Góry na opak czyli rozmowy o czekaniu National Geographic, literatura podróżnicza
  • Góry na opak czyli rozmowy o czekaniu National Geographic, literatura podróżnicza

Góry na opak czyli rozmowy o czekaniu National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 2012
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 16,90 

21,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Rozmowy o czekaniu, pasji, miłości i poświęceniu.

Rozmowy o Andrzeju Zawadzie z jego żoną Anną Milewską * o Macieju Pawlikowskim z jego żoną Elżbietą * o Eugeniuszu Chrobaku z jego żoną Grażyną Jaworską-Chrobak * o Darku Załuskim z jego mamą Ireną * o Dobrosławie Miodowicz-Wolf z jej bratem Konstantym Miodowiczem * o Wandzie Rutkiewicz z jej bratem Michałem Błaszkiewiczem * o Piotrze Pustelniku z jego synem Pawłem * o Andrzeju Heinrichu z jego bratem Stefanem * o Andrzeju Czoku z jego żoną Wandą * o Jerzym Kukuczce z jego synem Wojtkiem.

Posłuchaj, jak o górach opowiadają rodziny słynnych himalaistów. Ludzie, którzy żyją górami, nie zdobywając ośnieżonych szczytów. Ci, którym zamiłowanie ich bliskich do górskich wypraw wiele daje, ale i dużo zabiera. Wsłuchaj się w rozmowy z bohaterami drugiego planu.

Recenzje ArtTravel.pl

Sięgając po książki o tematyce górskiej, czytając o pasji tych, którzy podejmują tak wielkie ryzyko wspinaczki wysokogórskiej i tak często płacą za to najwyższą cenę, jaką jest życie, nieraz zastanawiałam się, jak z trudnymi rozstaniami, ze strachem i obawami o życie swych najbliższych, z czekaniem na ich powrót do domu radzą sobie rodziny tych osób. Myślałam o tym, czy rzeczywiście rozumieją tę pasję i godzą się z nią. Próbowałam wyobrazić sobie, co czują, gdy otrzymują tę najgorszą wiadomość, jaka mogła nadejść. Oczywiście nie było to łatwe. Co dokładnie czuje się w takich momentach, wiedzą najlepiej ci, których dotknęła ta tragedia.
Wie to bardzo dobrze Olga Morawska, której mąż, Piotr Morawski, polski himalaista, zginął w 2009 roku podczas wyprawy na kolejny ośmiotysięcznik – Manaslu w Nepalu. Po części pewnie dlatego podjęła się niełatwego zadania, jakim było napisanie książki opartej na rozmowach z bliskimi tych, którzy swoje życie związali z górami i wspinaczką.
W książce „Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu” zawarte są zapisy rozmów, jakie autorka przeprowadziła z następującymi osobami: Konstantym Miodowiczem (bratem Dobrosławy Miodowicz-Wolf), Stefanem Heinrichem (bratem Zygmunta Andrzeja Heinricha), Ireną Załuską (matką Dariusza Załuskiego), Elżbietą Pawlikowską (żoną Macieja Pawlikowskiego), Pawłem Pustelnikiem (synem Piotra Pustelnika), Wandą Czok (żoną Andrzeja Czoka), Anną Milewską-Zawadą (żoną Andrzeja Zawady), Grażyną Jaworską-Chrobak (żoną Eugeniusza Chrobaka), Wojciechem Kukuczką (synem Jerzego Kukuczki) i Michałem Błaszkiewiczem (bratem Wandy Rutkiewicz).
Czytając książki należące do literatury górskiej, napisane przez osoby wspinające się – taterników, alpinistów, himalaistów - możemy z ich perspektywy popatrzeć na góry i wspinaczkę, poznać ich pasję, spróbować zrozumieć kierujące nimi motywy. Dzięki lekturze książki „Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu” mamy okazję spojrzeć na góry oczami osób, dla których wspinanie się również stanowi nieodłączną część życia, lecz przede wszystkim za sprawą pasji ich bliskich. Właśnie dlatego są to góry przedstawione „na opak”. Jak sam tytuł książki wskazuje, tematem łączącym te wszystkie rozmowy miało być czekanie – czekanie na powrót bliskich z kolejnych wypraw. I tak rzeczywiście jest – czekanie jest motywem przewodnim w książce. Jednak podczas przeprowadzanych przez autorkę rozmów pojawiały się rozmaite wspomnienia, dygresje, odstępstwa od głównego tematu. Stąd dowiadujemy się o wymienionych tu alpinistach i himalaistach oraz ich rodzinach o wiele więcej. Stąd też są to również rozmowy o miłości, o szczęściu i cierpieniu, o radościach i smutkach, o poświęceniu, pasji, stracie, śmierci oraz życiu, które toczy się dalej…
Rozmówcy Olgi Morawskiej opowiadają o swoich bliskich i o wzajemnych relacjach rodzinnych, starają się wyjaśnić, skąd wzięło się w rodzinie zamiłowanie do gór. Dzięki nim możemy lepiej, z mniej oficjalnej strony poznać wymienionych przeze mnie wspinaczy, dowiedzieć się, jakimi są lub byli ludźmi. Osoby, z którymi rozmawia autorka, zdradzają, jaki jest lub był ich stosunek do górskiej pasji, którą żyli ich bliscy, a także jak ona zmieniła ich życie. Wspominając tych, którzy odeszli, mówią o tym, w jaki sposób dowiedziały się o ich śmierci i jak ją odbierały.
Dzielą się również swoimi odczuciami na temat wspinaczki, porównując dzisiejsze wyprawy z tymi, które organizowane były kilkanaście czy więcej lat temu, mówiąc o obecnej komercjalizacji wspinania się, poruszając temat solidarności wspinaczy w górach lub jej braku. Przez te wszystkie rozmowy przewija się oczywiście wspomniany motyw czekania – na powrót męża, ojca, syna, siostry, brata.
Zawarte w książce wypowiedzi są niezwykle szczere, prawdziwe, głębokie, w dużej mierze dość osobiste, wzruszające, choć też wywołujące uśmiech. Wyraźnie widać, że są to rozmowy żywe, niepoddające się sztywnym schematom. Nie postępują według jakiegoś wcześniej ustalonego planu, lecz swobodnie podążają własną drogą, żyją własnym życiem. Autorka książki lekko kieruje rozmową, lecz zadawane przez nią pytania są na tyle ogólne, że pozwalają jej rozmówcom otworzyć się i wyrzucić z siebie swoje wspomnienia, refleksje, myśli, odczucia. Rozmowy prowadzone są w sposób naturalny, prosty, a jednak wyczuwa się kryjące się za czytanymi przez nas słowami wciąż głębokie emocje.
Przytoczone tu opowieści z jednej strony, ze względu na tematykę i rodzaj przeżyć rozmówców, są podobne, a jednocześnie każda z nich jest na swój sposób zupełnie inna, odmienna od pozostałych.
Wspominani w książce polscy alpiniści i himalaiści to pierwszoplanowi bohaterowie tej opowieści – to przecież ich życia i pasji dotyczą prowadzone przez autorkę rozmowy. Jak wspomniałam wcześniej, bohaterami drugiego plany są ich bliscy, którzy o nich opowiadają. Ale myślę, że można tu odnaleźć jeszcze jednego bohatera tej książki - określiłabym go jako bohatera trzecioplanowego, a jest nim sama autorka. Olga Morawska, choć sama o sobie nie mówi, to przecież przeżycia jej rozmówców nie są jej obce. Ich emocje są, przynajmniej po części, jej emocjami. Zresztą książka ta powstała z inspiracji jej własnymi przeżyciami. Właśnie dlatego i ją samą odnaleźć można jakby pomiędzy słowami i opowieściami zawartymi w tej książce.
Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na stronę techniczną publikacji. Książka ma bardzo przejrzystą budowę. Podzielona została na rozdziały, z których każdy stanowi zapis rozmowy z kolejną osobą. Rozpoczynają się one od krótkich notek biograficznych alpinistów i himalaistów - głównych bohaterów książki. Ilustrowane są czarno-białymi zdjęciami, pochodzącymi z archiwów rodzinnych rozmówców. Ponadto znajduje się tu wkładka z kilkoma kolorowymi fotografiami gór autorstwa Piotra Morawskiego. Na końcu książki znajdziemy indeks nazwisk innych himalaistów wspomnianych w rozmowach, wraz z krótkimi notkami na ich temat.
Uważam, że Olga Morawska miała świetny pomysł na stworzenie książki nieco innej, wyróżniającej się na tle literatury o tematyce górskiej. Myślę, że zainteresować może ona nie tylko tych, którzy interesują się tego typu literaturą i górami. Uważam, że w tych pełnych ciepła i mądrości życiowej opowieściach każdy może znaleźć coś dla siebie.
Książka ta skłania do rozmaitych przemyśleń i refleksji, wywołuje wiele emocji i uczuć, wśród których na plan pierwszy wyłania się szacunek dla gór oraz dla tych, którzy poświęcają się górskiej pasji. Uświadamia, że każdego człowieka dotykają różne nieszczęścia i tragedie, lecz choćby wydawało się, że nasze życie się skończyło, ono toczy się dalej. Przypomina ponadto, iż ci, którzy już odeszli od nas, wciąż mogą żyć – w naszych wspomnieniach.
Szczerze zachęcam do sięgnięcia po tę książkę i do zagłębienia się w świat pięknych uczuć i ciepłych wspomnień, które ujmują, chwytają za serce, pozostawiając w czytelniku niezatarte wrażenie.
Polecam!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Olga Morawska
Język polski
Data wydania 2012
Oprawa miękka
Ilość stron 306
Wymiary / mm 120 x 190
EAN 9788375962857
ISBN 978-83-7596-285-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Góry na opak czyli rozmowy o czekaniu National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt