Gorączka W świecie poszukiwaczy skarbów, literatura podróżnicza

Gorączka W świecie poszukiwaczy skarbów

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Otwarte
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Podróże
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,99 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
5,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zobacz więcej

Poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy i ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, złodzieje i oszuści. Tomek Michniewicz wprowadza nas w ich świat – pełen zatopionych galeonów, hiszpańskiego złota, śmiertelnych pułapek, świszczących kul i zawiłych intryg. W zamknięty krąg najsłynniejszych łowców skarbów.

Opowieść o obsesji, która ogarnia ludzi szukających bogactwa. O tym, do czego są zdolni i jak daleko potrafią się posunąć, zaślepieni gorączką złota.
Emocjonalna historia o ludzkich słabościach.

Ta książka to przygodowy reportaż z afrykańską sawanną i karaibskimi plażami w tle. Znajdziecie w niej skarby zakopane na tropikalnych wyspach i szmaragdy ukryte w starych hiszpańskich kopalniach. Strzelaniny, zdrady, więzienia...
Możecie uznać, że to wymysł hollywoodzkich scenarzystów.

Nie. Ta historia jest prawdziwa w najdrobniejszych szczegółach.

Recenzje ArtTravel.pl

Któż nie marzył kiedyś w dzieciństwie o skarbach – zatopionych gdzieś na dnie morza, ukrytych w starej kopalni, zakopanych głęboko w ziemi – czekających na odkrycie? Któż nie bawił się w poszukiwaczy skarbów i nie wyobrażał sobie, jak znajduje skrzynię pełną drogich kamieni, złota i kosztowności? Na pewno wiele osób mogłoby przyznać się do takich właśnie marzeń.
Tomek Michniewicz – dziennikarz, fotograf, podróżnik i reportażysta nie musiał uciekać się jedynie do swojej wyobraźni. Być może realizując swoje dziecięce marzenia, udaje się on na niecodzienną wyprawę. Podążając tropem skarbów, a właściwie ich poszukiwaczy, próbuje zrozumieć, czym jest tzw. Gorączka złota i do czego potrafi doprowadzić człowieka. Swoje wrażenia z tej wyprawy zawarł w książce „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”.
A trzeba przyznać, że opowiedziane przez niego historia są niesamowite, wręcz nieprawdopodobne, jakby wyjęte prosto z książek czy filmów sensacyjno-przygodowych. Jedyna różnica jest taka, że wszystkie te historie, choć w niektóre aż trudno uwierzyć, są prawdziwe. Autor podkreśla to, dodając, iż wszystko, o czym pisze w książce, sprawdził i potwierdził w najdrobniejszych szczegółach, weryfikując fakty w różnych, niezależnych źródłach posiłkując się wieloma dokumentami i rozmowami z ekspertami w danych dziedzinach.
W swoich opowieściach sięga do wydarzeń sprzed wieków oraz tych bardziej współczesnych, pokazując, jak działa gorączka złota.
Według niego takimi współczesnymi poszukiwaczami skarbów są ci, którzy, powodowani chęcią szybkiego i stosunkowo łatwego wzbogacenia się i zdobycia fortuny, przyjeżdżają do Las Vegas. Aby zrozumieć sposób myślenia tych osób, Tomek Michniewicz również udaje się do Miasta Grzechu. Tam rozmawia z zawodowym szulerem, który uchyla rąbka tajemnicy, zdradzając, jak działają kasyna oraz jakie sztuczki mogą stosować oszuści.
Ale Las Vegas to dopiero początek wielkiej przygody.
W poszukiwaniu skarbów autor dociera na pustynię Nowego Meksyku – teren, na którym może ich być mnóstwo. Towarzysząc człowiekowi, który zajmuje się na co dzień poszukiwaniami, dowiaduje się, po czym można rozpoznać kryjówkę oraz znaki, mogące do niej doprowadzić. Następnie udaje się do prawdziwego królestwa łowców skarbów, którym są Karaiby oraz wybrzeże Florydy. Właśnie tam, według szacunków autora, na dnie Atlantyku, leży wiele wraków z drogocennym towarem, zatopionych w ciągu 320 lat hiszpańskich podbojów. Tam też, w Key West na Florydzie, działa Mel Fisher’s Treasures, największa na świecie firma poszukiwawcza, mająca na swoim koncie znaczące dokonania. Tomek Michniewicz, postanawiając na własną rękę zmierzyć się z gorączką złota, bierze udział w wyprawie pod wodę w poszukiwaniu zatopionego skarbu.
Trop, którym autor podążał, zawiódł go wreszcie do Afryki – do RPA, gdzie w okolicach Johannesburga znajdują się największe na świecie tereny złotonośne, a także do Zimbabwe, gdzie też znajduje się złoto, choć nieco inne – „żywe, biegające na czterech nogach” – mowa o zwierzętach, które padają ofiarą kłusownictwa.
Tomek Michniewicz podaje smutne i poruszające fakty dotyczące skali tego przerażającego procederu w Afryce. Opisuje też rezerwat ochrony zwierząt w Imire, w którym toczy się walka pracujących tam ludzi o przetrwanie zagrożonych gatunków zwierząt (nosorożców, słoni i innych); walka bardzo trudna, podejmowana z narażeniem życia, czasami wręcz beznadziejna i z góry skazana na niepowodzenie, a mimo to, a może właśnie dlatego godna najwyższego podziwu i uznania. Autor sam zresztą wypowiada własną, małą wojnę handlarzom kością słoniową. Jaki jego działania przyniosły skutek – o tym można przeczytać w jego książce.
Przyznam, że „Gorączka” Tomka Michniewicza bardzo mnie zaskoczyła. Z jednej strony znalazłam w niej to, czego oczekiwałam: fascynujące, rozpalające wyobraźnię historie o zatopionych bądź ukrytych od wielu wieków skarbach, o tym, jak wygląda ich poszukiwanie i jak trudne jest to zajęcie, będące, jak pisze autor, pracą z pogranicza historii, detektywistyki i sportów ekstremalnych.
Ze względu na to wszystko książkę tę czyta się niczym najlepszą powieść podróżniczo-przygodową. Aż nagle następuje całkowity zwrot – z barwnego świata przygód czytelnik wkracza do mrocznego świata pełnego przemocy i bezwzględnego okrucieństwa ludzi wobec innych ludzi, ludzi wobec zwierząt, ludzi, którzy – co podkreśla autor i chyba nie sposób się z nim nie zgodzić – nie zasługują na to miano.
Książka ta wywołuje mnóstwo emocji, porusza do głębi, smuci, przeraża, a także - czego także się nie spodziewałam – potrafi wzruszyć do łez, szczególnie gdy czyta się o okrutnej masakrze dokonanej na nosorożcach oraz o historii małego nosorożca Tatende, który jako jedyny zdołał ją przeżyć.
„Gorączka” dostarcza wspaniałych wrażeń związanych z opisanymi tam przygodami. Jednak w moim odczuciu nie to jest w niej najważniejsze. Zmusza ona przy okazji czytelnika do refleksji i do wyciągnięcia nieco gorzkich wniosków na temat tego, co żądza bogactwa potrafi zrobić z człowiekiem. Tomek Michniewicz bardzo trafnie podsumował to słowami: ”Gorączka złota widziana z bliska okazała się potworna. Poszukiwanie skarbów to obsesja, choroba, która zamienia ludzi w pozbawione skrupułów upiory. Ludzie, pchani wizją bogactwa, posuwają się do strasznych rzeczy, daleko poza granice rozsądku i wyrzutów sumienia”. Właśnie to jest według mnie najważniejsze przesłanie tej książki, które, jak wspomniałam, zaskoczyło mnie. Spodziewałam się głównie świetnej rozrywki, tymczasem opowiedziana przez autora historia rozbiła mnie i zabolała. Ale właśnie dla tej historii warto przeczytać tę książkę. Autor, obnażając smutną rzeczywistość, sprawił, że trudno zapomnieć o opisanych w niej wydarzeniach. „Gorączka” zapada w pamięć, otwiera oczy czytelnika na świat, którego być może dotąd nie znał. Pokazuje, że kryje on w sobie wiele piękna, ale też i wiele zła, z którym można i trzeba walczyć. „Gorączka” to wartościowa i niebanalna książka, którą po prostu trzeba przeczytać. Zasługuje ona na polecenie jej innym czytelnikom, co też czynię. Zachęcam więc do sięgnięcia po nią i do poznania prawdziwego świata poszukiwaczy skarbów.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Otwarte
Autor Tomek Michniewicz
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa miękka
Ilość stron 368
Wymiary / mm 160x230
Waga / gr 741
EAN 9788375151749
ISBN 978-83-7515-174-9
Indeks producenta 9788375151749

Napisz recenzję

Oceniasz: Gorączka W świecie poszukiwaczy skarbów

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt