. Relacjonuje spotkania z ciekawymi ludźmi, takimi jak Matka Boska od Kotów czy babcia Daria – Polka zesłana niegdyś na Syberię.

To tylko część z tego, co znajdziemy w opowieści Grzegorza Kapli, która jest bardzo zróżnicowana pod względem treści, wypełniona wieloma wydarzeniami i emocjami. Podczas czytania jego książki nie sposób się nudzić, nawet przez chwilę. Przekonała się o tym sama bardzo dobrze, bowiem opowieść ta pochłonęła mnie całkowicie, przykuwając mocno moją uwagę, stając się dla mnie odskocznią od codzienności. Być może na te moje odczucia wpłynął fakt, iż kraj ten ciekawi mnie bardzo i zawsze chętnie czytam o nim książki, wszelkie publikacje i relacje z podróży, zdobywając nowe informacje na jego temat. Dzięki książce Grzegorza Kapli sporo dowiedziałam się na temat Gruzji – jej historii, mieszkańców, przyrody, kultury, zabytków. Podczas lektury czułam się tak, jakbym sama podróżowała po tym pięknym kraju. A tego, iż rzeczywiście jest piękny, dowodzą barwne fotografie, które ilustrują opowieść zawartą w tej publikacji, przedstawiające wspaniałe krajobrazy, ludzi, miejsca. Zdjęcia te wywierają na odbiorcach ogromne wrażenie. A sama narracja prowadzona jest językiem prostym, przystępnym, a jednocześnie żywym i barwnym, dzięki czemu relacje tę czyta się z łatwością i przyjemnością. Zajmująca treść i równie ciekawe i pełne uroku zdjęcia – to główne atuty książki „Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem”, sprawiające, że jest to fascynująca lektura. Dla tych, którzy interesują się Gruzją i wszystkim tym, co wiąże się z tym krajem, dla tych, którzy cenią dobrą literaturę podróżniczą – jest to literatura obowiązkowa. Zachęcam i polecam!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Grzegorz Kapla
Język polski
Data wydania 01-09-2017
Oprawa miękka
Ilość stron 312
Wymiary / mm 155x215
Wysokość / mm 21
Waga / gr 710
EAN 9788375967524
ISBN 978-83-7596-752-4

Napisz recenzję

Oceniasz: Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt